Ładowanie Wydarzenia
13
marzec
piątek

“Jazz Sebastian Bach”/Andrzej Jagodziński Trio, Agnieszka Wilczyńska i MACV — ODWOŁANY!!!

13 marca 2020 @ 19:00
  • To wydarzenie minęło.

Swingujące transkrypcje muzyki Jana Sebastiana Bacha od ponad półwiecza są swoistym fenomenem zarówno z punktu widzenia melomanów zasłuchanych w klasyczne interpretacje tych fraz, jak również zwolenników swingowania i blue-nuty, którzy przyjęli muzykę lipskiego kantora niemal jak swoją. Począwszy od odwołującej się do oryginalnych bachowskich fraz „Memory of Bach” Krzysztofa Komedy z legendarną filmową rejestracją komedowskiego sekstetu z 1956 roku, poprzez dokonania Novi Singers oraz to wszystko, co zrobili The Swingle Singers, aż po ikoniczne dokonania tria Jacques Loussiere’a i nonkonformizm Uri Caine’a, pokazuje jak bardzo jazzowy jest Bach i jego dzieło. Jeśli dodamy do tego najbardziej zdumiewające interpretacje projektu „Lambarena – Bach to Africa”, gdzie instrumentalna i oratoryjna muzyka Mistrza Baroku podała rękę dźwiękom w konwencji world music – ethno z delikatnym powiewem jazzu w duchu Afryki, to już nic nas nie zdziwi. Tym samym, fakt połączenia dwóch żywiołów: jazzu – fenomenalnego tria Andrzeja Jagodzińskiego z wykonawstwem historycznie poinformowanym najwyższych lotów – Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, wydaje się być tyle samo atrakcyjne, co naturalne.

Andrzej Jagodziński, mistrz fortepianu z Adamem Cegielskim (kontrabas) i Czesławem „Małym” Bartkowskim (perkusja), to formacja, jazzowe small combo rozpoznawalne na całym świecie. Znakiem rozpoznawczym stał się dla nich album „Chopin”, nagrany w 1993 roku i obsypany laurami – w tym Fryderykiem (1994). Album określił nie tylko ich pozycję w muzyce, jako interpretatorów mistrzowskiej transkrypcji, ale wyznaczył poziom takiego grania w Polsce (i nie tylko), zawieszając poprzeczkę niezwykle wysoko. Niebotycznie wysoko.

Sam fakt, że na afiszu X Festiwalu Oper Barokowych Warszawskiej Opery Kameralnej pojawiają się nazwiska lidera i naszej znakomitej orkiestry, jest gwarantem jakości zarówno muzykowania, jak również tego, że pojęcie Muzyka Barokowa traktujemy bardzo szeroko. Tym bardziej, że mistrzowie fraz sprzed wieku, byli znakomitymi improwizatorami – a od tego tylko krok do jazzu. Muzykom towarzyszyć będzie ceniona wokalistka jazzowa Agnieszka Wilczyńska. Koncert poprowadzi wybitny dyrygent, specjalista od muzyki Baroku, Marcin Sompoliński.

Szczegóły
Data 13 marca 2020
Czas 19:00