Ładowanie Wydarzenia
08
styczeń
niedziela

Kolędy w aranżacjach Krzysztofa Herdzina

8 stycznia 2023 @ 18:00 - 19:00
  • To wydarzenie minęło.

 

Kolędy w aranżacjach Krzysztofa Herdzina

Zamek Królewski w Warszawie

Występują:

GABRIELA LEGUN – SOPRAN
ANDRZEJ LAMPERT – TENOR

Orkiestra Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej
Musicae Antiquae Collegium Varsoviense

Dyrygent
Krzysztof Herdzin

Anioł pasterzom mówił
(A. Vivaldi Cztery pory roku / Jesień ,cz. I) Duet
Bóg się rodzi
(G.F. Händel Muzyka na wodzie / Suita D-dur / Alla Hornpipe) Andrzej Lampert
Jezus malusieńki
(H. Purcell Dydona i Eneasz / Lament Dydony)  Gabriela Legun
Gdy się Chrystus rodzi
(J.S. Bach III Koncert brandenburski, cz. I) Duet
Mizerna cicha
(A. Vivaldi Cztery pory roku / Jesień, cz. II) Gabriela Legun
Oj maluśki
(W.A. Mozart Koncert klarnetowy A-dur, cz. II) Andrzej Lampert
Gdy śliczna panna
(J.S. Bach Aria na strunie G) Duet
W żłobie leży
(A. Vivaldi Koncert na mandolinę, cz. I) Gabriela Legun
Lulajże Jezuniu
(G.F. Händel Aria Lascia ch’io pianga) Andrzej Lampert
Przybieżeli do Betlejem
(G.F. Händel Mesjasz / For unto us a child is born) Duet
Hej, w dzień Narodzenia
(W.A. Mozart  Serenada nr 1 D-dir / Minuetto) Andrzej Lampert
Triumfy
(M.A. Charpentier Te Deum / Preludium) Gabriela Legun


Polskie kolędy i pastorałki wydają mi się najpiękniejsze na świecie. W USA królują rozrywkowe Christmas Songs, w innych krajach europejskich w tradycji bożonarodzeniowej wykonuje się ludowe pastorałki, jak i popularne kompozycje: Adeste Fideles, Joy to The World, Deck The Halls, O Tannenbaum, czy najsławniejszą Cichą Noc, powstałą w Austrii. A jednak to właśnie polskie opowiastki o Świętej Rodzinie, niektóre liryczne i melancholijne, inne uroczyste i pełne patosu, jeszcze inne krotochwilne i żartobliwe – są szczególnym skarbem kultury i naszej tradycji, lśniącym na tle innych, świątecznych propozycji ze świata. Cudowne harmonie, wpadające w ucho melodie, mnóstwo kontrastów, wśród których obok siebie pojawia się zarówno muzyka góralska, polonezy, mazury, marsze, kołysanki – są niezwykle wdzięcznym materiałem do opracowania dla kreatywnych kompozytorów i aranżerów.

Nie ma chyba stylu muzycznego, który nie pojawił się wśród aranżacji naszych kolęd i pastorałek. Od kilkudziesięciu lat, co roku pojawiają się coraz to oryginalniejsze wersje, ukazujące te przepiękne utwory w zupełnie nowym świetle. Są kolędy na ludowo, na jazzowo, rockowo, popowo, reagge, wspaniale rozpisane na olbrzymie składy symfoniczne w idiomie muzyki poważnej, a nawet współczesnej (doskonałe, choć bardzo wyrafinowane i zreharmonizowane kolędy Witolda Lutosławskiego).

Przygotowując kolędy dla orkiestry MACV postawiłem sobie cel, który okazał się dla mnie wielkim wyzwaniem. Frapującym, inspirującym i bardzo satysfakcjonującym. Postanowiłem bowiem każdy utwór oprzeć na znanym i rozpoznawalnym utworze z okresu baroku i klasycyzmu. Orkiestra Instrumentów Dawnych ma to do siebie, że czuje się komfortowo w określonej konwencji. To niższy strój (430 Hz), inne instrumenty, inna artykulacja, inna rytmika i określona interpretacja, zgodna z kanonem sprzed kilkuset lat. Spędziłem setki godzin słuchając muzyki Purcella, Bacha, Händla, Vivaldiego i Mozarta, aby odnaleźć wśród tych genialnych kompozycji fragmenty „pasujące” do harmonii i rytmiki wybranych przeze mnie kolęd. Decydując się na wykorzystanie muzyki największych kompozytorów z historii, spróbowałem w naturalny sposób połączyć ją z utworami świątecznymi z zupełnie z innego świata. Czasem oparłem się na progresji harmonicznej, innym razem na charakterystycznej melodii lub nietypowej fakturze orkiestry. W efekcie, stworzyłem 12 aranżacji kolęd, gdzie każda staje się wariacją na temat kompozycji sprzed wieków. Pozwoliło nam to wykreować kształt dźwiękowy niezwykle naturalny dla barokowej orkiestry, pozwalający jej na pozostanie w swoim świecie, z drugiej zaś strony zaskakujący elementami stylistycznymi zupełnie obcymi dla tamtych czasów, jak rozszerzona harmonia, rozwiązania typowe dla muzyki filmowej.

Nie sposób nie wspomnieć o solistach, którzy wykazali się wprost niebywałą wyobraźnią i kunsztem wokalny, odnajdując się w tym zupełnie nowym świecie muzycznym, bez precedensu w polskiej tradycji śpiewania kolęd. Gabriela Legun i Andrzej Lampert nadali tym utworom zupełnie nowy wymiar, kreując nowe, zaskakujące interpretacje.

Oddając w Państwa ręce tę nietypową wersję kolęd mam nadzieję, że odnajdą w nich Państwo wszystko to, co w muzyce najpiękniejsze. Prawdziwe emocje i prawdę.

Krzysztof Herdzin

Szczegóły
Data 8 stycznia 2023
Czas 18:00 - 19:00
Miejsce wydarzenia
Zamek Królewski w Warszawie
Adres: Pl. Zamkowy 4
Warszawa, 00-277

+ Google Map