2.Festiwal Mozart Junior

Home / 2.Festiwal Mozart Junior

Przed nami druga już edycja Mozart Junior. Zapraszamy najmłodszych widzów do zaczarowanego świata opery, świata magii, świata, który wzbudza w widzu emocje już od najmłodszych lat.

Za powołaniem do życia Festiwalu Mozart Junior w 2020 roku stała chęć stworzenia pełnowymiarowej oferty muzycznej, bardzo poważnej i profesjonalnej, kierowanej do młodego odbiorcy, jako pełnoprawnego odbiorcy. Mając na uwadze 30 letnią już historię Festiwalu Mozartowskiego, chcemy, aby Festiwal Mozart Junior stał się nową tradycję, która kontynuowana, stanie się uzupełnieniem dotychczasowej programowej linii Festiwalu. Z powodu pandemii Covid-19 zeszłoroczna edycja Festiwalu odbyła się tylko w wersji online – cieszyła się jednak dużym zainteresowaniem najmłodszych widzów, co było zwłaszcza widoczne podczas paneli dyskusyjnych, które odbywały się po każdym wydarzeniu. I Festiwal Mozart Junior obejrzało prawie 6,5 tys. widzów.

Druga edycja Festiwalu Mozart Junior planowana jest w formule hybrydowej. Wydarzenia są przygotowane zarówno do obejrzenia tradycyjne w siedzibie teatru, ale co również jest nowością w Warszawskiej Operze Kameralnej do streamingu live. Daje to możliwość dotarcia do młodego widza, który nigdy nie miałby możliwości obejrzenia naszych wydarzeń w siedzibie Opery, z wielu powodów.

II Festiwal Mozart Junior otworzymy premierą Bastien i Bastienne w reżyserii Tomasza Cyza w dniu 28 maja 2021 r. Jest to jednoaktowa forma zwana Siengspiel napisana przez 12 letniego Mozarta!
Jak we wszystkich dziełach Mozarta pojawia się tu magia, magia, która doprowadza do szczęśliwego finału wielkiej miłości głównych bohaterów.

Bardzo znaczącym punktem Festiwalu Mozart Junior będzie kolejna premiera opery dla dzieci  Czarodziejski Flet piccolo na podstawie Czarodziejskiego Fletu.  Specjalnie przygotowana dla dzieci, skrócona wersja, wystawiona w języku polskim osadzona zostanie w bajkowej scenografii Rafała Olbińskiego. Dopełnieniem magii będą równie bajkowe kostiumy projektu Marcina Łobacza. Młodzi widzowie zobaczą na własne oczy jak wielka jest moc czarodziejskiego fletu i jak dobro zawsze zwycięża nad złem.

Kolejnym, bardzo mocnym i uwielbianym przez młodych widzów jest Orientalna awanturka, przedstawienie przygotowane według jednego z najsłynniejszych dzieł scenicznych Wolfganga Amadeusza Mozarta Uprowadzenie z seraju. Rzecz dzieje się na tureckim dworze potężnego baszy Selima, dokąd przybywa szlachcic hiszpański, Belmonte, aby odszukać porwaną przez korsarzy swoją narzeczoną, Konstancję. Scenografia, kostiumy i muzyka Mozarta przepełnione są kolorowym i bogatym orientem, który od zawsze fascynuje inne narody. Spektakl wyreżyserowała Jitka Stokalska, a tkaniny, dekoracje i rekwizyty zostały zakupione na Wielkim Bazarze w Istambule u kupców zaopatrujących filmowców z Hollywood.

W roku 2020, Polska po raz pierwszy uczestniczyła w Międzynarodowym talent show Wiruozi 4+ . Czwórka polskich finalistów walczyła o główną nagrodę, ale i o uznanie publiczności w Budapeszcie, który już od kilu lat organizuje ten znakomity talent show. Jedną z nagród dla naszych finalistów jest udział w koncercie podczas II Festiwalu Mozart Junior

Zainteresować dzisiejszą młodzież muzyką klasyczną to duże wyzwanie, zwłaszcza w kontekście tego, co dominuje w Internecie, szczególnie na YouTube. Ale Wirtuozi V4+ może to zmienić, prezentując wspaniały świat muzyki klasycznej w nieszablonowy sposób – podsumowała poprzednią edycję dyrektor WOK i jednocześnie Juror Virtuosos 4+ Alicja Węgorzewska.

W koncercie zaprezentuje się czwórka wybitnie utalentowanych młodych wirtuozów, finalistów poprzedniej edycji Wirtuozów: czternastoletni Michał Korzeń grający na fortepianie, piętnastoletni akordeonista Dawid Siwiecki, osiemnastoletni pianista Maciej Smoląg oraz dziesięcioletnia Zarina Zaradna grająca na harfie. Przypomnieć należy, że zwycięzcą z Polski był Dawid Siwecki, który odnosi znaczące sukcesy chociażby ostatni w marcu 2021 na Łotwie, gdzie zwyciężył w konkursie Młodych Wykonawców Muzyki Współczesnej. Podobnie jak Dawid, inna wspaniała finalistka Wirtuozów Zarina Zaradna, młoda utalentowana harfistka, wygrywa kolejne konkursy m.in. Międzynarodowy Konkurs Harfowy “GLOWING HARP” na Ukrainie czy Międzynarodowy Konkurs ISCART w Szwajcarii.

„Mozartnaście” to projekt edukacyjny, lekcja historii muzyki dla nastolatków. Celem jest zainteresowanie odbiorcy postacią Wolfganga Amadeusza Mozarta. Osoba kompozytora zostanie pokazana przez pryzmat wieku dojrzewania. Będzie to opowieść o nastoletnim kompozytorze – o jego relacjach z rówieśnikami, dorosłymi, jego zainteresowaniach, rozrywkach, budzącej się seksualności. Przyjrzymy się temu, czy nastoletni kompozytor i twórczość były traktowany serio przez dorosłych.

Oddzielnym blokiem będzie refleksja jaką wartość reprezentują dzieła, które powstały, gdy miał naście lat. Kolejnym obszarem tematycznym będą nastolatkowie w jego twórczości: nastoletni bohaterowie oper, a także dzieła, które powstały z myślą o nastoletnich wykonawcach. Opowieść narratora, Jerzego Snakowskiego, będzie przeplatana fragmentami dzieł Mozarta, zarówno w wykonaniu nastoletnich wykonawców, uczniów szkół muzycznych, jak i profesjonalistów.

Plan II Festiwalu Mozart Junior przedstawia się następująco:

Skip to content