Ładowanie Wydarzenia
12
maj
niedziela

Zaflis: Moniuszko za kulisami”.

12 maja 2019 @ 12:00
  • To wydarzenie minęło.

„Zaflis: Moniuszko za kulisami”

Autorem projektu jest reżyser operowy Michał Znaniecki, który postanowił sięgnąć do opery Flis Stanisława Moniuszki i przybliżyć zarówno sylwetkę kompozytora jak i jego operę najmłodszym, przygotowując tym samym dzieci uczestniczące w projekcie do 200. lecia urodzin Kompozytora i roku 2019. Projekt zakłada prezentację interaktywnych spektakli, w których przewodnikiem każdorazowo jest postać kompozytora, a w jego rolę wciela się Dariusz Niebudek. Spektakle pozostawiają dzieciom przestrzeń na interakcję, a tym samym na rozwijanie potencjału twórczego, wyobraźni i kreatywności.

Nie brakuje w nich poczucia humoru i świetnej wspólnej zabawy, przy jednoczesnym aspekcie edukacyjnym.

 

Spektakl w zabawny sposób przedstawia produkcję od kulis teatralnych.

Asystujemy inspicjentce, która boryka się z problemami obecnymi często w czasie premier, takimi jak kryzys tenora hipochondryka, nagłe zastępstwo, nieudolności suflera, brak rekwizytów czy techniczne braki zaplecza. Sam autor – Stanisław Moniuszko – wcieli się w jedną z postaci z opery Flis aby ratować premierę…

Podczas spektaklu dzieci będą mogły zaznajomić się z profesjami teatralnymi, które na codzień nie są widoczne na scenie, jednocześnie poznać szczegóły libretta opery Flis i wspólnie z aktorami i śpiewakami wziąć udział w przedstawieniu. Nie zabraknie wspólnej nauki i śpiewania najsłynniejszej arii Flisaka Franka „Płyną tratwy po Wiśle”.

Spektakl wyprodukowała  w 2018 roku Fundacja JUTROPERA dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży”, natomiast w roku 2019 spektakl wystawiony będzie w Warszawskiej Operze Kameralnej przy udziale środków Województwa Mazowieckiego.

Spektakl kierowany do dzieci szkół podstawowych.

 

Tekst i reżyseria: Michał Znaniecki 

Scenografia i kostiumy: Dagmara Walkowicz 

Projekcje: Karolina Jacewicz

Reżyseria świateł: Dariusz Albrycht

Asystent: Anita Maszczyk

 

Obsada:

Stanisław Moniuszko – Dariusz Niebudek

Barbara, inspicjent– Anna Kończal

Pani Aniela, garderobiana – Wioletta Białk

Renata, „wszystka”– Maria Baładżanow

Kris, charakteryzator – Mirosław Riedel

Zosia –  Sandra Klara Januszewska

Franek – Hubert Stolarski

Jakub – Sebastian Marszałowicz

 

Autor zdjęć: Teresa Grotowska

Fundacja Jutropera powstała w 2009 roku mając jako główne złażenia swojej działalności  prowadzenie operowych programów edukacyjnych, społecznych, kursów mistrzowskich, budowanie koprodukcji teatralno-operowych polskich i międzynarodowych oraz kreowanie wielu innych działań łączących różne grupy społeczne. Projekty edukacyjne Fundacji mają za zadanie otwarcie pozornie odległego i zamkniętego świata opery dla dzieci i pokazanie go od jak najciekawszej strony. Jednocześnie pomagają młodym, debiutującym artystom przygotować się do wejścia na najważniejsze sceny teatralne i operowe, poprzez warsztaty, lekcje mistrzowskie ze znakomitymi i utalentowanymi aktorami i specjalistami. Fundacja Jutropera skupia się także na działaniach mających na celu aktywizację społeczeństwa do czynnego uczestnictwa w kulturze.

Fundacja Jutropera została nagrodzona w 2016 roku Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie upowszechniania kultury.

Szczegóły
Data 12 maja 2019
Czas 12:00