34. Festiwal Mozartowski w Warszawie
Sala Biała Pałacu w Wilanowie
Warsaw String Ensemble
Grzegorz Chmielewski
Divertimenta i kwartety
Warsaw String Ensemble
Voytek Proniewicz | I skrzypce
Gwidon Ciężarek | II skrzypce
Grzegorz Chmielewski | altówka
Mateusz Szmyt | wiolonczela
Jerzy Cembrzyński | kontrabas
Gościnnie
Anna Kalska | klarnet
Tomasz Bińkowski | waltornia
Gabriel Czopka | waltornia
Dyrygent | Grzegorz Chmielewski
Program koncertu
W.A. Mozart – Kwintet Klarnetowy K.V. 581
1. Allegro
2. Larghetto
3. Menuetto-Trio
4. Allegretto con variazioni
W.A. Mozart – Divertimento B-dur (Nr. 15) K.V. 287 – na dwie waltornie i smyczki
1. Allegro
2. Tema con variazioni
3. Menuetto-Trio
4. Adagio
5. Menuetto-Trio
6. Andante, Allego molto
Czas trwania
75 min
Warsaw String Ensemble – Zespół stworzony przez doświadczonych koncertujących solistów i kameralistów, którzy postanowili wykorzystać swoje dotychczasowe doświadczenia w celu stworzenia wyjątkowego zespołu, otwartego na różne rodzaje muzyki.
Zespół zadebiutował 25 sierpnia 2019 roku koncertem z muzyką romantyczną (Dworzak, Czajkowski) w Warszawie. Od tej pory muzycy występowali m.in. w koncercie Artyści Dla Niepełnosprawnych w Studiu Koncertowym S1, w Elektrowni Powiśle, w Konstancinie Jeziornej w koncercie Moniuszkowskim, wspólnie z Karolem Radziwonowiczem na Festiwalu im. W. Maliszewskiego i z Radosławem Sobczakiem na Festiwalu Lubartowska Jesień Muzyczna. Artyści nagrali płytę i koncertowali z Izabelą Szafrańską w Nowym Sączu oraz w Warszawie. Nagrali także płytę z muzyką polską – Nowakowski/Chopin, objętą patronatem Programu2 Polskiego Radia. W Centrum Łowicka i Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” odbyły się koncerty promujące płytę. Zespół wystąpił także z koncertem Mozartowskim na XXIII Festiwalu Falenickich Koncertów Letnich. Zespół koncertował za granicą, w Hiszpanii (CaixaForum w Barcelonie) i w Danii, na festiwalach – Sorø Internationale Musikfestival oraz Rudersdal Sommerkoncerter.
Recenzja koncertowa:
(…) Kiedy muzycy zagrali XIX-wieczny duet na skrzypce i fortepian Józefa Nowakowskiego i później dłuższy kwintet fortepianowy tego samego kompozytora, elementy ułożyły się w całość. W duecie wystąpiła jedyna kobieta w składzie zespołu – młodziutka, pełna wirtuozerii skrzypaczka Marta Gębska, a towarzyszył jej znakomity pianista Grzegorz Skrobiński […]. To była wspaniała, radosna muzyka najwyższej próby. Podobnie było z zamykającym całość, obszernym czteroczęściowym kwintetem fortepianowym, będącym znakomitym połączeniem powolnych, sentymentalnych motywów z pełnymi rozmachu wirtuozowskimi pasażami. Sama trzecia część, “Romance”, to romantyczna perełka, podczas której polscy muzycy niemal pławili się we wspaniałej akustyce kościoła, a my wszyscy poczuliśmy wilgoć pod powiekami. Kwiaty od organizatorów i ostatnia część finałowego utworu na bis zakończyły ten wielobarwny wieczór z utalentowanymi Polakami.
Hans Krarup, sn.dk (Sjællandske Nyheder, Dania 2022)