Ładowanie Wydarzenia
13
wrzesień
niedziela

Crossover – MARCIN WYROSTEK ETHNO PROJECT

13 września 2020 @ 18:30
  • To wydarzenie minęło.

Cykl koncertów prezentujących najciekawszych twórców, poruszających się na pograniczu klasyki i muzyki popularnej, przekraczających gatunki, stąd – crossover, łączenie z pozoru niemożliwych form muzycznych.

 

Koncert Marcin Wyrostek Ethno Project to muzyczna podróż na Półwysep Bałkański, podczas której każdy słuchacz będzie mógł poczuć tamtejszy klimat, zetknąć się z kulturą mieszkańców Półwyspu, jak i poznać burzliwą historię tego miejsca.

Osobiście zafascynowany jestem muzyką bałkańską od lat mojej młodości, kiedy to przesiadywałem po nocach w garażu, słuchając i ucząc się utworów opartych na kulturze mieszkańców tego regionu. Bałkany są niesamowicie inspirującym miejscem, mamy tutaj współwystępowanie katolicyzmu, prawosławia i islamu, w jednym czasie obszar ten zasiedlony był przez Słowian, w innym panowali Turkowie. Wszystkie te przemiany, wojny, migracje były zaczynem do powstania setek bardzo różnorodnych, pięknych pieśni ludowych. Koncert ten będzie muzyczną esencją wybranych motywów, brzmień, emocji, wrażeń, jakie daje muzyka bałkańska”.

Wykonawcą koncertu będzie zespół Marcina Wyrostka – COLORIAGE, który powstał w 2005 roku ze współpracy Marcina Wyrostka (akordeon), Mateusza Adamczyka (skrzypce) i Piotra Zaufala (bas). Ich styl charakteryzuje połączenie muzyki ludowej z możliwościami, jakie daje jazzowa improwizacja. Etniczne brzmienie projektu wzbogacił Krzysztof Nowakowski swoim zestawem instrumentów perkusyjnych. Natomiast pięknym i niezwykle klimatycznym głosem całość projektu ETHNO dopełniła Iwona Zasuwa.

Słowo”coloriage”oznacza kolorować, malować. Taki właśnie jest charakter tego zespołu – brawurowy, pełny emocji, wielobarwny. W roku 2011 w tym składzie powstała płyta “Marcin Wyrostek Coloriage”, która pokryła się PODWÓJNĄ PLATYNĄ, a także otrzymała nagrodę Bestseller Empik’u 2012.

 

W programie m. in. muzyka macedońska, chorwacka, bułgarska, rumuńska, grecka, serbska, jugosłowiańska.

 

Wykonawcy:

Marcin Wyrostek – akordeon

Iwona Zasuwa – wokal

Mateusz Adamczyk – skrzypce

Piotr Zaufal – gitara basowa

Krzysztof Nowakowski – instr. perkusyjne

 

Marcin Wyrostek przebojem wszedł na salony, brawurowo wykonując znane przeboje w aranżacjach na akordeon. Zwycięzca „Mam Talent”, zdobywca 7 Platynowych Płyt.  Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jeleniej Górze, Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie akordeonu prof. Joachima Pichury, obecnie wykładowca macierzystej uczelni w Instytucie Jazzu. Członek Amerykańskiego Stowarzyszenia Akordeonistów. Założyciel i lider projektów: Tango Corazon, Coloriage, Music and Dance Show. Producent i wydawca własnych albumów, producent tras koncertowych oraz koncertów galowych (m. in. Filharmonia Narodowa, NOSPR).Występował na dziesiątkach festiwali muzycznych (m. in. w Opolu i Sopocie), koncertował w kraju i zagranicą, współpracując z wieloma uznanymi dyrygentami (J. M. Florêncio, A. Sztaba, J. Maksymiuk). Pełnił także funkcję kierownika muzycznego wielu wydarzeń telewizyjnych, m. in.: Gala Mistrzów Sportu w Teatrze Polskim w Warszawie w  2012 r., Koncert Kolęd dla TVP 2.

Zapraszamy na spotkanie z jednym z najciekawszych odkryć muzycznych ostatnich lat.

Każdy z koncertów odbywających się na scenie Basenu Artystycznego ma charakter wyjątkowy: publiczność staje się nie tylko świadkiem, ale również uczestnikiem wydarzenia. Artyści tworzą intymną relację z Widzami, dlatego każda osoba na widowni ma poczucie, że koncert jest adresowany specjalnie do niej. Cykl Crossover ma pokazać, że w dzisiejszych czasach można z powodzeniem poruszać się w różnych stylach muzycznych i że klasycznie wykształceni artyści traktują muzykę coraz częściej całościowo, dzieląc ją jedynie na dobrą i złą.

Do udziału w projekcie zaprosiliśmy wybitnych artystów, m.in.: wirtuoza akordeonu o bogatej wyobraźni muzycznej – Marcina Wyrostka, Tre Voci – trzech tenorów i  zarazem showmanów o wyjątkowych głosach i osobowościach scenicznych, Bogdana Kierejszę – polskiego Davida Garretta, skrzypka o niebywałej charyzmie i umiejętności nawiązywania więzi ze słuchaczami, Marcina Patrzałka – młodego gitarzystę, który zjawiskową grą podbił serca amerykańskiej publiczności i jurorów America’s Got Talent, Alinę Mleczko – najwybitniejszą polską saksofonistkę, która wprowadzi publiczność w magiczny świat tanga Carlosa Gardela, czy śpiewaka – Plácido Domingo Jr, który ze swoją sztuką idealnie wpisuje się w stylistykę crossover.

Crossover cieszy się coraz większą popularnością na świecie. Wielu śpiewaków czy instrumentalistów, znanych z wykonywania klasycznego repertuaru, włącza często do programu aranżacje znanych utworów z muzyki popularnej, filmowej, musicalowej, czy nowe kompozycje w stylu pop. Niektórzy decydują się specjalizować w tego typu twórczości. Najlepszym przykładem jest tutaj tenor Andrea Bocelli, który postanowił się skupić przede wszystkim na popularnym repertuarze. Podobnie jest z instrumentalistami. David Garrett, zaczynał jako skrzypek, bardzo wysoko ceniony za interpretacje klasycznego repertuaru, a później świat zachwycił się jego koncertami w stylu crossover. Luka Šulić i Stjepan Hauser, tworzący duet 2Cellos, też zaczynali (z licznymi sukcesami) jako typowo klasyczni wiolonczeliści. Później zdecydowali się wspólnie udowadniać światu, że na wiolonczeli można z powodzeniem wykonywać także bardzo znany i lubiany repertuar. Są też tacy artyści, jak np. Yo-Yo Ma, którzy wciąż specjalizują się w muzyce klasycznej, co nie przeszkadza im poruszać się także w różnych stylach i przekraczać granice. Pierwszym artystą, który zasłynął z repertuaru crossover (mimo, że ten termin jeszcze wtedy nie funkcjonował), był klasycznie wykształcony tenor oraz aktor – Mario Lanza. Jednak erę crossover zapoczątkował wspólny występ trzech słynnych tenorów na zakończenie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 1990 roku. Luciano Pavarotti, José Carreras i Plácido Domingo, włączając do repertuaru najpopularniejsze utwory muzyki operowej, tradycyjnej i popularnej, wytyczyli nowy kierunek artystom związanym ze światem muzyki klasycznej.

Szczegóły
Data 13 września 2020
Czas 18:30