Jazz z MACV: Marcin Masecki

Dwupłytowy album w wersji winylowej trafia do rąk melomanów!

 

Warszawska Opera Kameralna przedstawia kolejny album winylowy z cyklu Jazz z MACV. Na dwóch czarnych krążkach Orkiestra Musicae Antiquae Collegium Varsoviense wraz z Marcinem Maseckim zarejestrowała XVIII-wieczne koncerty:  Koncert E-dur BWV 1053 Jana Sebastiana Bacha, Koncert c-moll Wq 43/4 Carla Philippa Emanuela Bacha oraz Koncert C-dur nr 13 KV 415 Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Wersja winylowa jest ukoronowaniem tytułu Jazz z MACV: Marcin Masecki, który w digitalu oraz na CD pojawił się jesienią ubiegłego roku. Album jest dostępny w kasie Warszawskiej Opery Kameralnej, na stronie operakameralna.pl oraz w sklepach Empik i na empik.com.

Marcin Masecki jest człowiekiem do zadań specjalnych. Znakomity improwizator, pianista o własnym stylu i miłośnik instrumentów klawiszowych. Jest jednym z najbardziej oryginalnych muzyków występujących zarówno z repertuarem klasycznym, jak i nieklasycznym. Podczas koncertu z MACV zagrał na dawnym pianoforte, jednak na sesję wybrał ulubione sześciooktawowe, angielskie pianino marki Kemble, przestrojone do stroju a1=430 Hz (między innymi w takim stroju gra orkiestra).

Założona w 1957 roku Orkiestra Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej (MACV) to pierwszy w Polsce zespół muzyki dawnej, którego zadaniem jest popularyzacja nowo odkrytych zabytków muzyki polskiej.

Orkiestra MACV odbyła szereg tournée zagranicznych i uczestniczyła w prestiżowych festiwalach międzynarodowych. Tournée po Japonii z operami W.A. Mozarta w 2019 roku spotkało się z żywiołowym przyjęciem publiczności oraz przychylnością krytyków. Sukcesem okazał się również występ w słynnej wiedeńskiej sali koncertowej Wiener Musikverein w kwietniu 2022 roku.

W 2019 roku orkiestra rozpoczęła współpracę z osobowościami muzyki jazzowej: Krzysztofem Herdzinem, Andrzejem Jagodzińskim, Marcinem Maseckim, Leszkiem Możdżerem – co zaowocowało cyklem Jazz z MACV z nagraniami o niespotykanej wartości interpretacyjnej.

Jazz z MACV – cykl wydawnictw płytowych, który łączy w sobie jazz z muzyką dawną, dając zupełnie nowe spojrzenie na sztandarowe kompozycje muzyki klasycznej. Cała seria jest materiałem improwizowanym, co nadaje jej niezwykłą wartość, ukazując nowatorski charakter nagrań. Pomysłodawczynią cyklu jest dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej dr hab. Alicja Węgorzewska-Whiskerd.

Na rynku dostępna jest również pierwsza płyta z cyklu Jazz z MACV: Krzysztof Herdzin w wersji CD, winylowej oraz w digitalu.

 

Wydawnictwa płytowe Warszawskiej Opery Kameralnej

Skip to content