Ładowanie Wydarzenia
17
maj
wtorek

Młodzi Wirtuozi – finaliści Talent Show WIRTUOZI V4+

17 maja 2022 @ 18:00 - 19:00
  • To wydarzenie minęło.

 

3. Mozart Junior Festiwal

Basen Artystyczny Warszawskiej Opery Kameralnej

Koncert finalistów Międzynarodowego Talent Show Wirtuozi 4+

OBSADA:

Rozsonits Ildikó – fortepian
Eduard Kollert – skrzypce
Teo Gertler – skrzypce

W roku 2020 Polska po raz pierwszy uczestniczyła w Międzynarodowym talent show Wirtuozi 4+ . Czwórka polskich finalistów walczyła o główną nagrodę, ale i o uznanie publiczności w Budapeszcie, który już od kilku lat organizuje ten znakomity talent show.

Zainteresować dzisiejszą młodzież muzyką klasyczną to duże wyzwanie, zwłaszcza w kontekście tego, co dominuje w Internecie, szczególnie na YouTube. Ale Wirtuozi V4+ może to zmienić, prezentując wspaniały świat muzyki klasycznej w nieszablonowy sposób – podsumowała poprzednią edycję dyrektor WOK i jednocześnie Juror Virtuosos 4+ Alicja Węgorzewska.

Rozsonits Ildikó – Ildikó urodziła się w 2006 roku w Budapeszcie. Jej niezwykły talent uwidocznił się już w wieku czterech lat, kiedy sama zaczął grać na flecie. W tym czasie rodzice zabrali ją do flecistki Réki Kassai, z którą przez pół roku uczyła się programu nauczania w szkole muzycznej pierwszego roku, a następnie za jej namową zaczęła grać na pianinie w wieku pięciu lat. W wieku dziesięciu lat została przyjęta na do Uniwersytetu Muzycznego im. Ferenca Liszta i została najmłodszym studentem Akademii. W ciągu ostatnich czterech lat wygrała wiele prestiżowych międzynarodowych konkursów pianistycznych w Słowenii, Słowacji, Rumunii, Włoszech, Niemczech, Austrii, Czechach i Belgii.

Eduard Kollert  – Urodził się w rodzinie muzyków – jego rodzice są pianistami. Mając niecałe siedem lat, Eduard rozpoczął naukę gry na skrzypcach w szkole muzycznej w Pradze, podczas gdy jego rodzice uczyli go gry na fortepianie. W ciągu zaledwie dwóch lat wystąpił z wielkim uznaniem jako solista z PKF – Praską Filharmonią; do swojego programu wybrał jeden z koncertów skrzypcowych Jana Sebastiana Bacha oraz koncert fortepianowy Ludwiga van Beethovena, obydwa na jednym koncercie.

Zaowocowało to zaproszeniem przez hiszpańską rodzinę królewską do występu w Palacio Real de El Pardo w Madrycie, gdzie wyróżniał się solowym programem na skrzypce i fortepian. Następnego dnia organizatorzy koncertu przedstawili go Zakharowi Bronowi, który zaprosił go do udziału w nowej Zakhar Bron Akademie w szwajcarskim Interlaken. Eduard od tego czasu studiuje u profesora Brona i kontynuuje naukę w Szkole Muzycznej Reina Sofía w Madrycie. Eduard jest laureatem głównych nagród na różnych międzynarodowych konkursach – Young Virtuosos odbywających się w Bułgarii czy konkursie telewizyjnym „Dziadek do orzechów” w Rosji. Regularnie występuje na koncertach i festiwalach w Europie, Rosji, Jordanii i Japonii na imprezach takich jak Interlaken Classics, Moscow Meets Friends, Young Prague, Bohuslav Martinů Festival i Prague Spring Festival. Eduard jest często zapraszany przez orkiestry na koncerty. Był gościem wielu programów telewizyjnych i radiowych. W grudniu 2020 roku wystąpił w wieloodcinkowym telewizyjnym Talent Show „Virtuosos” u boku światowych gwiazd, takich jak Plácido Domingo, Thomas Gottschalk czy Ida Nowakowska. Eduard występuje również w nowym filmie dokumentalnym „Talent”.

Teo Gertler –  laureat wielu uznanych międzynarodowych konkursów. Debiutując w wieku 8 lat zdobył II nagrodę na XVII Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków „Dziadek do orzechów” w Moskwie w 2016 roku. W 2018 roku otrzymał Grand Prix na XIV Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie w kategorii juniorów (do 17 roku życia), w 2019 roku Grand Prix w IX Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków w Nowosybirsku. Jest również zdobywcą kilkunastu innych czołowych nagród w międzynarodowych konkursach skrzypcowych. Występował jako solista z najlepszymi światowymi orkiestrami, m.in: Budapest Festival Orchestra, Moskiewska Orkiestra Akademicką, Filharmonia w Pradze, Orkiestra Symfoniczna Węgierskiego Radia oraz współpracował z dyrygentami takimi, jak: Adam Medveczky, Eugene Kohn, Ivan Fischer czy Vladimir Spivakov. Stale współpracuje ze Slovak Sinfonietta Žilina i dyrygentem Leošem Svárovskim (koncerty w Rudolfinum w Pradze, Katedrze Berlińskiej i wielu innych salach koncertowych).

Szczegóły
Miejsce wydarzenia
Basen Artystyczny
Adres: ul. M. Konopnickiej 6
Warszawa, 00-491

+ Google Map