3. Mozart Junior Festiwal
Basen Artystyczny Warszawskiej Opery Kameralnej
Młodzi Wirtuozi – polscy finaliści Talent Show WIRTUOZI V4+
Występują:
Zoja Syguda – skrzypce
Miłosz Bachonko – akordeon (polski zwycięzca)
Natasza Gawryś – gitara
PROGRAM:
Zoja Syguda – skrzypce
Henryk Wieniawski – Wariacje na temat własny op.15
Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert skrzypcowy G – dur KV 216 cz.1 (bez kadencji)
Miłosz Bachonko – akordeon
Wolfgang Amadeus Mozart – Uwertura do opery Wesele Figara
Antonio Vivaldi – Cztery pory roku – Zima
Miłosz Bachonko – Toccata c-moll, nr. 3
Maciej Smoląg
Fryderyk Chopin – Scherzo E-dur op.54
Fryderyk Chopin – Etiuda C-dur op.10 nr 7
Aleksandr Skriabin – Etiuda dis-moll op.8 nr 12
Natasza Gawryś – gitara
Wolfgang Amadeus Mozart – La ci darem la mano (Don Giovanni) arr. J. K. Mertz
Johann Kaspar Mertz – Elegie
Wolfgang Amadeus Mozart – Es klinget so herrlich (temat z Die Zauberflote) arr. F. Sor.
W roku 2020 Polska po raz pierwszy uczestniczyła w Międzynarodowym talent show Wirtuozi 4+ . Czwórka polskich finalistów walczyła o główną nagrodę, ale i o uznanie publiczności w Budapeszcie, który już od kilu lat organizuje ten znakomity talent show. Jedną z nagród dla naszych finalistów był udział w koncercie podczas III Festiwalu Mozart Junior
Zainteresować dzisiejszą młodzież muzyką klasyczną to duże wyzwanie, zwłaszcza w kontekście tego, co dominuje w Internecie, szczególnie na YouTube. Ale Wirtuozi V4+ może to zmienić, prezentując wspaniały świat muzyki klasycznej w nieszablonowy sposób – podsumowała poprzednią edycję dyrektor WOK i jednocześnie Juror Virtuosos 4+ Alicja Węgorzewska.
Zoja Syguda – Zoja Syguda otrzymała wiele nagród na znaczących konkursach skrzypcowych dla dzieci w całej Polsce. Można śmiało powiedzieć, że kroczy od sukcesu do sukcesu i… ma przy tym niezmąconą radość grania oraz głód coraz to nowych wyzwań.
Najważniejsze nagrody jakie Zoja Syguda zdobyła w 2019 i 2020 roku:
♪ I miejsce oraz nagroda specjalna dla najlepszego uczestnikaz Polski podczas IV Międzynarodowego Konkursu „Nałęczów i skrzypce” w dniach 16-17 sierpnia 2019 r.
♪ II miejsce w Spotkaniach Skrzypcowych “Ku pamięci Witolda Rowickiego” – Żywiec 23-25 października 2019 r.
♪ Nagroda Grand Prix podczas V Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków w Krakowie, 6-9 listopada 2019 r.
♪ II miejsce w XIII Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym pamięci A. Januszajtis wGdańsku, 13-16 listopada 2019 r.
♪ I miejsce w VII Grudziądzkim Konkursie Skrzypcowym, Grudziądz – 13-14 grudnia 2019 r.
♪ I miejsce oraz Nagroda Dyrektora szkoły za najlepiej wykonany utwór podczas XXI Sopockiego Konkursu Skrzypcowego,Sopot 13 lutego 2020 r.
♪ Nagroda Grand Prix oraz Nagroda Specjalna Dyrektora szkoły podczas Konkursu Skrzypcowego „Bajeczne Skrzypce”, Gdynia, 28-29 lutego 2020 r.
Miłosz Bachonko – Uczeń Szkoły Muzycznej I i II stopnia im W. Lutosławskiego w Lublinie w klasie akordeonu pani prof. dr hab. Elwiry Śliwkiewicz-Cisak. Edukację muzyczną w zakresie gry na instrumencie rozpoczął w wieku 5 lat. Pomimo młodego wieku Miłosz Bachonko zagrał w swojej karierze ponad 60 solowych koncertów z udziałem publiczności w kraju i za granicą. Jest on wielokrotnym laureatem pierwszych miejsc na festiwalach i konkursach akordeonowych w kraju i za granicą m.in.: I miejsce – Międzynarodowy Konkurs XV Art-Duo Music Festival w Pradze (2018); I miejsce – III Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Suwałkach (2018); I miejsce – Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy w Sanoku (2018); I miejsce – Ogólnopolski Festiwal Akordeonowy im. profesora Mirosława Niziurskiego w Kielcach (2017); II miejsce – VI Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy w Wieliczce (2018); III miejsce – Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy w Tarnobrzegu (2018); Grand Prix – XXIX Lubelski Konkurs Akordeonowy w Lublinie (2019); I miejsce – XXVI Lubelski Konkurs Akordeonowy w Lublinie (2016); I miejsce – XXVI Lubelski Konkurs Akordeonowy w Lublinie (2017); I miejsce – XXIX Lubelski Przegląd Akordeonowy w Lublinie (2019); Złote Pasmo – GOLD – Czech Online Accordion Competition (2021); I miejsce – International Competition of Accordion Players „Concord of Sounds” – Łotwa (2021); II miejsce – Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy „Vilnius 2021” – Litwa (2021); Grand Prix –Lubelski Konkurs Akordeonowy 2021 w Lublinie (2021). Miłosz Bachonko jest również laureatem Grand Prix w światowym konkursie International Music Talent Competition Spring 2020 organizowany przez American Protégé Music Competitions w Nowym Jorku. Nagrodą w tym konkursie jest występ w prestiżowej sali koncertowej w Carnegie Hall w Nowym Jorku, który odbędzie się w grudniu br. Osiągnięcia te pozwoliły uplasować się Miłoszowi wśród najlepszych akordeonistów w swojej kategorii w Polsce i za granicą. Instrumentalistyka akordeonowa nie jest jedynym muzycznym zainteresowaniem Miłosza. Drugą muzyczną pasją jest kompozycja. Od 5 roku życia skomponował on wiele utworów instrumentalnych na akordeon. Najnowsza kompozycja Miłosza Bachonko pt. „AccoTocca”, która miała swoją prapremierę podczas Konkursu Młodych Kompozytorów w ramach XXIII Forum Sztuki Współczesnej im. Witolda Lutosławskiego w Filharmonii Lubelskiej. „AccoTocca” Miłosza Bachonko zdobyła tam II Miejsce a warto wspomnieć, że młody kompozytor był dwukrotnie młodszy od wszystkich pozostałych uczestników konkursu. W tym samym konkursie Miłosz uzyskał również nagrodę Specjalną XXIII Forum Sztuki Współczesnej, którą była możliwość występu z Orkiestrą Filharmonii Lubelskiej. Koncert z orkiestrą odbył się 15 listopada 2019 w lubelskiej Filharmonii, podczas którego kompozycja wykonana została w wersji na akordeon i orkiestrę. Prywatnie Miłosz jest miłośnikiem piłki nożnej i wie o niej właściwie wszystko.
Maciej Smoląg urodził się w 2003 r. Od najmłodszych lat przejawiał niezwykłe zdolności muzyczne. W wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. W 2016 r. ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. Stanisława Moniuszki w Słubicach w klasie prof. Swietłany Doniec- Łysenko.
Od najmłodszych lat koncertuje w kraju i za granicą oraz pomimo młodego wieku, obok koncertów solowych miał już sposobność wiele razy występować z różnymi orkiestrami. W wieku 9 lat wykonał koncert fortepianowy f-moll J.S. Bacha BWV 1056 w Filharmonii Gorzowskiej; rok później, w 2013r. I część koncertu D-dur J. Haydna we Frankfurcie nad Odrą z Brandenburską Orkiestrą Państwową; w 2014 r. „Concertino” Jean’a Francaix z Orkiestrą Symfoników Bydgoskich; w 2015 r. I część koncertu A-dur W.A. Mozarta KV 414 we Frankfurcie n/Odrą; w 2016 r. ponownie z Brandenburską Orkiestrą Państwową we Frankfurcie n/Odrą zagrał I część koncertu fortepianowego d-moll J.S. Bacha BWV 1052; w 2019r. I część koncertu fortepianowego c-moll S. Rachmaninowa we Frankfurcie n/Odrą z Brandenburską Orkiestrą Państwową.
Koncertował w wielu prestiżowych miejscach m.in. w sali koncertowej Filharmonii Narodowej; w Zamku Królewskim w Warszawie; w domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.
Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in.:
♪ Ogólnopolskiego Forum Młodych Instrumentalistów im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku (2018 r., III miejsce);
♪ Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego “Merci, Maestro!” w Brukseli (2018 r., finalista);
♪ Międzynarodowego Podkarpackiego Pianistycznego Konkursu Chopinowskiego dla dzieci i młodzieży w Rzeszowie (2019 r., wyróżnienie);
♪ VI Festiwalu Pianistycznego im. Sióstr Frankiewicz w Białymstoku (2019 r., tytuł laureata oraz 3 nagrody specjalne za: wyróżniające wykonanie utworu J.S.Bacha, wyróżniające wykonanie utworu I. J. Paderewskiego, szczególne walory artystyczne prezentacji podczas festiwalu);
♪ II Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem” w Krakowie (2019 r., wyróżnienie);
♪ V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Trzcianie (2019 r.,
♪ I miejsce oraz nagroda specjalna: udział w International Piano Festival Gloria Artis w Wiedniu) międzynarodowego konkursu – programu telewizyjnego „Wirtuozi V4+”, którego nagrania odbyły się we wrześniu 2020 r. w Budapeszcie.
Obecnie naukę kontynuuje w 5 klasie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie pod kierunkiem prof. Karola Radziwonowicza.