Ładowanie Wydarzenia
14
maj
niedziela

Wielka Gala Otwarcia 32. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie

14 maja 2023 @ 18:00 - 20:00
  • To wydarzenie minęło.

 

Wielka Gala Otwarcia
32. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie

Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej

Sumi Jo – sopran
Caspar Singh – tenor

Orkiestra Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej
Musicae Antiquae Collegium Varsoviense

Dyrygent
Benjamin Bayl

Program Wielkiej Gali Otwarcia

1. Symfonia nr 41 C-dur „Jowiszowa” – cz. I Allegro vivace

2. Aria L’amero, saro costante z opery Il re pastore K. 208, Sumi Jo

3. Aria Vorrei spiegarvi Oh, Dio K. 418, Sumi Jo

4. Aria Fuor del mar z opery Idomeneo, re di Creta, Caspar Singh

5. Duet Fra gli amplessi in pochi istanti z opery Cosi fan tutte, Sumi Jo i Caspar Singh

6. Symfonia nr 41 C-dur „Jowiszowa” – cz. II Andante cantabile

7. Ah, vous dirai-je, Maman Adolphe’a Adama ze zbioru Wariacje na temat Mozarta, Sumi Jo

Przerwa

8. Uwertura “Les Petits Riens” KV299b

9. Aria “Nehmt meinen Dank” K383, Sumi Jo

10. Aria “Ach ich fühl’s” z opery “Czarodziejski flet”, Sumi Jo

11. “Wenn der freude Tränen fließen”, Caspar Singh

12. Symfonia Jowiszowa mvt.3 & 4

13. Aria “Il mio tesoro” z opery “Don Giovanni, Caspar Singh

14. Aria “Crudel! Non mi dir” z opery “Don Giovanni, Sumi Jo

15. “Meinetwegen” z opery ” Uprowadzenie z seraju”, Sumi Jo i Caspar Singh


Tak jak mozartowskie opery otwierają wspaniałe uwertury, znane również jako samoistne perły muzyki klasycznej, tak nasz Festiwal Mozartowski w Warszawie niezmiennie od kilku lat rozpoczyna Gala Inauguracyjna. W ten sposób witamy się z melomanami, dla których geniusz Wolfganga Amadeusza Mozarta, emanujący z każdej frazy i nuty jego dzieł, to kraina piękna i wrażliwości, do której co roku zapraszamy w czasie naszego wielotygodniowego cyklu. Nasz festiwal to od ponad trzech dekad prezentacja znacznej części mozartowskiej spuścizny. W tym roku do udziału w Gali Inauguracyjnej, stanowiącej prolog Festiwalu, zaproszeni zostali absolutnie wybitni artyści o renomie światowej – koreańska sopranistka Sumi Jo oraz Caspar Singh – młody i utalentowany tenor, występujący na co dzień w Bavarian State Opera, pomimo młodego wieku posiadający w swoim dorobku współpracę z najznakomitszymi współczesnymi dyrygentami. Orkiestra Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej MACV wraz ze wspomnianymi solistami wykona najbardziej znane i cenione fragmenty oper Mozarta – od uwertur po arie.

Sumi Jo – jedna z najwspanialszych sopranistek naszych czasów. Jej śpiew można usłyszeć w najsłynniejszych teatrach operowych i salach koncertowych świata: od Metropolitan Opera i Carnegie Hall po La Scalę, Covent Garden czy Operę Wiedeńską. Szczególnie ceniona jest za interpretacje repertuaru bel canto. Ale można ją usłyszeć także w innym repertuarze – jej album Only Love z najsłynniejszymi piosenkami miłosnymi sprzedany został w nakładzie ponad 1.200.000 egzemplarzy. Za nagranie opery Richarda Straussa Die Frau ohne Schatten z Filharmonikami Wiedeńskimi pod dyrekcją Sir Georga Solti otrzymała Nagrodę Grammy w 1993 roku.

Caspar Singh – brytyjsko-indyjski tenor jest obecnie członkiem Bavarian State Opera w Monachium. Występował w takich miejscach, jak: Garsington Opera, The Royal Opera czy podczas Festiwalu Sztuki w Hong Kongu 2020 r. Śpiewał na kursach mistrzowskich prowadzonych przez: Helmuta Deutscha, Brigitte Fassbaender, Grahama Johnsona, Edith Wiens i Margreet Honig oraz współpracował z takimi dyrygentami, jak: Douglas Boyd, Asher Fisch, Kirill Petrenko i Joana Mallwitz.

 

PARTNER WYDARZENIA

 

Dziękujemy Firmie Kode Arkadiusz Szyszkowski Artur Radel Spółka Jawna z siedziby przy ul. Jana Kilińskiego 1A, 19-300 Ełk za wsparcie wydarzenia

Miejsce wydarzenia
Filharmonia Narodowa
Adres: ul. Jasna 5
Warszawa, 00-950

+ Google Map