Ładowanie Wydarzenia
11
czerwiec
niedziela

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz

11 czerwca 2023 @ 18:00 - 19:15
  • To wydarzenie minęło.

 

32. Festiwal Mozartowski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz

 

W programie:

C. Debussy – Preludium 8 “Dziewczyna o włosach jak len” (opr. J. Maksymiuk)
O. Respighi – III Suita “Dawne tańce i arie”
W. A. Mozart – Divertimento B-dur KV 137
F. Mendelssohn-Bartholdy – Oktet smyczkowy Es-dur op. 20 (ar. A. Duczmal)

Dyrygent:
Anna Duczmal-Mróz


 

Anna Duczmal-Mróz

Anna Duczmal-Mróz po swoim debiucie na Bad Kissingen Winterzauber Festival została okrzyknięta przez niemiecką prasę „sensacyjną dyrygentką (…) jest technicznie bez skazy, dyryguje bardzo skupiona, precyzyjna i bardzo uważna (…) doskonale buduje napięcie i potrafi je utrzymać, potrafi osiągnąć silne emocjonalne kontrasty, odnajduje zaskakujące zwroty“.

Ahnert (2010)

Anna Duczmal-Mróz  jest dyrygentem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus od 2009 roku, z którą koncertuje na całym świecie oraz regularnie dokonuje nagrań archiwalnych polskiej muzyki dla Polskiego Radia, a jej koncerty są transmitowane przez Polskie Radio. Ten wyjątkowy zespół założyła w 1968 roku  jej mama – światowej sławy dyrygentka – Agnieszka Duczmal.

Anna Duczmal-Mróz prowadziła koncerty w Niemczech, Włoszech, Belgii, Austrii, Francji, Hiszpanii, Meksyku, Japonii i Ameryce Południowej oraz wielokrotnie współpracowała ze wszystkimi najważniejszymi orkiestrami w Polsce, w tym z Filharmonią Narodową, Sinfonią Varsovią czy NOSPRem. W lipcu 2022 roku zadebiutowała z legendarną Chicago Symphony Orchestra oraz National Orchestral Institute Philharmonic w USA. Występowała w znakomitych salach koncertowych takich jak Wiener Konzerthaus Mozart Hall, Palais des Beaux-Arts w Brukseli, Gustav Mahler Saal, Max-Littmanenn Saal w Bad Kissingen oraz na wielu znaczących festiwalach w Polsce (m.in. Festiwal Wielkanocny im. Ludwiga van Beethovena, Chopin i jego Europa), Niemczech, Francji, Hiszpanii, Japonii i Ameryce Południowej. Występowała z tak znakomitymi solistami jak Wynton Marsalis i muzycy Jazz at Lincoln Center Orchestra, Avi Avital, Daniel Hope, Ingolf Wunder, Kirill Troussov, Piotr Paleczny, Konstanty Andrzej Kulka, Janusz Wawrowski, Charles Richard-Hamelin, Georgijs Osokins, Lukas Geniusas, Dimitry Shishkin, Verico Tchumburidze, Bartosz Nizioł, Łukasz Kuropaczewski, Soyoung Yoon, Agata Szymczewska, Tomasz Strahl, Alexander Gadjiev, Martin Garcia Garcia, Marcin Wyrostek.

Dyrygentka jest propagatorką muzyki polskiej, którą promuje podczas koncertów w Polsce i za granicą, na wydawnictwach płytowych oraz w wielu stacjach radiowych na świecie. Jest twórcą pierwszego na świecie 5-płytowego cyklu ze wszystkimi symfoniami kameralnymi Mieczysława Weinberga, które wydane zostały przez niemieckie wydawnictwo CPO oraz DUX i docenione przez wielu krytyków w Polsce, Niemczech, Francji i Hiszpanii. Płyty otrzymały 3 nominacje do Fryderyków, nominację do nagrody ICMA 2020 oraz hiszpańską nagrodę magazynu Scherzo – „Exeptional”. Zaowocowało to publikacją artykułu Anny Duczmal-Mróz o twórczości symfonicznej M. Weinberga na łamach hiszpańskiego magazynu muzycznego „Scherzo”.

W 2022 roku prowadziła kursy dyrygenckie dla młodych dyrygentów na Elbląg Music Masterclass. W 2021 roku była jurorem w dwóch międzynarodowych konkursach dyrygenckich (Antal Dorati International Conducting Competition oraz Von Bulov International Conducting Competition) oraz w międzynarodowym konkursie dla instrumentalistów.

Dyrygentka przez 9 lat prowadziła wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną kursy mistrzowskie dla młodych pianistów w Paderewski Piano Academy współpracując ze znakomitymi pianistami takimi jak Ilia Scheps, Robert McDonald, Andrzej Jasiński.

Współpraca z Capellą Bydgostiensis zaowocowała nagraniem płyty dla wytwórni DUX – „hity XX wieku” pod patronatem Europejskiego Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego.

W dorobku płytowym Anny Duczmal-Mróz znajdują się również nagrane wraz z Orkiestrą Kameralną PR Amadeus płyty: wydana w 2015 roku przez firmę DUX płyta z muzyką Sebastiana Krajewskiego oraz kompozycje Astora Piazzolli zarejestrowane podczas koncertu live z bandoneonistą Wiesławem Prządką.

W 2018 roku, jako kierownik muzyczny przygotowała w Opera Nova premierę współczesnej opery „Awantura w Recco, czyli drzewko wolności” Macieja Małeckiego do libretta Wojciecha Młynarskiego a w 2019 roku premierę baletu „Sen nocy letniej” F. Mendelssohna w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

W 2014 roku prowadziła kursy dyrygenckie i koncerty w Ameryce Południowej.

W sezonie 2004/2005 pełniła funkcję asystenta maestro Eiji Oue w NDR Radiophilharmonie, a w sezonie 2006/2007 dyrygenta-asystenta maestro Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej.

Swoją edukację muzyczną rozpoczęła jako skrzypaczka. Podczas studiów u prof. Krzysztofa Węgrzyna w Hochschule fur Musik und Theater w Hanowerze w Niemczech jej talent dyrygencki odkrył maestro Eiji Oue, u którego następnie odbyła studia dyrygenckie w latach 2001-2005. Już w 2000 roku założyła studencką orkiestrę Benjamin Britten Kammerorchester w Hanowerze, z którą koncertowała w Niemczech. Studia  ukończyła z wyróżnieniem prowadząc swój koncert dyplomowy z orkiestrą NDR-Radiophilharmonie w Hanowerze. Anna Duczmal-Mróz jest wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus została założona w Poznaniu w 1968 roku przez Agnieszkę Duczmal. Początkowo działała pod patronatem Jeunesses Musicales, a później Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego. Zdobycie przez Orkiestrę w 1976 roku Srebrnego Medalu Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim zaowocowało przekształceniem jej rok później w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Od 2009 roku drugim dyrygentem Orkiestry jest Anna Duczmal-Mróz; ów kobiecy duet dyrygencki czyni zespół ewenementem na skalę światową. Orkiestra dokonuje regularnie nagrań dla Polskiego Radia – do chwili obecnej transmitowano setki koncertów oraz zarejestrowano ponad 10.000 minut muzyki, obejmującej repertuar od baroku do współczesności. Orkiestra współpracowała z zagranicznymi radiofoniami, m.in: niemieckimi NDR, WDR, SFB oraz BBC w Londynie, CBC w Montrealu i radiofonią meksykańską, dla których nagrywała przede wszystkim muzykę polską. Zespół zarejestrował ponad 100 koncertów i programów dla Telewizji Polskiej oraz pięć godzin muzyki dla Télévision Française 1. Dla japońskiej TV NHK Orkiestra nagrała godzinną audycję wypełnioną muzyką polską. W dorobku artystycznym Amadeusa znajduje się wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich J.S. Bacha w opracowaniu Józefa Kofflera na orkiestrę kameralną. W dyskografii Orkiestra ma ponad 50 wydawnictw płytowych. Prowadzi działalność koncertową w większości krajów europejskich oraz w USA, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Kuwejcie, Tajwanie i Japonii, współpracując często ze światowej sławy solistami, takimi jak: Maurice André, Martha Argerich, Avi Avital, Patric Gallois, Charles Richard-Hamelin, Steven Isserlis, Gary Karr, Kevin Kenner, Konstanty Andrzej Kulka, Mischa Maisky, Wynton Marsalis, Jeremy Menuhin, Igor Oistrakh, Piotr Paleczny, Michala Petri, Ivo Pogorelić, Alexandre Rabinovitch, Vadim Repin, Grigory Sokolov, Guy Touvron, Henryk Szeryng, Maxim Vengerov, Ingolf Wunder, Gheorghe Zamfir oraz czołowymi solistami polskimi. Wśród najsłynniejszych sal koncertowych, w których występowała Orkiestra, należy wymienić Concertgebouw w Amsterdamie, Filharmonię Berlińską, Filharmonie w Kolonii i Monachium, Filharmonię w Petersburgu, lipski Gewandhaus, wiedeński Musikvereinsaal, Pollack Hall w Montrealu, Queen Elizabeth Hall w Londynie, mediolański Teatro alla Scala, gdzie Agnieszka Duczmal była pierwszą kobietą, która tam dyrygowała oraz Tokyo Opera City Concert Hall. Orkiestra regularnie bierze udział w licznych europejskich festiwalach muzycznych.

Zespół należy do najlepszych światowych orkiestr tego typu, posiada wyjątkowe brzmienie, wspaniałe legato i niezrównanego dyrygenta w osobie pani Duczmal.

(The Independent, Londyn)

Szczegóły
Miejsce wydarzenia
Zamek Królewski w Warszawie
Adres: Pl. Zamkowy 4
+ Google Map