PGE mecenasem 29. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie 19 czerwca 2019

Przez miesiąc, w dniach 9 czerwca – 6 lipca, Warszawa jest światową stolicą muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta. Mecenasem wydarzenia po raz kolejny została PGE Polska Grupa Energetyczna.

 

29. Festiwal Mozartowski rozpoczął się 9 czerwca koncertem z okazji Wielkiej Gali Otwarcia Festiwalu, który odbył się w Teatrze Polskim w Warszawie z udziałem Zespołu Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej – Musicae Antiquae Collegium Varsoviense pod dyrekcją Stefana Plewniaka oraz Zespołu Wokalnego Warszawskiej Opery Kameralnej.

W tym roku w programie festiwalu znalazły się zarówno opery, jak m.in. “Wesele Figara”, “Cosi Fan Tutte”, “Idomeneo, Re Di Creta”, “Uprowadzenie Z Seraju”, czy prezentowany premierowo w nowej inscenizacji “Czarodziejski Flet”, koncerty muzyki oratoryjnej jak “Requiem”, czy też recitale muzyki kameralnej w wykonaniu Meccore String Quartet i Berlin Piano Trio. Ozdobą programu tegorocznej edycji festiwalu jest koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia – Amadeus pod dyrekcja Agnieszki Duczmal oraz występ Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Marka Mosia. Koncertów będzie można posłuchać tradycyjnie na operowej scenie, jak również w najpiękniejszych warszawskich zabytkach z Zamkiem Królewskim i Pałacem Jana III Sobieskiego w Wilanowie, na czele.

W repertuarze nie brakuje także koncertów przygotowanych specjalnie dla małych melomanów, aby od najmłodszych lat rozpowszechniać wśród dzieci muzyczny dorobek Mozarta.

Gala zamykająca Festiwal odbędzie się 6 lipca w Teatrze Polskim i zostanie poprowadzona przez znakomitego francuskiego flecistę i dyrygenta Alxisa Kossenkę. W programie znajdą się słynne arie, kompozycje instrumentalne Mozarta oraz fragmenty oper.

Festiwal Mozartowski jest największym w Polsce i cenionym na całym świecie festiwalem ku czci wybitnego kompozytora Wolfganga Amadeusza Mozarta. Po raz pierwszy został zorganizowany w 1991 z okazji przypadającej wówczas 200. rocznicy śmierci artysty. Pomysłodawcami Festiwalu byli współzałożyciel i wieloletni dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej Stefan Sutkowski oraz reżyser Ryszard Peryt. Liczne koncerty i spektakle odbywające się w najpiękniejszych miejscach Warszawy, co roku przyciągają wielu melomanów.

Źródło: https://www.cire.pl/item,182292,8,0,0,0,0,0,pge-mecenasem-29-festiwalu-mozartowskiego-w-warszawie.html
Skip to content