3. Festiwal Mozart Junior

Home / 3. Festiwal Mozart Junior

Przed nami trzecia już edycja Mozart Junior. Zapraszamy najmłodszych widzów do zaczarowanego świata opery, świata magii, świata, który wzbudza w widzu emocje już od najmłodszych lat.

Za powołaniem do życia Festiwalu Mozart Junior w 2020 roku stała chęć stworzenia pełnowymiarowej oferty muzycznej, bardzo poważnej i profesjonalnej, kierowanej do młodego odbiorcy, jako pełnoprawnego odbiorcy. Mając na uwadze 31 letnią już historię Festiwalu Mozartowskiego, chcemy, aby Festiwal Mozart Junior stał się nową tradycją, która kontynuowana, stanie się uzupełnieniem dotychczasowej programowej linii Festiwalu. Z powodu pandemii Covid-19 pierwsza edycja Festiwalu odbyła się tylko w wersji online – cieszyła się jednak dużym zainteresowaniem najmłodszych widzów, co było zwłaszcza widoczne podczas paneli dyskusyjnych, które odbywały się po każdym wydarzeniu. I Festiwal Mozart Junior obejrzało prawie 6,5 tys. widzów.

Druga edycja Festiwalu Mozart Junior odbyła się w formule hybrydowej. Wydarzenia przygotowane były zarówno do obejrzenia tradycyjne w siedzibie teatru, ale co również było nowością w Warszawskiej Operze Kameralnej do streamingu live. Dało to możliwość dotarcia do młodego widza, który nigdy nie miałby możliwości obejrzenia naszych wydarzeń w siedzibie Opery, z wielu powodów.

III Festiwal Mozart Junior otworzymy uwielbianym przez młodych widzów spektaklem Orientalna awanturka przygotowanym według jednego z najsłynniejszych dzieł scenicznych Wolfganga Amadeusza Mozarta Uprowadzenie z seraju. Rzecz dzieje się na tureckim dworze potężnego baszy Selima, dokąd przybywa szlachcic hiszpański, Belmonte, aby odszukać porwaną przez korsarzy swoją narzeczoną, Konstancję. Scenografia, kostiumy i muzyka Mozarta przepełnione są kolorowym i bogatym orientem, który od zawsze fascynuje inne narody. Spektakl wyreżyserowała Jitka Stokalska, a tkaniny, dekoracje i rekwizyty zostały zakupione na Wielkim Bazarze w Istambule u kupców zaopatrujących filmowców z Hollywood.

Kolejnym, bardzo znaczącym punktem Festiwalu będzie Bastien i Bastienne w reżyserii Tomasza Cyza. Spektakl swoją premierę miał podczas II Festiwalu Mozart Junior. Jest to jednoaktowa forma zwana Siengspiel napisana przez 12 letniego Mozarta! Jak we wszystkich dziełach Mozarta pojawia się tu magia, magia, która doprowadza do szczęśliwego finału wielkiej miłości głównych bohaterów.

W roku 2020, Polska po raz pierwszy uczestniczyła w Międzynarodowym talent show Wiruozi 4+ . Czwórka polskich finalistów walczyła o główną nagrodę, ale i o uznanie publiczności w Budapeszcie, który już od kilu lat organizuje ten znakomity talent show. Jedną z nagród dla naszych finalistów jest udział w koncercie podczas III Festiwalu Mozart Junior.

Zainteresować dzisiejszą młodzież muzyką klasyczną to duże wyzwanie, zwłaszcza w kontekście tego, co dominuje w Internecie, szczególnie na YouTube. Ale Wirtuozi V4+ może to zmienić, prezentując wspaniały świat muzyki klasycznej w nieszablonowy sposób – podsumowała poprzednią edycję dyrektor WOK i jednocześnie Juror Virtuosos 4+ Alicja Węgorzewska.

W koncercie zaprezentuje się czwórka wybitnie utalentowanych młodych wirtuozów, finalistów poprzedniej edycji Wirtuozów: 16-letnia skrzypaczka Milena Pioruńska, Zoja Syguda grająca na skrzypcach, akordeonista Miłosz Bachonko oraz klarnecista Leon Klimiuk.

W czasie Festiwalu Mozart Junior nie mogło zabraknąć warsztatów dla najmłodszych. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy zajęcia pt. Kompozytorem być. Jego uczestnicy dowiedzą się m.in. o tym jak zostać kompozytorem oraz o wielu innych tematach związanych z branżą muzyczną.  Podczas zajęć Jan Stokłosa – kompozytor i aranżer balansujący pomiędzy światami muzyki rozrywkowej i klasycznej opowie o praktycznych aspektach swojego zawodu.

Program Festiwalu Mozart Junior zamyka Czarodziejski Flet piccolo na podstawie Czarodziejskiego Fletu.  Specjalnie przygotowana dla dzieci, skrócona wersja, wystawiona w języku polskim osadzona została w bajkowej scenografii Rafała Olbińskiego. Dopełnieniem magii są równie bajkowe kostiumy projektu Marcina Łobacza. Młodzi widzowie zobaczą na własne oczy jak wielka jest moc czarodziejskiego fletu i jak dobro zawsze zwycięża nad złem.

Plan III Festiwalu Mozart Junior przedstawia się następująco:

Skip to content