Loading Events
23
luty
niedziela

Uwertury/Gioacchino Rossini

23 lutego @ 18:00 - 19:15
  • This event has passed.

 

Zamek Królewski w Warszawie

 

Gioacchino Rossini

Uwertury

 

 

Orkiestra Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej
Musicae Antiquae Collegium Varsoviense (MACV)

Dyrygent i prowadzenie koncertu | Adam Banaszak

 

 

 

Program koncertu

 

 

Bianka i Falliero/Bianca e Falliero

Signor Bruschino /Il Signor Bruschino

Szczęśliwe oszukanie/L’inganno felice

Sinfonia in D „di Bologna”

Kopciuszek/La Cenerentola

Torvaldo i Dorliska/Torvaldo e Dorliska

Edward i Krystyna/Eduardo e Cristina

Tankred /Tancredi

Cyrulik sewilski/Il Barbiere di Siviglia

 

 

Czas trwania
75 min

 

 

Gioacchino Rossini (1792-1868) to jeden z najważniejszych i najciekawszych XIX-wiecznych kompozytorów operowych stylu bel canto. Jest autorem trzydziestu dziewięciu oper, utworów religijnych (Stabat Mater, Petite Messe Solennelle), kantat i pieśni, powstałego w ostatnich latach życia zbioru Grzechy starości (13 tomów z krótkimi utworami wokalno-instrumentalnymi).

Urodził się w Pesaro. Jego ojciec był trębaczem i waltornistą, matka – śpiewaczką. Edukację muzyczną rozpoczął bardzo wcześnie, a w wieku sześciu lat grał już na trójkącie w kapeli swojego ojca. W 1806 roku rozpoczął naukę w Liceo Musicale w Bolonii, w 1810 otrzymał pierwsze zamówienie operowe, w 1813 powstały dwa ważne operowe tytuły: Tankred i Włoszka w Algierze. Kolejne sukcesy związane są z kontraktem (1815) z Teatro San Carlo w Neapolu. Tam, obok licznych opera seria, powstają mistrzowskie utwory z gatunku opera buffa (Cyrulik sewilski, Kopciuszek albo Triumfująca dobroć, Sroka złodziejka).

W 1822 roku Rossini ożenił się z włoską sopranistką Isabellą Colbran (primadonną neapolitańskiej sceny). Po ostatnim tytule pisanym dla włoskiej sceny – „emiramidzie (1823) – przeniósł się do Paryża i objął kierownictwo Théâtre-Italien. Powstają kolejne tytuły: Podróż do Reims, Mojżesz i Faraon, Hrabia Ory. Po wygaśnięciu kontraktu Rossini został pierwszym kompozytorem króla oraz głównym inspektorem do spraw śpiewu we Francji.

3 sierpnia 1829 roku premierę w paryskiej Académie Royale de Musique ma jedna z najważniejszych oper w karierze Rossiniego – Wilhelm Tell – o której inny wielki kompozytor tamtych czasów, Gaetano Donizetti, pisał tak: „Pierwszy i trzeci akt opery z pewnością napisał Rossini, ale drugi musi być dziełem Boga!”.

Nikt wtedy nie mógł przewidzieć, że była to… ostatnia opera Rossiniego. Miał 37 lat. Milczenie tłumaczył tak: „Wszyscy pracują dla trzech rzeczy: sławy, złota i przyjemności. Sławę już mam, złota mi nie trzeba, a przyjemności już dawno mnie znudziły…”. Jeszcze w 1837 roku kompozytor rozstał się z Isabellą Colbran i poślubił Olympe Pélissier – paryską modelkę i kurtyzanę (Balzak określił ją jako „najpiękniejszą kurtyzanę w Paryżu”). Po 1850 systematycznie pogarszał się jego stan zdrowia. Od roku 1832 do śmierci w roku 1868 pisał już bardzo niewiele.

 

 

Szczegóły
Data 23 lutego
Czas 18:00 - 19:15
KategoriaKoncert
Venue
Zamek Królewski w Warszawie
Adres: Pl. Zamkowy 4
Warszawa, 00-277

+ Google Map