Kayah, Alicja Węgorzewska i Rafał Zawierucha w głównych rolach w znanym dramacie

Koronawirus skutecznie pokrzyżował plany polskich artystów. Na wiosnę tego roku, gdy do naszego kraju zawitała pierwsza fala epidemii rząd w obawie o obywateli zamknął wszystkie instytucje kulturalne. Piosenkarze, aktorzy, artyści pozostali więc bez pracy praktycznie do pierwszych dni lata.

Wszystko wskazywało na to, że wiosenny czarny scenariusz powtórzy się także jesienią. Media co chwilę informowały o kolejnych rekordach zakażeń kroronawirusem, a rządzący powoli wprowadzali kolejne obostrzenia. Początkowo w tzw. “czerwonych strefach” kina i teatry nie mogły funkcjonować, a wszystko wskazywało na to, że kolor ognia niedługo obejmie cały kraj. Tak też się stało.

Wcześniej natomiast artyści walczyli o niezamykanie kultury na tyle skutecznie, że dziś wszystkie kina, teatry, opery pozostają otwarte jedynie z limitem 25 proc. zapełnionej publiczności.

Alicja Węgorzewska, Rafał Zawierucha i Kayah w rocznicowym spektaklu

Jedną z osób, która wyraźnie mówiła Plejadzie, że drugi lock down będzie tragedią dla artystów była dyrektorka Opery Kameralnej w Warszawie. Alicja Węgorzewska na szczęscie nie doczekała się ponownego zamknięcia swojej instytucji i niedawno wraz z resztą zespołu mogła się włączyć w obchody 135. rocznicy urodzin Witkacego, która mija w tym roku.

Z tej właśnie okazji na scenie Basenu Artystycznego Warszawskiej Opery Kameralnej można było zobaczyć inscenizowane czytanie “Matki” Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii i adaptacji Jakuba Przebindowskiego. W role główne wcielili się sama Alicja Węgorzewska oraz Rafał Zawierucha.

Tytułową bohaterkę dramatu Witkacego – Janinę Węgorzewską – grały dotąd największe aktorki: Ewa Lassek w spektaklu Jerzego Jarockiego, czy Halina Mikołajska w przedstawieniu Erwina Axera. Tym razem, po niemal stu latach od powstania sztuki – czyli od 1924 roku – Węgorzewską zagrała Alicja Węgorzewska, wybitna śpiewaczka operowa z wielkim talentem dramatycznym. Rolę syna głównej bohaterki, Leona, kreował w tej realizacji Rafał Zawierucha, zauważony na świecie dzięki roli Romana Polańskiego w oscarowym “Pewnego razu w Hollywood” Quentina Tarantino

Oprócz wspomnianej dwójki na scenie zaprezentowali się również: Natalia Sikora, Krystyna Tkacz, Bogdan Kalus, Martyna Kliszewska, Marek Siudym, Rafał Maserak i Jakub Przebindowski. Gościnnie w projekcji wideo pojawiła się też Kayah – jako Józefina baronówna Obrock.

Jak wyglądało czytanie “Matki” w warszawskiej Operze Kameralnej? Zajrzyjcie do naszej galerii pod materiałem wideo:

Inscenizowane czytanie "Matki" w Operze Kameralnej w Warszawie
1/19 Inscenizowane czytanie “Matki” w Operze Kameralnej w Warszawie
Inscenizowane czytanie "Matki" w Operze Kameralnej w Warszawie
2/19 Inscenizowane czytanie “Matki” w Operze Kameralnej w Warszawie

https://plejada.pl/newsy/alicja-wegorzewska-i-rafal-zawierucha-w-glownych-rolach-w-znanym-dramacie/86z414t#slajd-1

Skip to content