Ładowanie Wydarzenia
21
maj
niedziela

L’Armonica – Magia krystalicznego brzmienia

21 maja 2023 @ 18:00 - 19:30
  • To wydarzenie minęło.

32. Festiwal Mozartowski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie

L’Armonica
Magia krystalicznego brzmienia

Wykonawcy:

Joanna Moskowicz – sopran

Christa Schönfeldinger – harmonika szklana
Gerald Schönfeldinger
– verrofon

Orkiestra Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej
Musicae Antiquae Collegium Varsoviense

Prowadzenie od skrzypiec
Grzegorz Lalek

Program koncertu:

Fryderyk Chopin
Largo  Es-Dur

Wolfgang Amadeus Mozart
Taniec Niemiecki nr 3 KV 605
Taniec Niemiecki nr 5 KV 600

Eric Satie
Gnossienne nr 1

Stanisław Moniuszko
Kotylion (z opery Hrabina)
Walc
Pieśń wieczorna

Wolfgang Amadeus Mozart
Adagio for Glass Armonica C-dur KV 617a

Vietoris-Kodex ( XVII w)
2 Tańce polskie

****

Domenico Cimarosa 
De terra amica

Johann A. Hasse
Cantata L’Armonica


Muzyka krucha jak szkło

Glass armonica, verrophon, to nazwy, dla wielu melomanów będące swoistą tabula rasa. A fakt, że to waśnie instrumentom, które kryją się pod tymi nazwami, dedykowali swoje dzieła słynni kompozytorzy, jest jeszcze mniej znany. A to dowodzi, że w muzyce rzeczy innowacyjne, zdumiewające, intrygujące, często goszczą na obrzeżach kanonu,  z dala od głównego nurtu sztuki. I tak zapowiada się ten koncert, w którym do głosu dojdą instrumenty (dosłownie) kruche jak szkło.

Christa i Gerald Schönfeldinger to wirtuozi gry na glass armonice i verrophonie. To austriackie małżeństwo do świata dźwięków ukrytych w szkle, trafiło wiedzione własną ciekawością. Wykształceni skrzypkowie, muzycy orkiestrowi,  pewnego dnia, a było to na początku ostatniej dekady XX wieku, wspólnie rozwiązywali krzyżówkę w jednej z austriackich gazet, a to przyczyniło się do zwrócenia ich uwagi na unikatowy instrument, czyli harmonikę szklaną ukryta pod jednym z haseł. Zaintrygowało ich to, i ostatecznie zawiodło do wiedeńskiego pałacu Hofburg, gdzie w kolekcji instrumentów znajduje się i ten wynalazek… Benjamina Franklina (ojciec założyciel Stanów Zjednoczonych był nie tylko politykiem, ale również innowatorem, kompozytorem i wynalazcą grającym na skrzypcach, gitarze i harfie). Stąd droga wiodła do monachijskiego mistrza budującego takie instrumenty. On również pokazał im swój wynalazek – verrofon. Oba instrumenty wręcz zauroczyły ich, skupili się na opanowaniu ich, co dzisiaj czynią w sposób mistrzowski pod szyldem Wiener Glasharmonika Duo, dzieląc się szklaną strefą wpływów, Christa wybrała glass armonicę, a Gerald, verrofon. Za cel swojej artystycznej aktywności obrali sobie przywrócenie muzycznemu światu muzykę dedykowaną instrumentom szklanym, cieszącą się niezwykłą popularnością w XVIII wieku, a która – jak się okazuje – niesłusznie popadła w zapomnienie.

Dzisiaj są światowego formatu mistrzami w tej dziedzinie, jednak ich zainteresowania wyszły daleko za kanon sprzed wieków. Grają nie tylko kompozycje sprzed lat, ale również te dedykowane im przez kompozytorów nam współczesnych, jak również utwory autorskie Geralda Schönfeldingera. Znaczną część repertuaru stanowią również transkrypcje.  Warto zauważyć, że specyficzne brzmienie obu instrumentów znakomicie wpisuje się w niezwykle modny ostatnio nurt muzyki relaksacyjnej, medytacyjnej, idącej zgodnie w parze z biologicznym rytmem człowieka.

Dzisiaj repertuar duetu obejmuje klasykę dedykowaną glass harmonice autorstwa Wolfganga Amadeusza Mozarta, Johanna Friedrocha Reichardta, Johanna Georga Rölliga i  Johanna Abrahama Petera Schulza. Mają w repertuarze również transkrypcje dzieł operowych i muzyki symfonicznej. Występowali wraz ze światowej sławy orkiestrami: Wiener Philharmoniker, Wiener Symphoniker, Dresden Philharmonie, Deutsche Kammerphilharmonie, New Japan Philharmonic, SWR Saarbrücken, SWR Freiburg, Amati Quartett, oraz HugoWolf Quartett. Są zapraszani na najbardziej renomowane festiwale, m.in.: Wiener Festwochen, Internationale Mozartwoche Salzburg, Menuhin Festival Gstaad, Beethovenfest Bonn, Carinthischer Sommer, Internationale Haydn Tage Eisenstadt, Dresdner Musikfestspiele, jak również Festiwale Mozartowskie (Würzburg, Berlin, Bayreuth, Paryż).

W czasie koncertu w ramach Festiwalu Mozartowskiego wraz z austriackim duetem zaśpiewa świetnie znana naszym melomanom sopranistka, Joanna Moskowicz a orkiestrę Musicae Antiqua Collegium Varsoviense od pulpitu poprowadzi wirtuoz skrzypiec, Grzegorz Lalek.

Szczegóły
Miejsce wydarzenia
Zamek Królewski w Warszawie
Adres: Pl. Zamkowy 4
Warszawa, 00-277

+ Google Map