Autorem projektu jest reżyser operowy Michał Znaniecki, który postanowił sięgnąć do opery Flis Stanisława Moniuszki i przybliżyć zarówno sylwetkę kompozytora jak i jego operę najmłodszym, przygotowując tym samym dzieci uczestniczące w projekcie do 200. lecia urodzin Kompozytora i roku 2019. Projekt zakłada prezentację interaktywnych spektakli, w których przewodnikiem każdorazowo jest postać kompozytora, a w jego rolę wciela się Dariusz Niebudek. Spektakle pozostawiają dzieciom przestrzeń na interakcję, a tym samym na rozwijanie potencjału twórczego, wyobraźni i kreatywności.
Nie brakuje w nich poczucia humoru i świetnej wspólnej zabawy, przy jednoczesnym aspekcie edukacyjnym.
Spektakl w zabawny sposób przedstawia produkcję od kulis teatralnych.
Asystujemy inspicjentce, która boryka się z problemami obecnymi często w czasie premier, takimi jak kryzys tenora hipochondryka, nagłe zastępstwo, nieudolności suflera, brak rekwizytów czy techniczne braki zaplecza. Sam autor – Stanisław Moniuszko – wcieli się w jedną z postaci z opery Flis aby ratować premierę…
Podczas spektaklu dzieci będą mogły zaznajomić się z profesjami teatralnymi, które na codzień nie są widoczne na scenie, jednocześnie poznać szczegóły libretta opery Flis i wspólnie z aktorami i śpiewakami wziąć udział w przedstawieniu. Nie zabraknie wspólnej nauki i śpiewania najsłynniejszej arii Flisaka Franka „Płyną tratwy po Wiśle”.
Spektakl wyprodukowała w 2018 roku Fundacja JUTROPERA dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży”, natomiast w roku 2019 spektakl wystawiony będzie w Warszawskiej Operze Kameralnej przy udziale środków Województwa Mazowieckiego.
Spektakl kierowany do dzieci szkół podstawowych.
Tekst i reżyseria: Michał Znaniecki
Scenografia i kostiumy: Dagmara Walkowicz
Projekcje: Karolina Jacewicz
Reżyseria świateł: Dariusz Albrycht
Asystent: Anita Maszczyk
Obsada:
Stanisław Moniuszko – Dariusz Niebudek
Barbara, inspicjent– Anna Kończal
Pani Aniela, garderobiana – Wioletta Białk
Renata, „wszystka”– Maria Baładżanow
Kris, charakteryzator – Mirosław Riedel
Zosia – Sandra Klara Januszewska
Franek – Hubert Stolarski
Jakub – Sebastian Marszałowicz
Autor zdjęć: Teresa Grotowska
Fundacja Jutropera powstała w 2009 roku mając jako główne złażenia swojej działalności prowadzenie operowych programów edukacyjnych, społecznych, kursów mistrzowskich, budowanie koprodukcji teatralno-operowych polskich i międzynarodowych oraz kreowanie wielu innych działań łączących różne grupy społeczne. Projekty edukacyjne Fundacji mają za zadanie otwarcie pozornie odległego i zamkniętego świata opery dla dzieci i pokazanie go od jak najciekawszej strony. Jednocześnie pomagają młodym, debiutującym artystom przygotować się do wejścia na najważniejsze sceny teatralne i operowe, poprzez warsztaty, lekcje mistrzowskie ze znakomitymi i utalentowanymi aktorami i specjalistami. Fundacja Jutropera skupia się także na działaniach mających na celu aktywizację społeczeństwa do czynnego uczestnictwa w kulturze.
Fundacja Jutropera została nagrodzona w 2016 roku Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie upowszechniania kultury.