Ładowanie Wydarzenia
07
styczeń
piątek

Kolędy z Krzysztofem Herdzinem

7 stycznia 2022 @ 18:00 - 19:30
  • To wydarzenie minęło.

Kolędy w aranżacjach Krzysztofa Herdzina

Zamek Królewski w Warszawie

Występują:

JOANNA RADZISZEWSKA – SOPRAN
PIOTR BUSZEWSKI – TENOR

Orkiestra Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej
Musicae Antiquae Collegium Varsoviense

Dyrygent
Krzysztof Herdzin

W żłobie leży
Gdy się Chrystus rodzi
Lulajże Jezuniu
Cicha noc
Gdy śliczna Panna
Wśród nocnej ciszy

Przerwa

Bóg się rodzi
Oj Maluśki, maluśki
Jezus Malusieńki
Hej! Kolęda, kolęda
Anioł pasterzom mówił
Mizerna cicha
Przybieżeli do Betlejem


Dziś za sprawą Orkiestry Instrumentów Dawnych MACV Warszawskiej Opery Kameralnej oraz dwójki wybitnych śpiewaków – Joanny Radziszewskiej oraz Piotra Buszewskiego, wysłuchamy kolęd w aranżacjach Krzysztofa Herdzina.

Kolędy w swym pierwotnym znaczeniu były noworocznymi pieśniami powitalnymi i pochwalnymi na cześć gospodarzy. Kolędnicy chodząc od domu do domu, nieśli ze sobą pieśni o charakterze życzeń oraz dobre słowo.

Za twórcę pierwszej kolędy, w znaczeniu pieśni religijnej śpiewanej w czasie świąt bożonarodzeniowych, uważa się św. Franciszka z Asyżu (przełom XII i XIII w.). Była ona śpiewana w nocy z 24 na 25 grudnia w zorganizowanej przez niego w Greccio we Włoszech szopce w 1223 r. Natomiast najstarsza polska kolęda „Zdrow bądź, krolu anjelski” pochodzi z 1424 roku. Jest to fragment kazania Czecha, Jana Štěkny, absolwenta uniwersytetu w Pradze.
Jednak dopiero w XVII i XVIII wieku rozwija się bujnie oryginalna polska twórczość kolędnicza. Piotr Skarga pisze ,,W żłobie leży’’. Nastrojowe: ,,Gdy śliczna Panna’’, ,,Jezus Malusieńki’’, ,,Ach ubogi żłobie’’ powstały w XVIII wieku. Najsłynniejszą jednak kolędą z końca tegoż wieku jest ,,Bóg się rodzi’’ autorstwa Franciszka Karpińskiego. W XIX wieku Teofil Lenartowicz napisał ,,Mizerną cichą stajenkę lichą’’. Kolędy śpiewano na melodię hymnów łacińskich, marszów, polonezów, tańców ludowych i kołysanek. ,,Lulajże Jezuniu’’ stała się inspiracją dla samego Fryderyka Chopina, który wykorzystał jej motyw w środkowej części swego Scherzo h-moll op. 20. Dziś kolędy towarzyszą nam co roku, również w Warszawskiej Operze Kameralnej nie mogło ich zabraknąć!

Szczegóły
Data 7 stycznia 2022
Czas 18:00 - 19:30
Miejsce wydarzenia
Zamek Królewski w Warszawie
Adres: Pl. Zamkowy 4
+ Google Map