Operowe Sto Lat!

O takim jubileuszu marzy chyba każdy, kto swoje życie poświęcił sztuce. W niedzielny wieczór,
w Warszawskiej Operze Kameralnej odbył się specjalny spektakl „Cyrulika sewilskiego”, który poprzedziła piękna uroczystość uświetniająca Złoty Jubileusz pracy artystycznej Jitki Stokalskiej.

Ta ceniona reżyserka, autorka niezliczonych premier, od blisko 50 lat związana z warszawskimi kameralistami, otrzymała z rąk Agnieszki Kuźmińskiej, Zastępcy Dyrektora Departamentu Kultury, Promocji  i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, medal Pro Masovia, najwyższe tego typu wyróżnienie przyznawane przez samorząd Województwa Mazowieckiego osobom, które całokształtem działalności zawodowej, społecznej, publicznej lub realizacją swoich zadań na rzecz Województwa Mazowieckiego wybitnie przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju Mazowsza.

Ciepłymi słowami wraz z podziękowaniem za dokonania w Warszawskiej Operze Kameralnej skierowała się do Jubilatki p.o. Dyrektora Warszawskiej Opery Kameralnej Danuta Bodzek.
W pięknym przemówieniu szczególnie podkreśliła fakt wprowadzenia na scenę i wypuszczenie spod jej skrzydeł dzisiejszych gwiazd sztuki operowej. W podobnym tonie były utrzymane życzenia przekazane przez dziekana Wydziału Wokalno – Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie im Fryderyka Chopina.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”3″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Po entuzjastycznie przyjętym spektaklu, który wpisuje się w blisko miesięczny cykl prezentacji oper wyreżyserowanych przez Jitkę Stokalską na scenie WOK, odbyła się nieoficjalna część z stosownym toastem i chóralnym Sto Lat!

Gromkie brawa zwieńczyły kolejną, niezwykle ciepłą laudację wygłoszoną przez Alicję Węgorzewską
-Whiskerd, Dyrektora Artystycznego Warszawskiej Opery Kameralnej, były też niekończące się życzenia od gości, w tym przedstawicieli korpusu dyplomatycznego z Ivanem Jestrabem, nadzwyczajnym i pełnomocnym ambasadorem Czech na czele.

Ten szczególny wieczór w WOK był również okazją do spotkania wielu pokoleń artystów związanych
z tą stołeczną sceną. Tych, którzy od lat przebywają na emeryturze i zakończyli swoją aktywność zawodową jak i tych, którzy przed laty zdobywali szlify pod okiem Jitki Stokalskiej a dzisiaj błyszczą na estradach świata.

Przed melomanami jeszcze dwa spektakle jubileuszowego cyklu: 26 i 27 października zobaczymy „Don Pasquale” Gaetano Donizettiego oczywiście w reżyserii Jitki Stokalskiej, dyrygować będzie Andrzej Straszyński. Dodatkowe informacje: operakameralna.pl

Skip to content