Premiera „Czarodziejskiego fletu”, cykl koncertów „Mozartowski five o’clock”, spektakl dla dzieci „Bastienka” to tylko niektóre atrakcje 29. Festiwalu Mozartowskiego organizowanego przez Warszawską Operę Kameralną.
Podczas tegorocznego festiwalu zabrzmią opery Mozarta “Idomeneusz, król Krety”, “Wesele Figara”, “Cossi Fan Tutte”, “La Clemenza Di Tito”, “Uprowadzenie z Seraju”. Dyrektor WOK Alicja Węgorzewska-Whiskerd powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej, że na festiwalu zabrzmi również opera “Apollo i Hiacynt” wystawiona przez studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku, w reżyserii Dariusza Paradowskiego.
13 czerwca na Festiwalu Mozartowskim odbędzie się premiera “Czarodziejskiego fletu” w reżyserii Giovanny’ego Castellanosa ze scenografią Rafała Olbińskiego. Kostiumy do tej realizacji przygotował Marcin Łobacz.
Węgorzewska-Whiskerd poinformowała, że tak jak w zeszłym roku, będzie można uczestniczyć w cyklu Mozart Cafe. Wyjaśniła, że jest to “cykl edukacyjny, gdzie dla początkujących melomanów proponujemy spotkania kameralne przy filiżance kawy, spotkania, na których omawiamy repertuar, można się spotkać z solistami oraz usłyszeć arie, duety, ansamble z oper”. Cykl Mozart Cafe odbywa się w foyer Warszawskiej Opery Kameralnej.
W tym roku WOK przygotował nowy cykl “Mozartowski five o’clock”. Koncerty śpiewaków z tego cyklu odbywać się będą w Teatrze Scena przy Krakowskim Przedmieściu, właśnie o godzinie piątej po południu. Koncerty poprowadzi Jerzy Snakowski.
W Sali Złotej Zamku Królewskiego będzie można posłuchać koncertów muzyki kameralnej, wystąpią tam m.in. Piano Trio, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, Elbląska Orkiestra Kameralna oraz Meccore String Quartet.
Węgorzewska-Whiskerd zaprosiła również na cykl Mozart dla dzieci, a w jego ramach “Bastienkę”, spektakl “Orientalna Awanturka” na podstawie “Uprowadzenia z Seraju”, a także “Mozart na dzień dobry. Rodzinny poranek operowy”.
Dwa razy zabrzmi Requiem. Raz pod dyrekcją Benjamina Bayla, a drugi raz – Kuby Wnuka. Mszę żałobną Mozarta usłyszeć będzie można w Kościele Seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu.
Podczas 29. edycji, która trwa od 9 czerwca do 6 lipca, usłyszymy m.in. Annę Mikołajczyk, Rusłanę Kowal, Bartosza Jankowskiego, Huberta Zapióra, Aleksandrę Orłowską, Bożenę Bujnicką. Wszystkie opery zostaną wykonane na instrumentach z epoki Mozarta, zagra Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense.
Festiwal Mozartowski zakończy się 6 lipca Galą Finałową.(PAP)
autor: Olga Łozińska
Źródło: https://dzieje.pl/kultura-i-sztuka/29-festiwal-mozartowski-w-warszawie-rozpoczety-potrwa-do-6-lipca