Ładowanie Wydarzenia
27
luty
sobota

“MATKA” STANISŁAW IGNACY WITKIEWICZ

27 lutego @ 19:00 - 21:00
40PLN – 80PLN
  • To wydarzenie minęło.

27 lutego 2021 19:00 (sobota)

PERFORMANCE  |  Basen Artystyczny WOK przy ul. Marii Konopnickiej 6

Stanisława Ignacego Witkiewicza

Matka

Inscenizowane czytanie utworu

Reżyseria i adaptacja – Jakub Przebindowski

Scenografia – Witold Stefaniak
Kostiumy – Justyna Petelicka
Multimedia – Hektor Werios

Występują:

Janina Węgorzewska – Alicja Węgorzewska
Leon Węgorzewski – Rafał Zawierucha
Zofia Plejtus – Natalia Sikora
Dorota – Krystyna Tkacz
Lucyna Beer – Martyna Kliszewska

Gościnnie na ekranie:

Apolinary Plejtus – Bogdan Kalus
Joachim Cielęciewicz – Marek Siudym
Hrabia I – Rafał Maserak
Hrabia II – Jakub Przebindowski
Józefina von Obrock  – Kayah

 

To będzie wyjątkowa realizacja Matki Stanisława Ignacego Witkiewicza – otwarte czytanie sztuki w adaptacji i inscenizacji Jakuba Przebindowskiego z udziałem gwiazd: Alicji Węgorzewskiej, Krystyny Tkacz, Natalii Sikory, Rafała Zawieruchy, Marka Siudyma.

Janinę Węgorzewską grały dotąd największe aktorki – Ewa Lassek w spektaklu Jerzego Jarockiego, czy Halina Mikołajska w przedstawieniu Erwina Axera. Teraz dołącza do nich Alicja Węgorzewska, wybitna śpiewaczka operowa z wielkim talentem dramatycznym. Po niemal stu latach od powstania sztuki – od 1924 roku – Węgorzewską zagra Węgorzewska. Realizacja Jakuba Przebindowskiego pokaże bohaterkę dramatu w nowym wymiarze, świeżej, a jednocześnie dojrzałej interpretacji.

Syna Janiny Węgorzewskiej, Leona, gra w tej realizacji Rafał Zawierucha, rozchwytywany aktor filmowy, zauważony na świecie dzięki roli Romana Polańskiego w oscarowym Pewnego razu… w Hollywood Quentina Tarantino.

Gościnnie pojawi się też Kayah – jako Józefina baronówna Obrock. Weźmie udział w wieczorze dzięki projekcji wideo i będzie to jej teatralny debiut. Ta niezwykła obsada – bo na scenie pojawią się też Natalia Sikora, Martyna Kliszewska, Bogdan Kalus, Rafał Maserak – jest jednym z wyjątkowych elementów wydarzenia, które odbyło się w 135. rocznicę urodzin Witkacego. Autorem scenografii jest Witold Stefaniak, absolwent École Nationale Supérieure d’Art we Francji. A projekcje wideo, nawiązujące do słynnych zdjęć, obrazów, portretów Witkacego, zrealizował Hektor Werios.

Inicjatorem przedsięwzięcia, wspartego m.in. przez ZAiKS, a realizowanego przez WOK jest Fundacja Republika Marzeń, która „od początku swego działania postanowiła w sposób niekonwencjonalny prezentować dzieła wybitnych polskich artystów”.

Szczegóły
Data: 27 lutego
Czas: 19:00 - 21:00
Cena: 40PLN – 80PLN
Miejsce
Basen Artystyczny
Adres: ul. M. Konopnickiej 6
Warszawa,

+ Google Map
Organizator
Warszawska Opera Kameralna