Ładowanie Wydarzenia
30
październik
środa

TOURNÉE PO JAPONII OD 30.10 DO 12.11.2019 R.

30 października 2019 @ 00:00
  • To wydarzenie minęło.

To będzie ósme tournée Warszawskiej Opery Kameralnej po Kraju Kwitnącej Wiśni. Można powiedzieć, że dla warszawskich kameralistów niemal tradycyjne. Historia prezentacji mozartowskiego kanonu na tamtejszych renomowanych scenach sięga 1999 roku, kiedy pierwszy raz, blisko półtora miesiąca zespół wykonywał „Wesele Figara”: od Sapporo przez Tokio po Osakę i Nagasaki. To wówczas znamiennie zabrzmiały słowa siódmego wówczas po sukcesji do tronu cesarskiego Japonii Takamado-no-miya Norihito Shinnō, wielkiego znawcy opery, który po ostatnim wystawieniu w tokijskiej Bunkakaikan (Festval Hall) powiedział, że warszawska interpretacja jest najdoskonalszą i najklarowniejszą z tych, które zna. I miał racje, bowiem od tego czasu Warszawska Opera Kameralna zaprezentowała w Japonii „Wesele Figara” blisko sto razy. Już wówczas z ust krytyków padły słowa, że jeśli ktoś raz zachwyci japońską publiczność, będzie wracać do kraju, w którym wschodzi słońce wiele razy.
I tak się stało. Siedem tournée, najbardziej znamienite sale z Orchard Hall i Festiwal Hall w Tokio czy ukochana przez Herberta von Karajana Festiwal Hall w Osace, to wyznacznik tego, jak Warszawską Operę Kameralną cenią tamtejsi melomani. Tama, Sendai, Fukuoka, Hiroszima, Kawaguchi, Saitama, to tylko mała część miast, które znalazły się na mapach koncertowych tras kameralistów. Odwiedzili wszystkie największe wyspy z wyjątkiem Okinawy. Normą były, na wiele miesięcy przed przyjazdem Polaków, wyprzedane sale, a fenomen popularności dopełnia fakt, że niejednokrotnie WOK musiał wystawiać opery dwa razy dziennie przy pełnej widowni.
Nie bez znaczenia były i są liczne ważne głosy, które podkreślają, że WOK traktuje mozartowską spuściznę jako kanon, który plastycznie formowany przez reżysera i kierownika muzycznego, podąża tropem naszej coraz większej i dogłębnej wiedzy o epoce, kontekście i samym Wolfgangu Amadeuszu Mozarcie.
Tym razem, w czasie ósmego tournée japońska publiczność obejrzy „Wesele Figara”, „Czarodziejski flet”, wysłucha Requiem. Kameraliści dadzą tez koncert symfoniczny.
Ale tegoroczna trasa ma pewne novum. Pierwszy raz japońska publiczność będzie obcować z muzyką, której fundamentem będzie gra orkiestry – Zespołu Instrumentów Dawnych – Musicae Antiquae Collegium Varsoviense. Dotąd kameraliści wystawiali swe dzieła z towarzyszeniem klasycznego zespołu orkiestrowego. Jak widać, w 20 rocznicę pierwszego japońskiego tournée, wydarzy się coś po raz  pierwszy. I na tym polega fenomen muzyki.
Spektakle i koncerty poprowadzą: maestro Marcin Sompoliński, maestro Piotr Sułkowski i maestro Kuba Wnuk.
W licznym gronie solistów znajdą się m.in. Stanislav Kuflyuk, Ewa Tracz, Artur Janda, Ingrida Gápová, Jan Jakub Monowid, Joanna Moskowicz, Aleksander Kunach, Marcelina Beucher, Remigiusz Łukomski, Elżbieta Wróblewska, Sławomir Kowalewski.

Trasa tournée:
 2 listopada – Wesele Figara – Nagano Prefecture Ina Culture Hall
 3 listopada – Wesele Figara – Toyota City Concert Hall
 4 listopada – Wesele Figara – Kanagawa Kenmin Hall
 6 listopada – Requiem – Tokyo Metropolitan Theatre
 7 listopada – Wesele Figara – Olympus Hall Hachioji
 9 listopada – Czarodziejski Flet – Tokyo Bunka Kaikan
10 listopada – Wesele Figara – Tokyo Bunka Kaikan
11 listopada – Czarodziejski Flet – Maebashi Culture Hall

 

Dziękujemy za pomoc Polskim Liniom Lotniczym LOT, naszemu partnerowi w tournée do Japonii.

Szczegóły
Data 30 października 2019
Czas 00:00