Bastien i Bastienne

Home / Bastien i Bastienne

2. Festiwal Mozartowski w Warszawie

Basen Artystyczny Warszawskiej Opery Kameralnej

Wolfgang Amadeusz Mozart

Bastien i Bastienne 

Spektakl dla dzieci

Kierownictwo muzyczne: Kuba Wnuk
Reżyseria: Tomasz Cyz
Scenografia: Karolina Łucja Bramowicz
Video i światła: Monika Stolarska
Układy taneczne: Weronika Bartold 

Obsada :

Anna Farysej – Bastienne
Łukasz Ratajczak – Bastien
Dominik Mazan – Colas

Maksymilian Grzesiak – I skrzypce
Sławomir Talacha –
 II skrzypce
Elżbieta Porębska– altówka
Marta Ziarko – wiolonczela
Kuba Wnuk – klawesyn 


A7R00736
A7R00118
A7R00514
A7R00756
A7R01052
A7R01357
A7R01793
A7R01872
A7R01991
A7R00397
previous arrow
next arrow

 

Bastien et Bastienne to operowa opowieść dla dzieci, snuta przez dziecko. Aż trudno uwierzyć, że to urocze dziełko skomponował dwunastolatek! I nie była to wcale pierwsza próba operowa W. A. Mozarta. Opera powstała nieco na otarcie łez małego Mozarta. Trzyaktowa opera, którą skomponował na zamówienie profesjonalnego teatru chwilę wcześniej, nie została wystawiona. Był to efekt intryg dorosłych twórców, przerażonych talentem genialnego smarkacza. Gdy intryga zakończyła się sukcesem, przyjaciel rodziny Mozartów zamówił ów sceniczny drobiazg u nastolatka i prawdopodobnie wystawił u siebie w ogródku.

Utwór pozwala dziecięcej widowni na osowienie się z operową konwencją. Kilkanaście niewielkich, pogodnych  numerów muzycznych, prosta fabuła, mówione dialogi pozwalające zrozumieć w pełni tekst, brak zbędnych postaci i wątków powodują, że to idealna opera pierwszego kontaktu.

A jaka jest treść? Dziewczyna Bastienne martwi się, że jej przyjaciel, Bastien, woli inną koleżankę. Udaje się po poradę do czarodzieja. Ten, posługując się bardziej sprytem i psychologią niż zabobonem, prowadzi akcję do szczęśliwego zakończenia.

Skip to content