Startuje Festiwal Mozartowski 4 czerwca 2019

29. Festiwal Mozartowski w Warszawie


Koncertem galowym 9 czerwca w Teatrze Polskim rozpocznie się 29. Festiwal Mozartowski. Warszawska Opera Kameralna przygotowała w tym roku ponad 40 wydarzeń artystycznych adresowanych do miłośników oper, koncertów oratoryjnych, symfonicznych i kameralnych. Nie zabraknie też spektakli dla dzieci.
Melomani zasłuchani w kompozytorski geniusz Wolfganga Amadeusza Mozarta od blisko trzech dekad mają okazję do delektowania się tą muzyką w ramach jedynego monograficznego festiwalu na świecie, w pełni poświęconego wyłącznie twórczości Salzburskiego Mistrza, jakim jest Festiwal Mozartowski w Warszawie. W tym roku koncerty i spektakle odbywają się w kilku lokalizacjach w Warszawie, m.in. tradycyjnie w teatrze WOK, Zamku Królewskim, w warszawskich kościołach oraz w Teatrze Scena i Pałacu w Wilanowie.

Z oper usłyszymy: “Wesele Figara” w nowej inscenizacji, “Idomeneusza, króla Krety”, “Cosi fan tutte”, “Łaskawość Tytusa”, “Uprowadzenie z seraju” oraz “Czarodziejski flet” – operę, która 13 czerwca będzie miała swoją premierę w nowej inscenizacji. W ramach 29. edycji festiwalu, która będzie trwała od 9 czerwca do 6 lipca, melomani będą mogli tradycyjnie obcować też z muzyką oratoryjną mistrza Amadeusza. 29 czerwca w kościele seminaryjnym będzie można zasłuchać się w oratoryjne frazy najsłynniejszej z żałobnych mszy, jaką bezspornie jest “Requiem”.

Podczas festiwalu nie zabraknie też kameralistyki w mistrzowskim wykonaniu Meccore String Quartet i Berlin Piano Trio. Ozdobami programu tegorocznego, blisko miesięcznego mozartowskiego święta jest koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia “Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal oraz występ Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Marka Mosia.

Normą stało się, że w programie miesięcznego mzartowskiego muzykowania znajdą coś dla siebie najmłodsi melomani. Dla nich przygotowano m.in. przedstawienie “Bastienka” czy Rodzinny Poranek Operowy (29 i 30 czerwca) pt. “Mozart na dzień dobry, czyli muzyczne i teatralne psoty do muzyki Wolfganga Amadeusza”.

Festiwal otworzą i zamkną wzorem ostatnich dwóch lat wielkie gale operowe. 9 czerwca w Teatrze Polskim Stefan Plewniak poprowadzi słuchaczy w świat mozartowskich oper. Poszczególne dzieła sceniczne prezentowane będą w formie wyboru arii, ansambli i chórów. Wszystko to z udziałem wybitnych solistów, znakomitego zespołu wokalnego Warszawskiej Opery Kameralnej oraz fenomenalnej orkiestry MACV Program i szczegóły dostępne są na stronie www.operakameralna.pl.

Anna Krajkowska 

Źródło: http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/startuje-festiwal-mozartowski.html

Skip to content