Ładowanie Wydarzenia
19
maj
niedziela

Wielka Gala Wiedeńska 33. Festiwalu Mozartowskiego

19 maja @ 19:30 - 21:30
  • To wydarzenie minęło.

 

WIELKA GALA WIEDEŃSKA

33. FESTIWALU MOZARTOWSKIEGO

Wiener Musikverein
Sala Koncertowa Towarzystwa Przyjaciół Muzyki w Wiedniu

Jessica Pratt – sopran
Petr Nekoranec – tenor

Orkiestra Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej
Musicae Antiquae Collegium Varsoviense

Dyrygent
Michał Maciaszczyk

 

 

Po sukcesach poprzednich edycji Festiwalu Mozartowskiego rozszerzamy zasięg festiwalu o miasto szczególnie związane z Wolfgangiem Amadeusem Mozartem – Wiedeń. Prezentacja naszej sztuki w jednej ze stolic muzycznego świata jest śmiałą, ambitną i zarazem naturalną dalszą drogą rozwoju działalności Warszawskiej Opery Kameralnej. Stało się już tradycją, że Festiwal Mozartowski w Warszawie inaugurujemy Wielką Galą Otwarcia. To prawdziwe święto sztuki Salzburskiego Mistrza, koncert w czasie którego mury Filharmonii Narodowej rozbrzmiewają arcydziełami, frazami wpisanymi w kanon sztuki Wolfganga Amadeusza Mozarta. Właśnie to coroczne Święto chcemy przenieść dalej, do miasta w szczególny sposób związanego z twórczością W.A.Mozarta, do jednej ze  stolic muzycznego świata – Wiednia. Galę 19 maja zagramy w Złotej Sali Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego, słynnej, prestiżowej Musikverein – w miejscu, w którym nie tylko odbywają się coroczne koncerty noworoczne,ale które jest także centrum muzycznej doskonałości. Występ w tej sali dla każdego artysty i dla każdego zespołu jest nobilitacją i niezwykłym doświadczeniem.

 Tym razem gwiazdą będzie Jessica Pratt – niezrównana Donna Anna z „Don Giovanniego” i Królowa Nocy („Czarodziejski flet”). Jest jedną z najbardziej rozchwytywanych sopranistek, artystką zachwycającą melomanów od USA przez wiodące sceny Europy po Daleki Wschód i Antypody. Gdziekolwiek się pojawi, krytycy i melomani jednogłośnie oznajmiają, iż jest artystką obdarzoną iście anielskim głosem. New York Times okrzyknął Jessicę Pratt, niezrównaną interpretatorką najtrudniejszych arii operowych, mistrzynią bel canta, śpiewaczką swobodnie sięgającą po najwyższe dźwięki w skali ludzkiego głosu, a wszystko w zwiewnych koloraturach pełnych lirycznej gracji. Jessica Pratt jest laureatką International Opera Award „Oscar Della Lirica” co oznacza uznanie za najlepszy sopran świata za rok 2016. U jej boku posłuchamy Petra Nekoraneca, uznawanego za jeden z największych talentów sceny operowej. Czeski tenor, artysta budzący zachwyt zarówno krytyków jak i melomanów, ma za sobą porywające kreacje na scenach niemieckich (z monachijską Bayerische Staatsoper i operą w Stuttgarcie na czele) jak również Theater an der Wien oraz paryskim Théâtre des Champs-Élysées. Swój kunszt szlifował w ramach mistrzowskiego Lindemann Young Artist Development Program w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Wpływowy Opera Wire charakteryzując jego głos zauważył: „/…/Czarująca niewinność, pozwalająca Nekoranecowi pieścić każdą nutę w długich, melodycznych łukach, wolnych od pretensjonalności czy wokalnej sztuczności,  budują coś, co jest w istocie introspektywnym odczytaniem arii, niechętnym do forsowania głosu poza jego naturalne granice”.

Program koncertu:

W. A. Mozart
Uwertura do opery Don Giovanni KV 527
Aria Konstancji Ach ich liebte z opery Die Entführung aus dem Serail KV 384
Aria Idamantesa Non ho colpa z opery Idomeneo, Re di Creta KV 367
Aria Donny Anny Crudele…Non mi dir…forse un giorno z opery Don Giovanni KV 527
Uwertura do opery Così fan tutte KV 588
Aria Tito Se All impero amici dei z opery La clemenza di Tito KV 621
Aria Zaide Ruhe Sanft, mein holdes leben z opery Zaide KV 344
Uwertura do opery La clemenza di Tito KV 621
Aria Aspasii Al destin che la minaccia z opery Mitridate, re di Ponto KV 87

************

6 Tańców niemieckich KV 509
Duet Donny Anny i Don Ottavio Fuggi crudele fuggi z opery Don Giovanni KV 527
Uwertura do opery Idomeneo, Re di Creta KV 366
Duet Konstancji i Belmonte Welch ein Geschick! O Qual der Seele! – Meinetwegen sollst du sterben! z opery Die Entführung aus dem Serail KV 384
3 Tańce niemieckie KV 605
Aria Don Ottavio Dalla sua pace z opery Don Giovanni KV 527
Aria Konstancji Martern aller Arten! z opery Die Entführung aus dem Serail KV 384

 

Szczegóły
Miejsce wydarzenia
Wiener Musikverein
Adres: Musikvereinspl. 1
1010 Wien,

+ Google Map