296 lat – dokładnie tyle czasu upłynęło od prawykonania jednego z najwybitniejszych dzieł w historii muzyki – „Pasji wg św. Jana” Jana Sebastiana Bacha. Arcydzieło melomani po raz pierwszy usłyszeli w Wielki Piątek 1724 roku, w Kościele św. Mikołaja w Lipsku.
Mówi się, że Pasja opisująca drogę Jezusa od pojmania do śmierci na krzyżu, jest modlitwą samego Bacha, jego głębokim wyznaniem wiary. Od początkowego chóru „Herr, unser Herrscher, dessen Ruhm in allen Landen herrlich ist!” (Panie, nasz Władco, którego chwałę wielką głosi każda z ziem!), po finałowy „Ach Herr, lass dein lieb Engelein” (Ach Panie, ześlij umiłowanego anioła), Bach buduje każdą frazą i nutą napięcie – tę niezwykłą tajemnicę, która leży u podstaw dogmatu, istoty chrześcijańskiej wiary.
Warszawska Opera Kameralna z bachowskiej muzyki oratoryjnej uczyniła swoistą wizytówkę, a za sprawą budowania interpretacji na fundamencie jednego z najlepszych zespołów naszych czasów, z grona specjalizujących się w wykonawstwie na instrumentach dawnych bądź ich kopiach – Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, dostarcza melomanom doznań płynących na fali interpretacji historycznie poinformowanych.
Janowa Pasja w wykonaniu solistów, zespołu wokalnego WOK i orkiestry MACV pod batutą Marcina Sompolińskiego, to w pewien sposób symboliczne echo wspaniałego koncertu w Kościele św. Krzyża, kiedy to zabrzmiała Pasja wg św. Mateusza. W ten sposób symbolicznie dopełnia się „wielka bachowska dwójka”, pasyjny dwugłos opisujący mękę Pana w interpretacji warszawskich kameralistów. Zapowiada się piękna klamra zamykająca jubileuszowy X Festiwal Oper Barokowych w Warszawie.