LE NOZZE DI FIGARO / WESELE FIGARA. PREMIERA. NOWA INSCENIZACJA 12 kwietnia 2019

Wielkie operowe święto w Warszawskiej Operze Kameralnej

„Le Nozze di Figaro” czyli „Wesele Figara”, a dla znawców KV 492. Ot, magiczna, trzycyfrowa liczba systematyzująca spuściznę Wolfganga Amadeusza Mozarta w katalogu Ludwiga Aloisa Ferdinanda Rittera von Köchela. Ale pod tymi trzema cyframi kryje się absolut sztuki, dzieło ikoniczne na palecie całej sztuki, której patronuje muza Polihymnia. Katalog ludzkich dramatów, miłosnych uniesień, lapsusów, opis ludzkich słabości, ale i pochwała klarownego jak źródlana woda porywu serca. To wszystko opisał Lorenzo da Ponte dając Mozartowi libretto odwołujące się do wprost do sztuki Pierre’a Beaumarchais z 1781 roku.

Dla Warszawskiej Opery Kameralnej „Wesele Figara” to nieformalny miernik popularności stołecznej sceny w światowym krwiobiegu. Wizytówka kameralistów wyśpiewana przez trudny do policzenia pochód gwiazd operowej sceny, śpiewaków często debiutujących w WOK. Niezliczone spektakle w całej Europie, w tym na najbardziej renomowanych festiwalach, i wreszcie fenomen popularności w Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie warszawscy kameraliści wystawili je około stu razy, to fakty już wpisane złotymi literami w annały polskiej opery.

Ostatnia sobota kwietnia 2019 r. to magnetyzująca data tego sezonu. Nic dziwnego, za nadchodzącą premierą stoją tak uznane nazwiska-firmy jak: Grzegorz Chrapkiewicz (reżyseria); Piotr Sułkowski (kierownictwo muzyczne); Wojciech Stefaniak (scenografia); Katarzyna Szczurowska i Anna Skupień (kostiumy); Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka (choreografia) oraz mistrz reżyserii oświetlenia, Piotr Pawlik.

27 kwietnia 2019 – 19:00 ( sobota ) – PREMIERA
28 kwietnia 2019 – 18:00 ( niedziela )
30 kwietnia 2019– 19:00 ( wtorek )

OPERA | Teatr Warszawskiej Opery Kameralnej, Al. Solidarności 76b

Reżyseria : Grzegorz Chrapkiewicz
Kierownictwo muzyczne : Piotr Sułkowski
Scenografia : Wojciech Stefaniak
Kostiumy : Katarzyna Szczurowska, Anna Skupień
Choreografia : Jarosław Staniek, Katarzyna Zielonka
Reżyseria światła : Piotr Pawlik

 

Żródło:

http://tvpkultura.tvp.pl/42175946/le-nozze-di-figaro-wesele-figara-premiera-nowa-inscenizacja

Skip to content