Perły muzyki barokowej olśnią nas swoim blaskiem. W nieprzebranych frazach genialnych kompozycji, tych stworzonych przez mistrzów i wpisanych w Panteon muzyki, są również te, które czas usadowił odrobinę w cieniu popularności ikonicznych dzieł Baroku. X Festiwal Oper Barokowych to znakomity moment, aby przywrócić im należyte miejsce.
Stanie się tak za sprawą wybitnych artystów, którym towarzyszyć będzie uznawana za jedną z czołowych na świecie orkiestr grających na instrumentach dawnych – Ensemble 1756 Salzburg. Założona w 2006 roku przez Konstantina Hillera grupa specjalizuje się w wykonawstwie muzyki w myśl zasad HIP (historycznie poinformowanego), skupiając się na dziełach z XVII i XVIII stulecia. Sukcesy na najbardziej renomowanych festiwalach sprawiły, że Ensemble 1756 Salzburg okrzyknięto jedną z najlepszych orkiestr barokowych ostatnich trzech dekad. Choć pierwotnie muzycy skupiali się na dziełach Wolfganga Amadeusza Mozarta, szybko poszerzyli swoje horyzonty czasowe i dziś, ku radości melomanów, chętnie sięgają również do literatury barokowej.
Podczas koncertu inaugurującego X Festiwal Oper Barokowych usłyszymy arie i kompozycje Jana Sebastiana Bacha, Antonio Vivaldiego i Heinricha Ignaza Franza von Bibera. W roli solistów zobaczymy Dimitriosa Karakantasa (skrzypce barokowe), Bettinę Simon (obój barokowy), Nicholasa Spanosa (kontratenor) i Dawida Biwo (bas).
Urodzony w 1987 roku Grek Dimitrios Karakantas to talent, o którym mówi się, że spełnił pokładane weń nadzieje. Po skrzypce sięgnął jako ośmiolatek, a dzięki edukacji u takich mistrzów jak prof. Günter Pichler, lider słynnego Alban Berg Quartett, nieodżałowanej wirtuoz z Polski Joanny Mądroszkiewicz oraz mistrzyń skrzypiec barokowych: Midori Seiler i Nadii Zwiener, jest dzisiaj artystą światowego formatu. Wirtuoz zaskakuje swoją wszechstronnością, czego dowodem może być album „Alba Tanguera” z kompozycjami Asrtora Piazzolli, Issaca Albéniza, Enrique Granadosa i Manuela de Falli. Dimitrios Karakantas koncertuje z najlepszymi orkiestrami naszych czasów, ma na koncie autorskie płyty, gra na mistrzowskim instrumencie z 1757 roku (manufaktura lutnicza Paolo Antonio Testore, Mediolan).
Bettina Simon to specjalistka od muzyki Baroku, wirtuoz oboju historycznego i fletu prostego. Współpracuje z czołowymi zespołami muzyki dawnej i orkiestrami zarówno niemieckimi jak i szwajcarskimi.
Urodzony w Grecji kontratenor Nicholas Spanos swój warsztat szlifował w Maryland Opera Studio oraz w Wiedniu, szybko zdobywając opinię największego talentu swojego pokolenia. Z jednakową swobodą interpretuje dzieła barokowe, jak również kompozycje współczesne. Jego głos zachwycił krytyków na całym świecie. The Washington Post uznał go śpiewakiem nadzwyczajnym, wtórują tej opinii wszystkie prasowe recenzje. Wpływowy „Opera Magazine” w sposób szczególny podkreśla elegancję i styl w jaki artysta podchodzi do wykonywanych partii.
Wraz z Spanosem śpiewać będzie bas-baryton Dawid Biwo, artysta zaliczany do grona największych talentów na polskiej scenie, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, aktualnie szlifujący swój warsztat w krakowskiej Akademii Muzycznej. Dawid Biwo bierze udział w licznych wykonaniach dzieł oratoryjnych i wystawieniach oper. Debiutował w Warszawskiej Operze Kameralnej w „L’ amante di tutte” B. Galuppiego, na stałe współpracuje z tak renomowanymi zespołami jak: Capella Cracoviensis, Ensamble Barocum, Risonanza, Il Giardino d’ Amore.