Zamek na Czorsztynie. Opera komiczna Karola Kurpińskiego
Przedstawienie opowiada historię miłości Bojomira i Wandy, przeplataną figlami duszków zamkowych i staropolskimi tańcami. Akcja dzieje się w starym zamczysku, w którego okolicy krążą opowieści o pojawiającym się tu duchu pewnej białogłowy. W operze więcej jednak jest zabawy niż strachu i nikt, poza służącym rycerza Bojomira, niczego się nie boi. Postaci opery to rycerz Bojomir, jego giermek Nikita, Wanda, jej ojciec Dobrosław i służka Łucja. Pojawią się także dwa roztańczone chochliki, a z nimi polonez i mazur. Całości towarzyszy zespół kameralny i oprawa multimedialna.
Spektakl poprzedzony jest półgodzinnymi warsztatami prowadzonymi przez pedagogów teatru.
Premiera tej „komedyoopery” odbyła się blisko 200 lat temu, 5 marca 1819 roku. Jej autor, Karol Kurpiński był cenionym kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem, organizatorem życia muzycznego w Polsce pod zaborami. Skomponował 29 oper, liczne utwory kameralne, znakomity koncert klarnetowy, wiele pieśni i utworów chóralnych. Jego bogata twórczość przesiąknięta jest polskością, wartościami narodowymi i patriotycznymi. Jednocześnie jako dyrygent Teatru Narodowego popularyzował repertuar europejski. Najbardziej znaną i często wykonywaną jego pieśnią jest Warszawianka, odnosząca się do Powstania listopadowego 1830 roku.
Spektakl i warsztaty przeznaczone są dla dzieci i młodzieży. Staramy się, aby w przedstawieniach brała udział publiczność w jednej grupie wiekowej, co bierzemy pod uwagę przy przyjmowaniu rezerwacji.
Obsada:
Wanda Magdalena Krysztoforska-Beucher, Karolina Kowalczyk
Bojomir Tomasz Piluchowski
Nikita Jassin Rammal-Rykała
Łucja Katarzyna Szymkowiak
Dobrosław Dariusz Górski
Justyna Piwnicka taniec i pantomima
Mariusz Karpiński taniec i pantomima
Zespól instrumentalny:
Elżbieta Drozdowska flet
Michał Lisiewicz skrzypce
Sławomir Talacha skrzypce
Elżbieta Porębska altówka
Marta Ziarko wiolonczela
Aleksander Teliga fortepian
Pedagodzy teatru:
Krystyna Bocheńska
Anna Kaźmierowska
Natalia Leszczyńska
Karolina Pluta
Opieka reżyserska Jitka Stokalska
Opieka scenograficzna Katarzyna Gabrat-Szymańska
Kierownictwo artystyczne i koordynacja Viola Łabanow
OPERA ENTER
cykl warsztatów i spektakli muzyczno-teatralnych dla uczniów
szkół podstawowych i gimnazjów
zapraszamy uczniów oraz nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów w całej Polsce
do Warszawskiej Opery Kameralnej i udziału w spotkaniach pod hasłem
OPERA ENTER, czyli interaktywne odkrywanie opery
Artyści, muzycy i pedagodzy teatru przygotowali dla Was zabawę, której uczestnicy wychodzą z roli biernego widza, angażują się w działanie, stawiają pytania, dzięki którym świat opery staje się przyjazny i jednocześnie fascynujący. Nasze spotkania trwają 85 minut i składają się z warsztatów prowadzonych przez pedagogów teatru i skróconych spektakli operowych, opracowanych specjalnie dla młodej, widowni ze znakomitą obsadą śpiewaków, w kostiumach i dekoracjach spektakli z repertuaru Warszawskiej Opery Kameralnej. Opiekę reżyserską nad cyklem sprawuje znana reżyserka operowa Jitka Stokalska. Spektaklom towarzyszy zespół kameralny. Podczas warsztatów, prowadzonych przez pedagogów teatru, można porozmawiać z postaciami z oper, zapytać o ich marzenia, o tajemnicę śpiewu operowego, o teatr i muzykę w ogóle, czym jest uwertura, czym aria i ansambl, czy można słuchać opery nie znając języka włoskiego? Jak ćwiczyć głos, żeby był silny? Dlaczego śpiewacy nie używają mikrofonu? I wiele innych pytań, z których każde potraktujemy bardzo poważnie
Uczestnicy: maksymalnie 140 osób.
BILETY W CENIE 30 ZŁOTYCH (udział opiekunów jest bezpłatny)
W sprawie rezerwacji prosimy o kontakt:
– Dział Obsługi Widowni / tel. +48 22 625 75 10
– Viola Łabanow – koordynator projektów edukacyjnych WOK / tel. +48 515 158 504
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.