Warszawska Opera Kameralna zaprasza na cykl spotkań poświęconych operze, zainicjowanych przez Michała Znanieckiego – światowej sławy reżysera operowego. W dniach 11 i 14 października nasz Teatr otworzy się dla wszystkich zainteresowanych operą, którzy chcą poznać tajniki pracy realizatorów i artystów operowych.
Warsztaty będą wyjątkową okazją do rozmowy z Michałem Znanieckim – wizjonerem i niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie teatru operowego, z dorobkiem ponad 200 spektakli, pedagogiem i autorem książek. W ubiegłym roku nakładem PWM ukazała się książka autorstwa Michała Znanieckiego „Złota Klatka”, będąca kompendium wiedzy o pracy reżysera operowego. Warsztaty będą jej uzupełnieniem i dadzą młodym widzom możliwość spotkania się z żywą materią operową. Warsztaty będą także okazją do spotkań z wybitnymi artystami zaangażowanymi w realizacje spektaklu „Idomeneo” W.A. Mozarta i całego procesu twórczego. Konwencja warsztatów sprzyjać będzie swobodnej rozmowie, interakcji i doświadczaniu magii opery. Michał Znaniecki podejmie podczas warsztatów między innymi takie zagadnienia jak inspiracje, zbieranie materiałów do przygotowania inscenizacji, podróże w miejsca związane z akcją libretta, analiza tekstu i słowa klucze, próby i premiery operowe, scenografia, kostiumy, technika, światła.
Warsztaty muzyczne przygotował i poprowadzi Marcin Sompoliński – dyrygent i znawca muzyki dawnej, szef muzyczny Orkiestry Instrumentów Dawnych MACV, która tym razem akompaniując solistom wystąpi na scenie. Kierownik muzyczny projektu opowe o takich zagadnieniach jak partytura, muzyka dzieła w kontekście inscenizacji, jak również o pracy dyrygenta z artystami na scenie.
Warsztat poświęcony choreografii poprowadzi Inga Pilchowska, związana z teatrem, operą i musicalem, które stanowią główny obszar jej aktywności zawodowej. Temat ruchu i procesu kształtowania materii scenicznej za pomocą środków ekspresji jakie daje taniec, staną się punktem wyjścia do zaprezentowania wielobarwnej machiny teatralno – operowej, składającej się z tak wielu elementów, które w integralny sposób tworzą całość dzieła muzyczno – scenicznego.
O sztukach wizualnych w teatrze muzycznym rozmawiać będziemy z wybitną artystką i pedagogiem Karoliną Jacewicz – autorką projekcji multimedialnych w spektaklu „Idomeneo”. Mowa będzie między innymi o elementach scenograficznych, które uzupełniają się z projekcjami video, o procesie przygotowania tych elementów, konfrontacji świata materii scenicznej z kreacją video oraz jak światło tworzy „magię teatru”. Do inspirującego dialogu dołączą również pozostali twórcy strony wizualnej spektaklu „Idomeneo” – Luigi Scoglio (scenograf) oraz Dariusz Albrycht (reżyser świateł). W warsztatach tego dnia wezmą także udział śpiewacy i tancerze biorący udział w przedstawieniu.
Wyjątkowym walorem warsztatów, będzie możliwość zapoznania się z pełnym procesem tworzenia reżyserii operowego dzieła scenicznego. Od ruchu – do akcji scenicznej; od przeczytania partytury do interpretacji muzycznej; od stworzenia projektu dekoracji i kostiumów do realizacji projekcji multimedialnych. Całość warsztatów dopełniona zostanie animacjami edukacyjnymi, mającymi na celu utrwalenie i pogłębienie zdobytej podczas warsztatów wiedzy.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.