COMPOSITES – prapremiera albumu Leszka Możdżera i Orkiestry MACV

Home / COMPOSITES – prapremiera albumu Leszka Możdżera i Orkiestry MACV

Prapremiera albumu Leszka Możdżera i Orkiestry Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej MACV
w ramach Enter Enea Festival 2023

Wydarzeniem tegorocznego Enter Enea Festival będzie prapremiera nowego albumu Leszka Możdżera i Orkiestry Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej pt. Composites. Festiwal pod dyrekcją artystyczną Leszka Możdżera odbędzie się w dniach 4-7.06.2023, w Poznaniu nad Jeziorem Strzeszyńskim, a materiał z płyty Composites usłyszymy podczas koncertu 5.06.2023 r.

Prapremiera albumu Leszka Możdżera Composites

Album Composites to sześć utworów, z których cztery (zatytułowane Compositum I, II, III, IV) nie są kompozycjami, a kompozytami, będącymi mistrzowskim połączeniem kompozycji i improwizacji. Partie fortepianu zostały przez Leszka Możdżera zaimprowizowane, a do tych improwizacji Artysta dopisał partyturę dla  Orkiestry. Dwa pozostałe utwory – Ballad For Lars, zadedykowany szwedzkiemu kontrabasiście Larsowi Danielssonowi oraz liryczny Natalladia – Możdżer skomponował klasycznie.

Specjalne wydanie boxu Composites na Enter Enea Festival

Composites powstało na zamówienie Warszawskiej Opery Kameralnej, która specjalnie na Enter Enea Festival przygotowuje wyjątkowe wydanie albumu w kolekcjonerskim limitowanym, do 500 egzemplarzy  numerowanym boksie zawierającym kolorową płytę winylową, kasetę magnetofonową oraz książeczkę z tekstami w języku polskim, angielskim, niemieckim i japońskim.  W każdym boksie znajdzie się również certyfikat z autografem Leszka Możdżera. Album w przedsprzedaży nabyć będzie można wyłącznie podczas Enter Enea Festival i w preorderze na stronie Opery pod linkiem: https://operakameralna.pl/product/leszek-mozdzer-composites-preorder/

Orkiestra Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej

Pierwszy w Polsce zespół muzyki dawnej został założony przez Stefana Sutkowskiego w 1957 roku. Jego członkowie postawili sobie za cel popularyzację nowo odkrytych zabytków muzyki polskiej. W 1961 roku muzycy ci stali się członkami-założycielami Warszawskiej Opery Kameralnej. Artyści studiowali i doskonalili swoje umiejętności u najlepszych w Europie specjalistów w zakresie gry na instrumentach historycznych, uczestniczyli też w licznych międzynarodowych projektach koncertowych i nagraniowych, co pozwoliło zachować kontakt z najnowszymi tendencjami w tej dziedzinie.

Na obecny poziom artystyczny zespołu wpływ mieli też współpracujący od 2017 roku z nim artyści, tacy jak: Benjamin Bayl, Paul Esswood, José Maria Florêncio, Friedrich Haider, Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch, Władysław Kłosiewicz, Wieland Kuijken, Jean-Claude Malgoire, Zbigniew Pilch, Hubert Rutkowski, Jana Semerádová, Marcin Sompoliński, Lilianna Stawarz, Marco Vitale, Marek Toporowski, Paul McCreesh, Michał Maciaszczyk, Dirk Vermeulen.

Od 2019 roku orkiestra rozpoczęła współpracę z wyjątkowymi osobowościami muzyki jazzowej: Krzysztofem Herdzinem, Andrzejem Jagodzińskim, Marcinem Maseckim, Leszkiem Możdżerem, co zaowocowało cyklem Jazz z MACV z koncertami i nagraniami o niespotykanej wcześniej wartości interpretacyjnej. Pomysłodawcą cyklu, podobnie jak współpracy z Leszkiem Możdżerem,  jest dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej Alicja Węgorzewska-Whiskerd.

Na przedpremierze Composites orkiestrę MACV poprowadzi maestro Marcin Sompoliński, dobrze znany publiczności Enter Enea Festival, chociażby z koncertu orkiestrowego Tii Fuller i Leszka Możdżera.

Program i premiery Enter Enea Festival

Premiera materiału z płyty Composites to jedno z kluczowych wydarzeń 13. Enter Enea Festival.  Koncert Leszka Możdżera i Orkiestry Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej (MACV), zamknie poniedziałkowy program 5.06.  Wieczór otworzy koncert  tunezyjskiego mistrza lutni oud Dhafera Youssefa, będącego właśnie w premierowej trasie albumu  Street of Minarets. Po nim Jazz Forum Machine przedpremierowo wykona materiał z nadchodzącego, drugiego albumu formacji. W ramach Enter Enea Festival 6.06 wystąpi Cécile McLorin Salvant, uznawana za najlepszą współczesną wokalistkę dzisiejszej sceny jazzowej, prezentując premierowo materiał z wydanej pod koniec marca płyty Mélusine. Wykształcona klasycznie, zanurzona w jazzie, bluesie i folku, czerpiąca z teatru muzycznego i wodewilu, oprócz fenomenalnego warsztatu muzycznego dysponuje też prawie teatralnymi środkami wyrazu, które czynią z jej koncertów niezapomniane wydarzenia. Wieczór ten otworzy koncert na dwa fortepiany Makowicz vs. Możdżer. W środę 7.06 na scenie Enter Enea Festival wystąpi Jan Ptaszyn Wróblewski, legenda polskiego jazzu, wybitny saksofonista, kompozytor, aranżer, dyrygent, lider, pedagog, ceniony publicysta i dziennikarz muzyczny. Wcześniej na scenie Enter Enea Festival usłyszymy koncert Glorii Campanter, która wraz ze swoim trio zagra koncert pt. Astor.

Enter Enea Festival to cztery dni muzycznego spotkania w plenerze Jeziora Strzeszyńskiego, w programie dobranym przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego od pierwszej edycji wydarzenia. Festiwal łączy w sobie bezpretensjonalność, niezależność i swobodę, związaną z atmosferą imprezy plenerowej, z ekskluzywnością wynikającą z ograniczonej liczby widzów, świetnego nagłośnienia i przede wszystkim z listy zaproszonych przez Leszka Możdżera artystów, którzy gwarantują publiczności najwyższy poziom muzycznych wrażeń.

Enter jest miejscem wielu premier, inicjatorem nowych muzycznych konstelacji. Liczne projekty, które rozpoczęły się artystycznymi spotkaniami na Enter Enea Festival, zwieńczonymi premierami i wyjątkowymi wykonaniami nowego materiału, miały swoje kontynuacje i trasy w Polsce i Europie. Przykładami mogą być: płyta Komeda Leszka Możdżera, której prawykonanie w czerwcu 2010 wyprzedziło płytę i jej trasę promocyjną, album Polska w wykonaniu trio Możdżer-Danielsson-Fresco, czy premiera duetu Leszek Możdżer-Gloria Campaner z 2017 roku, która zaowocowała wydaniem płyty koncertowej ze spotkania nad Jeziorem Strzeszyńskim oraz współpraca Leszka Możdżera z Orkiestrą Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Po ubiegłorocznym koncercie Adama Bałdycha z udziałem Leszka Możdżera, artyści pracują właśnie nad wspólną płytą. I w tym roku w programie nie brakuje premier i prawykonań przygotowywanych z myślą o Festiwalu, jak Composites orkiestry MACV i Leszka Możdżera.

Bilety na Festiwal dostępne są w sprzedaży na portalach ToBilet, eventim i ebilet.

Kreację wizerunkową 13. edycji Enter Enea Festival, opartą na portrecie Leszka Możdżera zrobionym przez Jakub Wittchen, w studiu zdjęciowym zaaranżowanym w garderobach poprzedniej edycji Festiwalu, przygotowało poznańskie studio Bękarty.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja „Europejskie Forum Sztuki”, której prezesem i fundatorem jest Jerzy Gumny. Sponsorem tytularnym Enter Enea Festival jest Enea. Festiwal realizowany jest dzięki wsparciu Urzędu Miasta Poznań oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
Skip to content