Don Giovanni kameralnie
(fragmenty opery w opracowaniu na oktet dęty przez Josepha Triebensee)
1. Ouvertura
2. Notte e giorno faticar
3. Madamina, il catalogo e questo
4. Giovinette che fate all’amore
5. La ci darem la mano
6. Fin ch’han dal vino
7. Presto presto pria ch’ei venga
8. Eh via buffone
9. Deh vieni alla finestra
10. Vedrai, carino
11. Per queste tue manine
12. Mi tradi quell’alma ingrata
13. Non mi dir, bell’idil mio
14. Gia la mensa e preparata /Finale
czas trwania: ok 60min
Wykonawcy:
Soliści MACV
Marek Niewiedział, Jan Hutek – oboje
Francesco Spendolini, Robert Michalski – klarnety
Leszek Wachnik, Krystof Lada – fagoty
Dominika Stencel, Mateusz Cendlak – rogi
Stanisław Smołka – kontrabas
Niezwykły repertuar przygotowali muzycy orkiestry MACV grający na instrumentach dętych. W programie koncertu wilanowskiego znalazły obszerne fragmenty opery Don Giovanni w transkrypcji na oktet dęty. Autorem opracowania jest Josef Triebensee (1772-1846), oboista i kompozytor, który jako młody człowiek uczestniczył w premierzeCzarodziejskiego fletu w roku 1791, poznał więc Mozarta i grał pod jego dyrekcją. Muzyk ten dokonał rzeczy niezwykłej, otóż przełożył na zespół instrumentów dętych wybrane kompozycje ze wspomnianej opery.
Takie transkrypcje w wieku XIX nie były niczym nadzwyczajnym, starano się bowiem przybliżać słuchaczom najpiękniejsze fragmenty większych dzieł w sytuacji, w której nie można było pokazać pełnej produkcji scenicznej na przykład ze względów finansowych. Z drugiej strony wszelkie opracowania miały łatwą tendencję do upowszechniania dzieła w różnych środowiskach.
Opracowanie Josefa Triebensee zostało przygotowane na obsadę ośmiu instrumentów: oboju, dwóch klarnetów, dwóch fagotów, dwóch rogów i kontrabasu. Autor opracował nie tylko epizody instrumentalne ale nade wszystko arie, ansamble i finały. Program koncertu przeniesie zatem słuchaczy w świat opery Don Giovanni ale bez słów czy didaskaliów. Słuchacze mogą skoncentrować swoją uwagę na wyjątkowości i pięknie samej muzyki Mozarta.