Ładowanie Wydarzenia
02
październik
sobota

Pory Dnia / Symfonie Josepha Haydna

2 października 2021 @ 17:00 - 18:00
  • To wydarzenie minęło.

 

Pory Dnia
Symfonie Josepha Haydna

Zamek Królewski w Warszawie

2 października 2021

 

Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilch – skrzypce, prowadzenie

Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej
Musicae Antiquae Collegium Varsoviense

Program koncertu:

Joseph Haydn (1732-1809)

Symfonia No. D-dur “Le Matin”
Symfonia No. 7 C-dur “Le Midi”
Symfonia No. 8 G-dur “Le Soir”

Haydn zasłynął obok Mozarta i Beethovena jako jeden z trzech muzycznych geniuszy epoki klasycyzmu. Uważa się, że dla rozwoju muzycznej tradycji europejskiej, jego spuścizna, zwłaszcza w zakresie kompozycji orkiestrowych i kameralnych trudna jest do przecenienia w świetle rozwoju muzyki. Dzieła Haydna stały z czasem wzorem klasycznego piękna, synonimem harmonii i proporcji. Przez wiele lat swojej służby jako nadworny kompozytor księcia Esterhazego, stworzył Haydn dziesiątki symfonii, koncertów, kwartetów i wielu form kameralnych. Z tego potężnego zasobu utworów, właśnie symfonie wywarły znaczący wpływ na późniejsze pokolenia twórców.  Pojmowano je bowiem  jako doskonały wzorzec dla kształtowania formy dzieła, jako stonowane i jednocześnie twórcze wykorzystanie barw klasycznej orkiestry.

Symfonie nr 6 „Le Matin” (Poranek), nr 7 „La Midi” (Południe) i nr 8 „Le Soir” (Wieczór) to jedne z pierwszych dzieł powstałe dla kapeli w Esterhazie. Kompozytor opatrzył swoje utwory francuskimi tytułami opisującymi pory dnia, jednakże trudno uznać te dzieła za muzykę programową. Owe malownicze tytuły trzeba widzieć w perspektywie tradycji osiemnastowiecznej muzyki ilustracyjnej i malarstwa muzycznego. Wydaje się także, że niektóre ich cechy np. koncertowanie czy  skłonność do lapidarności tematów to również estetyka odpowiadająca jeszcze barokowej konwencji. Sam styl melodyki, dominacja prostej faktury homofonicznej czy precyzja dyspozycji instrumentów, a także poszukiwanie nowych i świeżych brzmień instrumentalnych, to już cechy typowe dla stylu klasycznego. Pod względem formalnym, trzy omawiane symfonie  należą do spotykanego ówcześnie połączenia koncertów zespołowych z symfonią typu wiedeńskiego. Są to zatem dzieła czteroczęściowe z allegrem sonatowym, powolną częścią kantylenową, menuetem i żywymi finałami.

autor: Maciej Prochaska


Weekend seniora z kulturą!

Warszawska Opera Kameralna bierze udział w programie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Weekend seniora z kulturą!
Specjalnie z tej okazji na koncert “Pory Dnia – Symfonie Josepha Haydna” w dniu 2 października osobom 60+ przysługuje cena 15 zł.
Informacja i rezerwacja biletów: tel. +48 22 625 75 10

Szczegóły
Data 2 października 2021
Czas 17:00 - 18:00
Miejsce wydarzenia
Zamek Królewski w Warszawie
Adres: Pl. Zamkowy 4
Warszawa, 00-277

+ Google Map
Organizator
Warszawska Opera Kameralna