Ładowanie Wydarzenia
24
wrzesień
sobota

Jazz z MACV: Marcin Masecki

24 września 2022 @ 18:00 - 19:00
  • To wydarzenie minęło.

 

Promocja płyty z cyklu Jazz z MACV: Marcin Masecki

Występują:

Marcin Masecki

Orkiestra Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej
Musicae Antiquae Collegium Varsoviense

W programie:

Johann Sebastian Bach – Koncert E-dur BWV 1053 (18’)
Carl Philipp Emanuel Bach – Koncert c-moll Wq 43/4 (12’)
Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert C-dur nr 13 K.415 (20′)


Marcin Masecki – grający i tworzący jazz, muzykę klasyczną, eksperymentalną – wystąpi wraz z Orkiestrą Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense w wyjątkowych wnętrzach Zamku Królewskiego. Pianista, kompozytor, aranżer jest jednym z najbardziej oryginalnych muzyków, występujących z repertuarem klasycznym, ale też popowym. Jego edukacja muzyczna od początku polegała na studiowaniu oraz graniu klasyki, i jazzu. Ukończył Berklee College of Music w Bostonie. Po powrocie do Polski związał się ze sceną muzyki alternatywnej, a jednocześnie wciąż rozwijał się jako jazzman. W 2005 roku otrzymał pierwszą nagrodę i złoty medal podczas Miedzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Moskwie. Nagrywał albumy solowe, płyty z formacją Paristetris, grywał też koncerty z repertuarem klasycznym. Bach w jego repertuarze zajmuje szczególne miejsce – w 2012 roku nagrał bachowskie fugi na dyktafonie taśmowym, a wykonał je na zabytkowym fortepianie Steinway swojej babci, który specjalnie przestroił, by zniszczyć jego doskonałe brzmienie.
Podczas koncertu w Zamku Królewskim Marcin Masecki wraz z Musicae Antiquae Collegium Varsoviense wykonają utwory Jana Sebastiana Bacha, Carla Philippa Emanuela Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta. Brzmienie Orkiestry Instrumentów Dawnych MACV połączy się z wyjątkowymi interpretacjami Marcina Maseckiego.

***

JAZZ Z MACV to cykl wydawnictw płytowych, w których światowej klasy artyści występują wraz z Orkiestrą Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense. Cykl ten łączy w sobie elementy jazzu i muzykę dawną, dając świeże spojrzenie na muzykę klasyczną.

Jazz i muzykę dawną łączy idea twórczego podejścia do materiału muzycznego. Improwizacja jest chlebem powszednim jazzmanów, ale tak samo była nim dla kompozytorów tworzących w XVII, XVIII i XIX w. G.F. Händel improwizował swoje koncerty organowe, pozostawiając orkiestrze jedynie szkic utworu.

Podczas koncertów z cyklu JAZZ MACV improwizacja często opiera się na materiale muzycznym Bacha czy Mozarta, ale bardzo twórczo go rozwija, nadając utworowi nowy kształt. Dla muzyków orkiestrowych to otwarcie na niestandardowy język jazzowy i bardzo elastyczne podejście do zapisu jest doświadczeniem niezwykle ubogacającym i inspirującym. Połączenie jazzu z muzyką dawną może stanowić także pomost, przez który współczesny słuchacz wejdzie do świata muzyki wykonywanej na instrumentach historycznych.

Szczegóły
Data 24 września 2022
Czas 18:00 - 19:00
Miejsce wydarzenia
Zamek Królewski w Warszawie
Adres: Pl. Zamkowy 4
Warszawa, 00-277

+ Google Map