Ładowanie Wydarzenia
03
grudzień
wtorek

„Halka wileńska” – spektakl gościnny w Wilnie

3 grudnia 2019 @ 19:00
  • To wydarzenie minęło.

Halka Stanisława Moniuszki jest bez wątpienia najpopularniejszą polską operą. Romantyczna opowieść o nieszczęśliwej miłości, obłędzie i potępieniu, skradła serca melomanów na całym świecie. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że na afiszach scen operowych, gości najczęściej wersja „warszawska”, stworzona dekadę po swoim pierwowzorze wystawionym w Wilnie w 1848 roku. Odkrywaną na nowo wersję „wileńską” docenić należy nie tylko jako swoistą ciekawostkę, ale przede wszystkim jako spójne artystycznie dzieło, o ponadczasowym wydźwięku społecznym.

Halka „wileńska” powraca na teatralne afisze w nowym opracowaniu Macieja Prochaski, na zlecenie Warszawskiej Opery Kameralnej. Muzyczna rekonstrukcja na instrumenty historyczne została sporządzona z największym szacunkiem dla stylu kompozytora i zawiera w całości dźwiękową materię pierwowzoru z roku 1848. Dzieło zabrzmi w wykonaniu znakomitych solistów współpracujących z Warszawską Operą Kameralną oraz z towarzyszeniem orkiestry MACV.

Zapraszamy Państwa na niezwykły spektakl, który dzięki staraniom znakomitych artystów wraca do pierwowzoru wykonawczego. To niebywałe wydarzenie, które łączy tradycję ze współczesnością, bo przecież opera Moniuszki wciąż wydaje się bardzo aktualna i poza doskonałą warstwą muzyczną, niesie wiele ważnych, ponadczasowych treści.

 

25 grudnia Halka „wileńska” zostanie wyemitowana na antenie TVP Kultura w jakości HD.

 

Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na 2017-2022, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”.

Szczegóły
Data 3 grudnia 2019
Czas 19:00