Ładowanie Wydarzenia
17
marzec
niedziela

Rodzinny poranek operowy. Spektakl dla dzieci Karol Kurpiński – Zamek na Czorsztynie

17 marca 2019 @ 12:15
  • To wydarzenie minęło.

Reżyseria: Jitka Stokalska

Scenografia: Katarzyna Gabrat- Szymańska

Wizualizacje: Robert Manowski

 

Wanda – Magdalena Krysztoforska – Beucher

Bojomir – Tomasz Piluchowski

Nikita – Jasin Rammal- Rykała

Łucja – Katarzyna Szymkowiak

Dobrosław – Dariusz Górski

Taniec i pantomima: Mariusz Karpiński i Bartłomiej Marszałek

Zespół: Michał Lisiewicz – skrzypce, Sławomir Talacha- skrzypce, Elżbieta Porębska- altówka,  Marta Ziarko- wiolonczela, Elżbieta Drozdowska-flet, Aleksander Teliga – fortepian

 

Zamek na Czorsztynie. Opera komiczna Karola Kurpińskiego

Przedstawienie opowiada historię miłości Bojomira i Wandy, przeplataną figlami duszków zamkowych i staropolskimi tańcami. Akcja dzieje się w starym zamczysku, w którego okolicy krążą opowieści o pojawiającym się tu duchu pewnej białogłowy. W operze więcej jednak jest zabawy niż strachu i nikt, poza służącym rycerza Bojomira, niczego się nie boi. Postaci opery to rycerz Bojomir, jego giermek Nikita, Wanda, jej ojciec Dobrosław i służka Łucja. Pojawią się także dwa roztańczone chochliki, a z nimi polonez i mazur. Całości towarzyszy zespół kameralny i oprawa multimedialna.

Premiera tej „komedyoopery” odbyła się blisko 200 lat temu, 5 marca 1819 roku. Jej autor, Karol Kurpiński był cenionym kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem, organizatorem życia muzycznego w Polsce pod zaborami. Skomponował 29 oper, liczne utwory kameralne, znakomity koncert klarnetowy, wiele pieśni i utworów chóralnych. Jego bogata  twórczość przesiąknięta jest polskością, wartościami narodowymi i patriotycznymi. Jednocześnie jako dyrygent Teatru Narodowego popularyzował repertuar europejski. Najbardziej znaną i często wykonywaną jego pieśnią jest Warszawianka, odnosząca się do Powstania listopadowego 1830 roku.

 

Niedzielne poranki operowe dla najmłodszych są propozycją rodzinnego spędzania wolnego czasu przy muzyce operowej.

/ Przygotowane zostały specjalnie dla odbiorców  w wieku 3–8 lat.
Spotkanie prowadzi Pan Libretto – narrator, w którego postać wciela się znany aktor Andrzej Ferenc.
Spektakle trwają ok. 1 godziny (łącznie z ok. 20-minutową przerwą, w czasie której przeprowadzana jest specjalna animacja dla dzieci).

Szczegóły
Data 17 marca 2019
Czas 12:15