Warszawska Opera Kameralna zaprasza na cykl koncertów organizowanych w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Każdy koncert to spotkanie z dokonaniami innego cenionego kompozytora. Koncerty kameralne w wykonaniu muzyków Musicae Antiquae Collegium Varsoviense to możliwość poznania bardzo szerokiego spektrum repertuarowego – począwszy od renesansowej polifonii, a na muzyce dojrzałego romantyzmu kończąc. Jest to też niepowtarzalna okazja, aby lepiej poznać indywidualne umiejętności poszczególnych muzyków grających na co dzień w jednej z przodujących polskich orkiestr instrumentów historycznych.
Samo pojęcie muzyka kameralna jest niezwykle szerokie. Nazwa pochodzi z włoskiego: da camera, czyli „do komnaty, pokoju” i początkowo określano nią muzykę wykonywaną w pomieszczeniach prywatnych. Ze względu na swój intymny charakter muzykę kameralną określa się mianem „muzyki przyjaciół”. Przez ponad 100 lat kameralistyka była grana głównie przez muzyków amatorów w ich domach, a nawet dziś, gdy kameralistyka przeniosła się z domu do sali koncertowej, wielu muzyków, amatorów i profesjonalistów, nadal uprawia kameralistykę dla przyjemności. Granie muzyki kameralnej wymaga zatem specjalnych umiejętności, zarówno muzycznych, jak i towarzyskich, różniących się od umiejętności niezbędnych do gry solowej czy symfonicznej.
W cyklu „Koncerty Kameralne w Wilanowie” usłyszymy między innymi mistrzów renesansowej polifonii, sonaty barokowe, klasyczne tria i kwartety, zarówno smyczkowe, jak i przeznaczone na instrumenty dęte oraz divertimenta i koncerty komponowane dla bardziej rozbudowanych zespołów. Podczas wybranych koncertów usłyszymy dzieła wokalno-instrumentalne mistrzów XVII i XVIII wieku.
W programie:
Francesco Manfredini (1684-1762)
Concerto grosso op.3 nr 12 „Pastorale per il Santissimo Natale“
(Pastorale, Largo, Allegro)
Alessandro Scarlatti (1660-1725)
Cantata Pastorale „O di Betlemme altera poverta”
(Introduzzione – Allegro, Recitativo, Andante, Recitativo, Pastorale)
Antonio Vivaldi (1678-1741)
Gloria D-dur RV 589
(Gloria in excelsis Deo; Et in terra pax; Laudamus te; Gratias agimus tibi; Propter magnam gloriam; Domine Deus; Domine, Fili unigenite; Domine Deus, Agnus Dei; Qui tollis peccata mundi; Qui sedes a dexteram Patris; Quoniam tu solus sanctus; Cum Sancto Spiritu)
Wykonawcy:
Sylwia Stępień – sopran
Ewelina Rzezińska – mezzosopran
Musicae Antiquae Collegium Varsoviense
Grzegorz Lalek – skrzypce, prowadzenie
Zespół Wokalny Warszawskiej Opery Kameralnej
Dyrygent: Krzysztof Kusiel-Moroz
SOPRANY: Aleksandra Biskot, Ewa Kuryłowicz, Teresa Tippe, Karolina Geryń
ALTY: Paulina Łysikowska, Dorota Solecka, Kinga Głogowska
TENORY: Tomasz Grygo, Marek Sadowski, Krzysztof Piernik, Aleksander Słojewski, Piotr Jakacki
BASY: Andrzej Milewski, Bartłomiej Kornacki, Piotr Peron, Grzegorz Zychowicz