Ładowanie Wydarzenia
04
czerwiec
sobota

Młodzi Wirtuozi – polscy finaliści Talent Show WIRTUOZI V4+

4 czerwca 2022 @ 17:00 - 18:15
  • To wydarzenie minęło.

3. Mozart Junior Festiwal

Basen Artystyczny Warszawskiej Opery Kameralnej

Młodzi Wirtuozi – polscy finaliści Talent Show WIRTUOZI V4+

Występują:

Zoja Syguda – skrzypce
Miłosz Bachonko – akordeon (polski zwycięzca)
Natasza Gawryś – gitara

PROGRAM:

Zoja Syguda – skrzypce
Henryk Wieniawski – Wariacje na temat własny op.15
Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert skrzypcowy G – dur KV 216 cz.1 (bez kadencji)

Miłosz Bachonko – akordeon
Wolfgang Amadeus Mozart – Uwertura do opery Wesele Figara
Antonio Vivaldi – Cztery pory roku – Zima
Miłosz Bachonko – Toccata c-moll, nr. 3

Maciej Smoląg
Fryderyk Chopin – Scherzo E-dur op.54
Fryderyk Chopin – Etiuda C-dur op.10 nr 7
Aleksandr Skriabin – Etiuda dis-moll op.8 nr 12

Natasza Gawryś – gitara
Wolfgang Amadeus Mozart – La ci darem la mano (Don Giovanni) arr. J. K. Mertz
Johann Kaspar Mertz – Elegie
Wolfgang Amadeus Mozart – Es klinget so herrlich (temat z Die Zauberflote) arr. F. Sor.


W roku 2020 Polska po raz pierwszy uczestniczyła w Międzynarodowym talent show Wirtuozi 4+ . Czwórka polskich finalistów walczyła o główną nagrodę, ale i o uznanie publiczności w Budapeszcie, który już od kilu lat organizuje ten znakomity talent show. Jedną z nagród dla naszych finalistów był udział w koncercie podczas III Festiwalu Mozart Junior

Zainteresować dzisiejszą młodzież muzyką klasyczną to duże wyzwanie, zwłaszcza w kontekście tego, co dominuje w Internecie, szczególnie na YouTube. Ale Wirtuozi V4+ może to zmienić, prezentując wspaniały świat muzyki klasycznej w nieszablonowy sposób – podsumowała poprzednią edycję dyrektor WOK i jednocześnie Juror Virtuosos 4+ Alicja Węgorzewska.

Zoja Syguda – Zoja Syguda otrzymała wiele nagród na znaczących konkursach skrzypcowych dla dzieci w całej Polsce. Można śmiało powiedzieć, że kroczy od sukcesu do sukcesu i… ma przy tym niezmąconą radość grania oraz głód coraz to nowych wyzwań.
Najważniejsze nagrody jakie Zoja Syguda zdobyła w 2019 i 2020 roku:
I miejsce oraz nagroda specjalna dla najlepszego uczestnikaz Polski podczas IV Międzynarodowego Konkursu „Nałęczów i skrzypce” w dniach 16-17 sierpnia 2019 r.
II miejsce w Spotkaniach Skrzypcowych “Ku pamięci Witolda Rowickiego” – Żywiec 23-25 października 2019 r.
Nagroda Grand Prix podczas V Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków w Krakowie, 6-9 listopada 2019 r.
II miejsce w XIII Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym pamięci A. Januszajtis wGdańsku, 13-16 listopada 2019 r.
I miejsce w VII Grudziądzkim Konkursie Skrzypcowym, Grudziądz – 13-14 grudnia 2019 r.
I miejsce oraz Nagroda Dyrektora szkoły za najlepiej wykonany utwór podczas XXI Sopockiego Konkursu Skrzypcowego,Sopot 13 lutego 2020 r.
Nagroda Grand Prix oraz Nagroda Specjalna Dyrektora szkoły podczas Konkursu Skrzypcowego „Bajeczne Skrzypce”, Gdynia, 28-29 lutego 2020 r.

Miłosz Bachonko – Uczeń Szkoły Muzycznej I i II stopnia im W. Lutosławskiego w Lublinie w klasie akordeonu pani prof. dr hab. Elwiry Śliwkiewicz-Cisak. Edukację muzyczną w zakresie gry na instrumencie rozpoczął w wieku 5 lat. Pomimo młodego wieku Miłosz Bachonko zagrał w swojej karierze ponad 60 solowych koncertów z udziałem publiczności w kraju i za granicą. Jest on wielokrotnym laureatem pierwszych miejsc na festiwalach i konkursach akordeonowych w kraju i za granicą m.in.: I miejsce – Międzynarodowy Konkurs XV Art-Duo Music Festival w Pradze (2018);  I miejsce – III Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Suwałkach (2018); I miejsce – Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Sanoku (2018); I miejsce –  Ogólnopolski Festiwal Akordeonowy im. profesora Mirosława Niziurskiego w Kielcach (2017); II miejsce – VI Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy w Wieliczce (2018); III miejsce – Ogólnopolski  Konkurs  Akordeonowy w Tarnobrzegu (2018); Grand Prix  – XXIX Lubelski  Konkurs  Akordeonowy w Lublinie (2019); I miejsce  – XXVI Lubelski  Konkurs  Akordeonowy w Lublinie (2016); I miejsce –  XXVI Lubelski  Konkurs Akordeonowy w Lublinie (2017); I miejsce – XXIX Lubelski Przegląd Akordeonowy  w Lublinie (2019); Złote Pasmo – GOLD – Czech Online Accordion Competition (2021); I miejsce – International Competition of Accordion Players „Concord of Sounds” – Łotwa (2021); II miejsce – Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy „Vilnius 2021” – Litwa (2021); Grand Prix –Lubelski Konkurs Akordeonowy 2021  w Lublinie (2021).  Miłosz Bachonko jest również laureatem Grand Prix w światowym konkursie International Music Talent Competition Spring 2020 organizowany przez American Protégé Music Competitions w Nowym Jorku. Nagrodą w tym konkursie jest występ w prestiżowej sali koncertowej w Carnegie Hall w Nowym Jorku, który odbędzie się w grudniu br. Osiągnięcia te pozwoliły uplasować się Miłoszowi wśród najlepszych akordeonistów w swojej kategorii w Polsce i za granicą. Instrumentalistyka akordeonowa nie jest jedynym muzycznym zainteresowaniem Miłosza. Drugą muzyczną pasją jest kompozycja. Od 5 roku życia skomponował on wiele utworów instrumentalnych na akordeon. Najnowsza kompozycja Miłosza Bachonko pt. „AccoTocca”, która miała swoją prapremierę  podczas Konkursu Młodych Kompozytorów w ramach XXIII Forum Sztuki Współczesnej im. Witolda Lutosławskiego w Filharmonii Lubelskiej. „AccoTocca” Miłosza Bachonko zdobyła tam  II Miejsce a warto wspomnieć, że młody kompozytor był dwukrotnie młodszy od wszystkich pozostałych uczestników konkursu. W tym samym konkursie Miłosz uzyskał również nagrodę Specjalną XXIII Forum Sztuki Współczesnej, którą była możliwość występu z Orkiestrą Filharmonii Lubelskiej. Koncert z orkiestrą odbył  się 15 listopada 2019 w lubelskiej Filharmonii, podczas którego kompozycja wykonana została  w wersji na akordeon i orkiestrę. Prywatnie Miłosz jest miłośnikiem piłki nożnej i wie o niej właściwie wszystko.

Maciej Smoląg urodził się w 2003 r. Od najmłodszych lat przejawiał niezwykłe zdolności muzyczne. W wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. W 2016 r. ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. Stanisława Moniuszki w Słubicach w klasie prof. Swietłany Doniec- Łysenko.
Od najmłodszych lat koncertuje w kraju i za granicą oraz pomimo młodego wieku, obok koncertów solowych miał już sposobność wiele razy występować z różnymi orkiestrami. W wieku 9 lat wykonał koncert fortepianowy f-moll J.S. Bacha BWV 1056 w Filharmonii Gorzowskiej; rok później, w 2013r. I część koncertu D-dur J. Haydna we Frankfurcie nad Odrą z Brandenburską Orkiestrą Państwową; w 2014 r. „Concertino” Jean’a Francaix z Orkiestrą Symfoników Bydgoskich; w 2015 r. I część koncertu A-dur W.A. Mozarta KV 414 we Frankfurcie n/Odrą; w 2016 r. ponownie z Brandenburską Orkiestrą Państwową we Frankfurcie n/Odrą zagrał I część koncertu fortepianowego d-moll J.S. Bacha BWV 1052; w 2019r. I część koncertu fortepianowego c-moll S. Rachmaninowa we Frankfurcie n/Odrą z Brandenburską Orkiestrą Państwową.
Koncertował w wielu prestiżowych miejscach m.in. w sali koncertowej Filharmonii Narodowej; w Zamku Królewskim w Warszawie; w domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in.:
Ogólnopolskiego Forum Młodych Instrumentalistów im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku (2018 r., III miejsce);
Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego “Merci, Maestro!” w Brukseli (2018 r., finalista);
Międzynarodowego Podkarpackiego Pianistycznego Konkursu Chopinowskiego dla dzieci i młodzieży w Rzeszowie (2019 r., wyróżnienie);
VI Festiwalu Pianistycznego im. Sióstr Frankiewicz w Białymstoku (2019 r., tytuł laureata oraz 3 nagrody specjalne za: wyróżniające wykonanie utworu J.S.Bacha, wyróżniające wykonanie utworu I. J. Paderewskiego, szczególne walory artystyczne prezentacji podczas festiwalu);
II Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem” w Krakowie (2019 r., wyróżnienie);
V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Trzcianie (2019 r.,
I miejsce oraz nagroda specjalna: udział w International Piano Festival Gloria Artis w Wiedniu) międzynarodowego konkursu – programu telewizyjnego „Wirtuozi V4+”, którego nagrania odbyły się we wrześniu 2020 r. w Budapeszcie.

Obecnie naukę kontynuuje w 5 klasie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie pod kierunkiem prof. Karola Radziwonowicza.

Szczegóły
Miejsce wydarzenia
Basen Artystyczny
Adres: ul. M. Konopnickiej 6
Warszawa, 00-491

+ Google Map