Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Joanny Marii Kulmowej, pisarki, poetki, librecistki, autorki utworów scenicznych, współzałożycielki Warszawskiej Opery Kameralnej. 

Jej niezłomna postawa moralna, artystyczna wizja, wyobraźnia i wierność sztuce sprawiły, że pozostaje w naszych sercach jako osoba, o której mówi się wprost: Człowiek Kultury, Człowiek Sztuki.

Dla nas, zespołu Warszawskiej Opery Kameralnej była postacią szczególną, bowiem wraz z mężem Janem, Stefanem Sutkowskim, Zofią Wierchowicz, Andrzejem Sadowskim i Juliuszem Borzymem, powołali do życia w 1961 roku naszą instytucję. To właśnie nieodżałowana Pani Joanna Kulmowa dokonała przełożenia na język polski pierwszej wystawionej przez nasz zespół opery – „La Serva Padrona”  Giovanniego Battisty Pergolesiego.

Na podstawie Jej libretta, Edward Pałłasz skomponował operę „Ja, Kain” której światową prapremierę przygotowała Warszawska Opera Kameralna, a nowe libretto jej autorstwa, posłużyło do przywrócenia scenie operowej, unikatowego dzieła „Matrimonio con variazioni” Józefa Kofflera, nad czym również pracowała wspólnie z Edwardem Pałłaszem.

Nie mniejszy był wkład Pani Joanny Marii Kulmowej w przywrócenie światowej operze dzieła Gioacchina Albertiniego “Don Juan albo Ukarany libertyn”, w którym na potrzeby naszej instytucji uzupełniła brakujące fragmenty w oryginalnym, ponad dwustuletnim tłumaczeniu Wojciecha Bogusławskiego.

O takich postaciach mówi się, że własnym dziełem, artystycznym dorobkiem, wystawiły sobie pomnik już za życie. Bo to dzieło, choć zbudowane na fundamencie ludzkiej wrażliwości, intelektu i wyobraźni, jak spiżowy pomnik, przetrwa nas wszystkich.

W tych ciężkich chwilach łączymy się w żałobie z Rodziną i zapewniamy o pamięci.

Jednocześnie informujmy, że wraz z całym zespołem Warszawskiej Opery Kameralnej, wykonanie „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta w dniu 29 czerwca w Kościele Seminaryjnym w Warszawie, dedykujemy pamięci Pani Joanny Marii Kulmowej.

 

 

 

Skip to content