Ładowanie Wydarzenia
01
kwiecień
środa

„Don Juan”, Warszawskie Centrum Pantomimy i Musicae Antiquae Collegium Varsoviense — ODWOŁANY!!!

1 kwietnia 2020 @ 19:00
  • To wydarzenie minęło.

„Don Juan czyli Kamienny Gość” (Don Juan oder der steinerne Gast) to tragiczny balet-pantomima w 3 aktach, do którego libretto na bazie sztuki Moliera stworzyli Gaspare Angiolini i Rainieri de Calzabigi, a muzykę skomponował Christoph Willibald Gluck. Odpowiedzialny za choreografią w wiedeńskiej prapremierze z 1761 roku Gaspare Angiolini jako pierwszy w historii połączył taniec, fabułę oraz muzykę w formę artystyczną, która stała się pierwowzorem dla sztuki baletowej. Polska premiera tej sztuki miała miejsce w Wilnie dopiero 2 kwietnia 1925, w Teatrze Wielkim Na Pohulance.

Wymagające od strony interpretacyjnej, odwołujące się do tradycji dzieło, nieczęsto gości na scenach świata. A jak je odczytali współcześni Gluckowi?

Niezwykle smutny, wyniosły i przerażający – pisał w swoim dziennik obecny na premierze Hrabia von Zinzendorf… Pojawia się piekło, furie tańczą z zapalonymi pochodniami i dręczą Don Juana. W tle wspaniałe fajerwerki obrazujące ogień piekielny. Diabły porywają Don Juana i ulatują do rozżarzonej jamy. Balet trwa długo, ale wszystko jest doskonale zrobione, a muzyka wręcz bardzo dobra.

Tutaj do głosu pierwszy raz w historii sztuki dochodzi gest i jak pisał w programie 259 lat temu Gaspare Angiolini: Muzyka jest esencją tego baletu-pantomimy, wszystko odbywa się bez słowa, mówimy gestem.

Widowisko mimiczne “Don Juan” w wykonaniu artystów Warszawskiego Centrum Pantomimy, to spektakl opowiadający historię najsłynniejszego w dziejach uwodziciela, do której tłem będzie barokowa muzyka wykonana na instrumentach historycznych. Reżyserem spektaklu jest Bartłomiej Ostapczuk, a udział biorą w nim aktorzy – mimowie z zespołu, który od kilkunastu lat jest niezwykle ceniony na teatralnych scenach Polski i Europy. Opracowaniem muzycznym zajął się skrzypek i koncertmistrz Radosław Kamieniarz, współpracujący na co dzień z orkiestrą Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Prapremiera spektaklu “Don Juan” odbyła się podczas piątej edycji festiwalu Leszno Barok Plus w 2019 roku.

Szczegóły
Data 1 kwietnia 2020
Czas 19:00