“Buenos Aires hora cero” stawia wyzwanie wszelkim stereotypom. Zabierze widza w realny świat lat 70 ubiegłego wieku do stolicy Argentyny. Przeprowadzi przez jeden z najbardziej mrocznych okresów w dziejach tego kraju, przez lata, kiedy rządziła junta wojskowa, tango chyliło się ku upadkowi, a społeczeństwo bało się wyjść na ulice. W tym czasie Piazzolla, jakby oderwany od rzeczywistości wraca z paryskiej szkoły i zakłada w Buenos Quinteto Tango Nuevo. W międzyczasie pojawiają się tancerze, którzy tak jak Mistrz Astor chcą powrotu świetności tanga argentyńskiego. Konflikt polega jednak na tym, że muzyka Piazzolli podąża w zupełnie innym kierunku niż dotychczasowe brzmienia tradycyjnego tanga, a sam Maestro niechętnie widzi tancerzy wraz ze sobą na scenie. Do tej mieszanki dochodzą bardzo skomplikowane motywacje samych artystów, zazdrość, chęć władzy… wszystko to pod krwawymi rządami Jorge Videli, który wydaje się trzymać rękę na pulsie, by wkroczyć w odpowiednim momencie…
Argentyna w roku 1976 była krajem pełnym przemocy, za sprawą rządów junty wojskowej. Pod wodzą generała Jorge Videla – zbrodniarza wojennego – obaliła w marcu podczas rewolucji dotychczasową prezydent Isabelę Peron i wprowadziła rządy krwawej ręki. W czasie rządów Videla zginęło lub uznano za zaginionych ponad 10 tys. osób. W tym samym roku do Buenos Aires wraca ze studiów we Francji Mistrz Astor Piazzolla. Wraca i zakłada swój zespół Tango Nuevo Quinteto. Za sprawą tego zespołu brzmienie tanga zmienia się na zawsze, tworząc nowy nurt w muzyce. Piazzolla rewolucjonizuje użycie bandoneonu, twierdząc zarazem, że prawdziwe tango już nie istnieje. Okaże się jednak, że w tym ostatnim Mistrz nie ma racji.
Spektakl “Buenos Aires Hora Cero – tribute to Astor Piazzolla” to najnowsze dzieło poznańskiego Teatru Tanga. Biorąc na warsztat muzykę mistrza i historyczne tło Argentyny lat 70′ zabiorą nas do świata uczuć i ruchu, którym opowiedzieć można każdą z emocji. Wątek miłosny, przeplatany doskonałą muzyką na żywo w wykonaniu specjalnie odtworzonego zespołu – Tango Nuevo Quintento pod dyrekcją Wiesława Prządki, sprawi, że cała historia nabierze ponadczasowego wymiaru. Spektakl postawi widzowi pytanie, które wymaga za każdym razem indywidualnej odpowiedzi: jeśli przydarza się w życiu coś niejednoznacznie dobrego, czy chciałbyś przeżyć to jeszcze raz?