Ładowanie Wydarzenia
29
październik
piątek

13. ERA SCHAEFFERA – Schaeffer Arts Fight

29 października 2021 @ 19:00 - 21:00
  • To wydarzenie minęło.

13. Edycja Festiwalu Era Schaeffera, organizowanego przez Fundację Przyjaciół Sztuk Aurea Porta.

Celem Festiwalu jest  prezentacja twórczości muzycznej i dramaturgicznej Bogusława Schaeffera w kontekście 80 lat jego życia. Organizatorom udało się stworzyć tradycję corocznych międzynarodowych spotkań artystów skupiających się wokół teatralnej i muzycznej twórczości Bogusława Schaeffera połączonych z możliwością szerokiej  prezentacji starszych i nowych dzieł Artysty w konfrontacji z upływającym czasem.

Reżyseria
Maciej Sobociński

Wykonawcy:
Lidia Bogaczówna
Izabela Warykiewicz
Alicja Węgorzewska

Sean Palmer
Marcel Wiercichowski
Witold Jurewicz
Janusz Radek
Marcin Wyrostek z zespołem Tango Corazone
Paweł Tomaszewski – piano

XIII ERA SCHAEFFERA zaskoczy swoją oryginalną formą jak żadna dotąd. Oparta w całości na schaefferowskim, nieprzewidywalnym dialogu biorących w niej udział Artystów stanie się niekonwencjonalnym pojedynkiem o Człowieka / Prawdę i Istotę Sztuki. Nieoczywiste Zderzenia Myśli i Słów, Muzyki i Dźwięku – Emocje rozpinane i napinane w nieoczywistych konfrontacjach Artystów zbudują Tu i Teraz tego wyjątkowego wieczoru nieprzewidywalną Schaefferowską Strukturę – niepowtarzalny Collage pełen zaskoczeń – uniesień i upadków. Bez Końca – Bez Początku – w Trwaniu i Zapętleniu. Schaeffer Arts Fight to wydarzenie, które zabrzmi wyjątkowo, jednorazowo – by po nieustępliwej, energetycznej Walce o Sztukę – utonąć w Ciszy szeptów – pozostając Niedokończonym, Nienasyconym, Nieskończonym.  

„Czy myśl jest dramaturgiczna, czy nadaje się do przekazywania w teatrze, który jak sądzimy lekkomyślnie – ma nas bawić? Lubię bawić się myślami. Tematem moich utworów dramatycznych będzie zawsze pytanie o możliwościach Człowieka, o jego zdolnościach, o pojemności jego rozumu, o wszystkim co jego dotyczy. Tworząc sytuacje teatralne staram się z nich wydobyć to co w teatrze nazywamy akcją. Aby ową akcję stworzyć, muszę usytuować moich bohaterów, ale w sposób Transcendentny, nie Zwykły, w sposób Nadrealny, nie Rzeczywisty…. Żadnej umowy, żadnych ograniczeń, czas trwania, jego wypełnienie, intensywność akcji, obsada, role przejmowane przez wykonawców – wszystko to powinno być jak najdłużej otwarte, do zadysponowania, kiedy nadejdzie właściwy moment. Należy realizować akcję bez związku, “związki” pojawią się same …. / … /”

(Bogusław Schaeffer)

 

Szczegóły
Data 29 października 2021
Czas 19:00 - 21:00
Miejsce wydarzenia
Basen Artystyczny
Adres: ul. M. Konopnickiej 6
Warszawa, 00-491

+ Google Map
Organizator
Warszawska Opera Kameralna