Serdecznie witam, panie dziennikarzu
Zanim opowiem o swych planach…
Lub jeszcze dalej, do Buenos Aires…
Ale teraz muszę jechać do Buenos Aires…
Ja uwielbiam szampana w Buenos Aires…
Buenos Aires jest boskie.
Tango towarzyszyło ludzkości przez cały trudny XX wiek, który był pełen szybkich zmian gospodarczych, politycznych, społecznych, zniszczenia świata dotychczas wyznawanych wartości. Tango, przeplatając się z kulturą jidysz, pomagało uśmierzyć przerażającą rzeczywistość obozów koncentracyjnych. Towarzyszyło emigracji, deportacji, rozkwitowi nowych demokracji i upadkom ekonomicznym całych regionów.
Nasza bohaterka, wielka gwiazda, po latach postanawia udzielić wywiadu. Jak postać z piosenki zespołu Maanam, Lady Gladys poprzez tango opowiada swoje losy: walkę o argentyński paszport, niezbędny do wyjazdu z okupowanej Warszawy, deportację do Oświęcimia i w końcu ucieczkę do Buenos Aires, w którym próbowała zapomnieć o bolesnej przeszłości, zbudować wszystko od nowa, a jednocześnie odnaleźć dawną siebie.
Teraz powraca do Polski i do melodii, które ją ukształtowały, rozbudziły wrażliwość i zrosły się z jej duszą. Nawet dziennikarz prowadzący wywiad ulegnie ich magii. Śpiewając, odnajdą wspólny język. Bo jak zwykłymi słowami opowiedzieć taką historię?
W roli Ducha Tanga pojawi się Plácido Domingo Jr. – tenor znany z aranżacji pieśni włoskich, hiszpańskiej zarzueli czy nowych wersji argentyńskich tang. Hadrian Filip Tabęcki i zespół Tango Attack będą towarzyszyć w sentymentalnej podróży Gladys, granej przez Alicję Węgorzewską, mistrzynię łączenia konwencji operowej z lżejszym repertuarem; w tym przypadku przebojów tanga w nowych aranżacjach. Marek Kaliszuk, jako młody dziennikarz, stanie się świadkiem i jednocześnie uczestnikiem opowieści.
Przed Państwem wieczór pełen przebojów z lat międzywojennej Polski („Czy ta miłość może kłamać”, „Już nigdy”), przeplatanymi nostalgicznymi dźwiękami obozowych tang wyśpiewanych w jidysz („Miasteczko Bełz”, „Rebeka”). Plácido Domingo Jr. przypomni natomiast największe argentyńskie szlagiery Piazzolli i Gardela.
Michał Znaniecki