Opera Enter. Spektakl dla szkół. Karol Kurpiński – Zamek na Czorsztynie

Home / Opera Enter. Spektakl dla szkół. Karol Kurpiński – Zamek na Czorsztynie
Ładowanie Wydarzenia
14
marzec
czwartek

Opera Enter. Spektakl dla szkół. Karol Kurpiński – Zamek na Czorsztynie

14 marca 2019 @ 11:45
  • To wydarzenie minęło.

Reżyseria: Jitka Stokalska

Scenografia: Katarzyna Gabrat- Szymańska

Wizualizacje: Robert Manowski

 

Wanda – Magdalena Krysztoforska – Beucher

Bojomir – Tomasz Piluchowski

Nikita – Jasin Rammal- Rykała

Łucja – Katarzyna Szymkowiak

Dobrosław – Dariusz Górski

Taniec i pantomima: Mariusz Karpiński i Bartłomiej Marszałek

Pedagodzy teatru: Krystyna Bocheńska, Anna Golc, Natalia Leszczyńska, Karolina Pluta

Zespół: Michał Lisiewicz – skrzypce, Sławomir Talacha- skrzypce, Elżbieta Porębska- altówka,  Marta Ziarko- wiolonczela, Elżbieta Drozdowska-flet, Aleksander Teliga – fortepian

 

Zamek na Czorsztynie. Opera komiczna Karola Kurpińskiego

Przedstawienie opowiada historię miłości Bojomira i Wandy, przeplataną figlami duszków zamkowych i staropolskimi tańcami. Akcja dzieje się w starym zamczysku, w którego okolicy krążą opowieści o pojawiającym się tu duchu pewnej białogłowy. W operze więcej jednak jest zabawy niż strachu i nikt, poza służącym rycerza Bojomira, niczego się nie boi. Postaci opery to rycerz Bojomir, jego giermek Nikita, Wanda, jej ojciec Dobrosław i służka Łucja. Pojawią się także dwa roztańczone chochliki, a z nimi polonez i mazur. Całości towarzyszy zespół kameralny i oprawa multimedialna.

Spektakl poprzedzony jest półgodzinnymi warsztatami prowadzonymi przez pedagogów teatru.

Premiera tej „komedyoopery” odbyła się blisko 200 lat temu, 5 marca 1819 roku. Jej autor, Karol Kurpiński był cenionym kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem, organizatorem życia muzycznego w Polsce pod zaborami. Skomponował 29 oper, liczne utwory kameralne, znakomity koncert klarnetowy, wiele pieśni i utworów chóralnych. Jego bogata  twórczość przesiąknięta jest polskością, wartościami narodowymi i patriotycznymi. Jednocześnie jako dyrygent Teatru Narodowego popularyzował repertuar europejski. Najbardziej znaną i często wykonywaną jego pieśnią jest Warszawianka, odnosząca się do Powstania listopadowego 1830 roku.

Spektakl i warsztaty przeznaczone są dla dzieci i młodzieży. Staramy się, aby w przedstawieniach brała udział publiczność w jednej grupie wiekowej, co  bierzemy pod uwagę przy przyjmowaniu rezerwacji.

  

OPERA ENTER

cykl warsztatów i spektakli muzyczno-teatralnych dla uczniów
szkół podstawowych i gimnazjów

zapraszamy uczniów oraz nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów w całej Polsce
do Warszawskiej Opery Kameralnej i udziału w spotkaniach pod hasłem
OPERA ENTER, czyli interaktywne odkrywanie opery

Artyści, muzycy i pedagodzy teatru przygotowali dla Was zabawę, której uczestnicy wychodzą z roli biernego widza, angażują się w działanie, stawiają pytania, dzięki którym świat opery staje się przyjazny i jednocześnie fascynujący. Nasze spotkania trwają 85 minut i składają się z warsztatów prowadzonych przez pedagogów teatru i skróconych spektakli operowych, opracowanych specjalnie dla młodej, widowni ze znakomitą obsadą śpiewaków, w kostiumach i dekoracjach spektakli z repertuaru Warszawskiej Opery Kameralnej. Opiekę reżyserską nad cyklem sprawuje znana reżyserka operowa Jitka Stokalska. Spektaklom towarzyszy zespół kameralny. Podczas warsztatów, prowadzonych przez pedagogów teatru, można porozmawiać z postaciami z oper, zapytać o ich marzenia, o tajemnicę śpiewu operowego, o teatr i muzykę w ogóle, czym jest uwertura, czym aria i ansambl, czy można słuchać opery nie znając języka włoskiego? Jak ćwiczyć głos, żeby był silny? Dlaczego śpiewacy nie używają mikrofonu? I wiele innych pytań, z których każde potraktujemy bardzo poważnie 

Uczestnicy: maksymalnie 140 osób.

BILETY W CENIE 30 ZŁOTYCH (udział opiekunów jest bezpłatny)

W sprawie rezerwacji prosimy o kontakt:

– Dział Obsługi Widowni / tel. +48 22 625 75 10

– Viola Łabanow – koordynator projektów edukacyjnych WOK / tel. +48 515 158 504

 

 

Szczegóły
Data 14 marca 2019
Czas 11:45
Skip to content