Ładowanie Wydarzenia
17
czerwiec
piątek

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS pod dyrekcją Agnieszki Duczmal

17 czerwca 2022 @ 18:00 - 19:15
  • To wydarzenie minęło.

31. Festiwal Mozartowski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS pod dyrekcją Agnieszki Duczmal

 

Występują:

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS pod dyrekcją Agnieszki Duczmal


Wiolonczela: Karolina Jaroszewska

 

Program:
Divertimento D dur KV 136 – W. A. Mozart
Koncert wiolonczelowy – M. Magin
Suita “z czasów Holberga” – E. Grieg


 

W.A. Mozart skomponował Divertimento KV 136 podczas pobytu w Salzburgu w 1772 roku. Utwór ten stanowi doskonały przykład ambitnej twórczości Mozarta w gatunku określanym jako muzyka „lekka”. Divertimento KV 136 Mozarta to zachwycająco prosty, młodzieńczy utwór, operujący jednocześnie niesamowitą energią, liryzmem i haydnowskim humorem. Utwór rozwija się harmonijnie i niespiesznie, a jego finał jest zdecydowanie w żartobliwym duchu, który jest centralnym punktem utworu.

Miłosz Magin był znakomitym polskim pianistą i kompozytorem XX wieku. Urodził się 6 lipca 1929 roku w Łodzi, studiował w Warszawie fortepian u Margerity Trombini-Kazuro (dyplom z wyróżnieniem w 1954) i kompozycję u Jana Maklakiewicza i Kazimierza Sikorskiego (dyplom z wyróżnieniem w 1957). Otrzymał wyróżnienie w Konkursie Chopinowskim w Warszawie (1955), był laureatem Konkursów Pianistycznych w Paryżu (1955 i 1957) i Lizbonie (1957). W latach 1957–1960 mieszkał w Portugalii (Sintra), koncertował w Lizbonie i Londynie, z dużym powodzeniem w Europie, ZSRR, Afryce, Ameryce Południowej. Był wybitnym propagatorem muzyki polskiej na całym świecie.

Edvard Grieg to najsłynniejszy norweski kompozytor. Już za życia doczekał się międzynarodowej sławy i uznania. Suita w dawnym stylu „Z czasów Holberga” skomponowana została w 1884 roku z okazji 200-lecia urodzin Ludviga Holberga. Suita, początkowo napisana była na fortepian, a następnie zinstrumentowana na smyczki przez samego kompozytora. Na obchodach 200-lecia urodzin Holberga w 1884 roku, Edvard Grieg osobiście wykonał skomponowaną przez siebie suitę na fortepian. Budowa i brzmienie utworu wyraźnie nawiązują do baroku – okresu w którym żył Holberg. Ludwig Holberg to niezwykle znany w Skandynawii pisarz, eseista, filozof, myśliciel polityczny, historyk  i autor sztuk teatralnych. Jako twórca miał nieoceniony wpływ na rozwój sztuki i nauki w krajach Skandynawskich. Edvard Grieg dwukrotnie odwiedził Warszawę (w roku 1902 i 1903).

Agnieszka Duczmal prowadzi koncerty z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Jako pierwsza kobieta dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiego Teatro alla Scala. Do chwili obecnej wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus nagrała ponad 50 płyt, a dla Polskiego Radia ponad 10.000 minut muzyki. Dla Telewizji Polskiej zarejestrowała ponad 100 koncertów i programów muzycznych, m.in. w cyklach Stereo i w Kolorze i Goście Agnieszki Duczmal, pięć godzin muzyki dla Télévision Française 1, a dla japońskiej telewizji NHK godzinny program z muzyką polską. Dokonała również wielu nagrań dla radiofonii niemieckich, belgijskich, BBC w Londynie, CBC w Montrealu, radia i telewizji w Meksyku oraz w Japonii. W jej dorobku artystycznym znajduje się wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich J.S. Bacha w genialnej transkrypcji Józefa Kofflera na orkiestrę kameralną czy prawykonanie Męki Pańskiej według Świętego Mateusza Krzysztofa Knittla. Wielu wybitnych kompozytorów zadedykowało jej swoje utwory. Dyrygentka proponuje publiczności ciekawe projekty koncertowe, łącząc muzykę z baletem czy malarstwem. Od wielu lat prowadzi również, w formie cyklów koncertowych, działalność promującą młodych utalentowanych polskich muzyków. Agnieszka Duczmal odbywa ze swoją Orkiestrą wiele podróży artystycznych, występując ze światowej sławy solistami w prestiżowych salach koncertowych Europy, obu Ameryk, Afryki i Azji. Artystka zasiadała dotychczas w jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, takich jak: Eurovision Young Musicians, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Josepha Joachima w Hanowerze czy Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego.Za prowadzoną działalność artystyczną została uhonorowana wieloma nagrodami i odznaczeniami, do których w ostatnich latach dołączyły: Nagroda Stowarzyszenia ZAIKS za propagowanie polskiej muzyki współczesnej (2016), Nagroda z okazji 100-lecia ZAIKS-u (2018) oraz Złoty Fryderyk w kategorii muzyki poważnej za całokształt  pracy artystycznej (2018). Agnieszka Duczmal otrzymała 14.11.2021 roku “Diamentową Batutę” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury, wybitne kreacje artystyczne, rozsławianie muzyki polskiej w kraju i za granicą oraz przybliżanie jej milionom słuchaczy.

Podejście Agnieszki Duczmal określa przede wszystkim jej wnikliwy i badawczy umysł, który nigdy nie przyjmuje muzyki i jej wzorców wykonawczych bezkrytycznie. Artystka kształtuje i różnicuje frazy w orkiestrze z uderzającą oryginalnością.

„The Independent”, Londyn (Wielka Brytania)

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus została założona w Poznaniu w 1968 roku przez Agnieszkę Duczmal. Początkowo działała pod patronatem Jeunesses Musicales, a później Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego. Zdobycie przez Orkiestrę w 1976 roku Srebrnego Medalu Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim zaowocowało przekształceniem jej rok później w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Od 2009 roku drugim dyrygentem Orkiestry jest Anna Duczmal-Mróz; ów kobiecy duet dyrygencki czyni zespół ewenementem na skalę światową. Orkiestra dokonuje regularnie nagrań dla Polskiego Radia – do chwili obecnej transmitowano setki koncertów oraz zarejestrowano ponad 10.000 minut muzyki, obejmującej repertuar od baroku do współczesności. Orkiestra współpracowała z zagranicznymi radiofoniami, m.in: niemieckimi NDR, WDR, SFB oraz BBC w Londynie, CBC w Montrealu i radiofonią meksykańską, dla których nagrywała przede wszystkim muzykę polską. Zespół zarejestrował ponad 100 koncertów i programów dla Telewizji Polskiej oraz pięć godzin muzyki dla Télévision Française 1. Dla japońskiej TV NHK Orkiestra nagrała godzinną audycję wypełnioną muzyką polską. W dorobku artystycznym Amadeusa znajduje się wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich J.S. Bacha w opracowaniu Józefa Kofflera na orkiestrę kameralną. W dyskografii Orkiestra ma ponad 50 wydawnictw płytowych. Prowadzi działalność koncertową w większości krajów europejskich oraz w USA, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Kuwejcie, Tajwanie i Japonii, współpracując często ze światowej sławy solistami, takimi jak: Maurice André, Martha Argerich, Avi Avital, Patric Gallois, Charles Richard-Hamelin, Steven Isserlis, Gary Karr, Kevin Kenner, Konstanty Andrzej Kulka, Mischa Maisky, Wynton Marsalis, Jeremy Menuhin, Igor Oistrakh, Piotr Paleczny, Michala Petri, Ivo Pogorelić, Alexandre Rabinovitch, Vadim Repin, Grigory Sokolov, Guy Touvron, Henryk Szeryng, Maxim Vengerov, Ingolf Wunder, Gheorghe Zamfir oraz czołowymi solistami polskimi. Wśród najsłynniejszych sal koncertowych, w których występowała Orkiestra, należy wymienić Concertgebouw w Amsterdamie, Filharmonię Berlińską, Filharmonie w Kolonii i Monachium, Filharmonię w Petersburgu, lipski Gewandhaus, wiedeński Musikvereinsaal, Pollack Hall w Montrealu, Queen Elizabeth Hall w Londynie, mediolański Teatro alla Scala, gdzie Agnieszka Duczmal była pierwszą kobietą, która tam dyrygowała oraz Tokyo Opera City Concert Hall. Orkiestra regularnie bierze udział w licznych europejskich festiwalach muzycznych.

Zespół należy do najlepszych światowych orkiestr tego typu, posiada wyjątkowe brzmienie, wspaniałe legato i niezrównanego dyrygenta w osobie pani Duczmal.

(The Independent, Londyn)

***

KAROLINA JAROSZEWSKA

Koncertuje od 16 roku życia w Polsce i na świecie, współpracując z wieloma orkiestrami takimi, jak: Orkiestra Kameralna Amadeus, Filharmonia Narodowa oraz światowej sławy muzykami: Agnieszka Duczmal, Gary Karrem, Jerzy Maksymiuk, Paweł Przytocki, Krystian Zimerman, Julia Samojło, Łukasz Kuropaczewski, David Radzynski, Łukasz Krupiński. Jest wychowanką jednej z najznakomitszych wiolonczelistek naszych czasów – Zary Nelsovej, którą poznała w 1994 r. na Aspen Music Festival and School. Jednym z ważniejszych wydarzeń artystycznych minionego roku było wykonanie w styczniu 2021 r. wraz z Filharmonią Narodową Wariacji Roccoco P. Czajkowskiego, a w 2015 roku recitalu w Carnegie Hall (Weill Recital Hall).  W 2001 brała udział w prestiżowym festiwalu Europalia w Belgii. W Ameryce zadebiutowała koncertem z Savannah Symphony Orchestra w Savannah, a w Nowym Jorku w Alice Tully Hall. W roku 2005 zagrała wraz z Orkiestrą Kameralną Amadeus PR na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach z okazji 60-lecia jego edycji. W 2013 roku brała udział w koncertach Festiwalu K. Pendereckiego z okazji 80 urodzin Kompozytora. Równolegle z karierą solową kieruje grupą wiolonczel Filharmonii Narodowej. W maju 2022 r. została odznaczona Brązowym Medalem Gloria Artis przyznawanym wybitnym przedstawicielom kultury i sztuki przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczegóły
Miejsce wydarzenia
Zamek Królewski w Warszawie
Adres: Pl. Zamkowy 4
+ Google Map