Ładowanie Wydarzenia
18
wrzesień
piątek

“Jazz Sebastian Bach”/Andrzej Jagodziński Trio, Agnieszka Wilczyńska i MACV

18 września 2020 @ 19:00
  • To wydarzenie minęło.

Zapraszamy na koncert, będący swoistą muzyczną fuzją: instrumentalna i oratoryjna muzyka Mistrza Baroku zaprezentowana przez Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, orkiestrę specjalizującą się w wykonawstwie historycznie poinformowanym, podała rękę dźwiękom jazzu w wykonaniu fenomenalnego tria Andrzeja Jagodzińskiego.

Czy to udane połączenie? Czy w ogóle możliwe? O tym przekonają się Państwo już dziś wieczorem. 

Andrzej Jagodziński, mistrz fortepianu wraz z Adamem Cegielskim (kontrabas) i Czesławem „Małym” Bartkowskim (perkusja), tworzący Andrzej Jagodziński Trio to formacja rozpoznawalna na całym świecie. Kamieniem milowym na drodze do sławy stał się dla nich album „Chopin”, nagrany w 1993 roku i obsypany laurami – w tym Fryderykiem (1994). Album określił nie tylko ich pozycję w muzyce jako interpretatorów mistrzowskiej transkrypcji, ale wyznaczył poziom takiego grania w Polsce (i nie tylko), któremu trudno dorównać.

 

Muzykom towarzyszyć będzie ceniona wokalistka jazzowa, Agnieszka Wilczyńska, od lat współpracująca z Andrzej Jagodziński Trio. 

Udział tak wybitnych Artystów gwarantuje niezapomniane wrażenia oraz znakomity poziom wykonania. Zapraszamy na spotkanie z klasyką w nowatorskim ujęciu.

 

Swingujące transkrypcje muzyki Jana Sebastiana Bacha od ponad półwiecza są swoistym fenomenem zarówno z punktu widzenia melomanów zasłuchanych w klasyczne interpretacje tych fraz, jak również zwolenników swingowania i blue-nuty, którzy przyjęli muzykę lipskiego kantora niemal jak swoją. Odwołania do oryginalnych bachowskich fraz „Memory of Bach” Krzysztofa Komedy (z legendarną filmową rejestracją komedowskiego sekstetu z 1956 roku),  dokonania Novi Singers, The Swingle Singers, tria Jacques Loussiere’a i nonkonformizm Uri Caine’a, pokazują jak bardzo jazzowy jest Bach i jego dzieło. Jeśli dodamy do tego najbardziej zdumiewające interpretacje „Lambarena – Bach to Africa”, projektu, w którym instrumentalna i oratoryjna muzyka Mistrza Baroku grana jest w konwencji world music, to już nic nas nie zdziwi.

Tym samym, fakt połączenia dwóch żywiołów: jazzu – fenomenalnego tria Andrzeja Jagodzińskiego z wykonawstwem historycznie poinformowanym w wydaniu Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, wydaje się być tyle samo atrakcyjne, co naturalne.

 

Szczegóły
Data 18 września 2020
Czas 19:00