Anna Pawelczyk, Marcin Cejrowski
Plejada.pl – 23.01.2021

Alicja Węgorzewska była gościem ostatniego odcinka “Plejady Live”. W rozmowie z Marcinem Cejrowskim dyrektorka Warszawskiej Opery Kameralnej poruszyła temat kondycji tzw. kultury wysokiej w dobie epidemii koronawirusa. – Funkcjonowania teatrów nie ma i co najgorsze, nie widać też tego światła w tunelu – mówiła Alicja Węgorzewska.

Epidemia koronawirusa trwa, a razem z nią ograniczenia w funkcjonowaniu między innymi sfery kulturalnej. Od połowy października teatry, opery, kina czy sale koncertowe są pozamykane na cztery spusty, a aktorzy, jeśli już grają, to tylko w trybie online.

Nic nie wskazuje na to, by wkrótce ta sytuacja mogła ulec zmianie. Właśnie na ten temat Marcin Cejrowski porozmawiał z Alicją Węgorzewską podczas ostatniej “Plejady Live”. Dyrektora Warszawskiej Opery Kameralnej nie ukrywała, że jest bardzo źle.

ALICJA WĘGORZEWSKA: NIE JESTEŚMY PRZYZWYCZAJENI, BY OGLĄDAĆ GALE OPEROWE W TELEFONACH

Alicja Węgorzewska w rozmowie z redaktorem naczelnym Plejady nie ukrywała, że obecnie mamy do czynienia z zapaścią sfery kulturalnej. Co gorsza, większość artystów została odcięta od możliwości zarabiania na życie.

Jest to moment zapaści dla kultury wysokiej. Musimy pamiętać o tym, że w Polsce nie idą na nią wielkie pieniądze. Podróżowanie po świecie, również dla tych najlepszych, zostało zablokowane. Obserwuje w mediach społecznościowych moich zaprzyjaźnionych artystów, którzy informują o kolejnych odwołanych produkcjach

Dyrektorka Warszawskiej Opery Kameralnej przyznała, że wiele instytucji decyduje się na transmisje online ze swoich spektakli. Widzów jednak jest jak na lekarstwo.

Funkcjonowania teatrów nie ma i co najgorsze, nie widać też tego światła w tunelu. Oczywiście, dyrektorzy są bardzo kreatywni i oferują transmisje online. Natomiast, gdy rozmawiam z nimi, to mówią, że tej publiczności po prostu nie ma. Nie jesteśmy przyzwyczajeni, by oglądać wielkie gale operowe w telefonach, chcemy kontaktu z żywym artystą, tej energii i całej otoczki

Sławna śpiewaczka operowała uzupełniła:

Były co prawda gale transmitowane z Metropolitan Opera, ale nie oszukujmy się. To były ogromne przedsięwzięcia. Dzisiaj żaden teatr nie ma na to budżetu

Co jeszcze Alicja Węgorzewska powiedziała w rozmowie z Marcinem Cejrowskim? Fragment “Plejady Live” obejrzysz poniżej.

https://plejada.pl/newsy/alicja-wegorzewska-o-sytuacji-teatrow-to-moment-zapasci/m6286kn