Trzy ostatnie symfonie Wolfganga Amadeusza Mozarta w Warszawskiej Operze Kameralnej. Dyryguje Adam Banaszak

Twój Styl – 20.03.2024 AGNIESZKA NIERADZKA-PROKOPOWICZ

Mozart pisał symfonie przez całe życie, a pierwszą stworzył w wieku 8 lat. Trzy ostatnie, wielkie symfonie z 1788 roku usłyszymy w Warszawskiej Operze Kameralnej.

Dyryguje Adam Banaszak.

Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej, Alicji Węgorzewskiej-Whiskerd, oraz nowy kierownik muzyczny Orkiestry Musicae Antiquae Collegium Varsoviense (MACV) Adam Banaszak przygotowali niezwykłą premierę. Maestro Banaszak poprowadzi “Trzy ostatnie symfonie Mozarta”.

Adam Banaszak należy do grona najbardziej wszechstronnych polskich dyrygentów, którego świeże, błyskotliwe i energetyczne interpretacje operowe sprawiają, że jego kariera rozwija się w niezwykle dynamicznym tempie. W minionych latach poprowadził ponad 600 spektakli i koncertów, zadyrygował przeszło 25 premier. Do tej pory artysta związany był z Operą Wrocławską jako kierownik muzyczny oraz Teatrem Wielkim w Łodzi jako dyrektor artystyczny. Prowadził także spektakle m.in. w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, Operze Krakowskiej, Operze Śląskiej w Bytomiu, Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Operze Nova w Bydgoszczy. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

„Jestem przekonany, że moje doświadczenie w prowadzeniu tak wymagających dramaturgicznie dzieł jak np. Don Carlos, Tosca czy Faust” w połączeniu z szacunkiem do wykonawstwa na instrumentach historycznych może dać ekscytujący efekt. W minionym tylko roku dyrygowałem szereg spektakli W.A. Mozarta takich jak: Wesele Figara, Czarodziejski flet czy Cosi fan tutte. Wykonania Don Giovanniego, które poprowadziłem w Warszawskiej Operze Kameralnej, pokazały mi zespół na bardzo wysokim poziomie, ambitny, z którym mówimy tym samym językiem muzycznym. Wierzę, że nadchodzące lata będą bodźcem do ważnej i silnej działalności operowej, koncertowej i nagraniowej, twórczo rozwijając tradycję i historię Warszawskiej Opery Kameralnej. Powierzenie mi funkcji kierownika muzycznego Orkiestry Musicae Antiquae Collegium Varsoviense daje szansę na otwarcie na nowe interpretacje, poszerzenie historycznego repertuaru oraz utwierdzenie tożsamości i poziomu zespołu także na arenie międzynarodowej” – mówi Adam Banaszak.

„Mam nadzieję, że orkiestra MACV pod kierownictwem Adama Banaszaka wzniesie się na muzyczne wyżyny, a satysfakcja słuchaczy naszych spektakli i koncertów będzie tylko rosnąć. Warszawska Opera Kameralna od zawsze była miejscem spotkania największych polskich talentów. Szczególnie ostatnie sezony pokazują, jak kolejni znamienici dyrygenci wprowadzają nowe kolory do ferii barw MACV. Cieszę się, że Adam Banaszak – jedna z najciekawszych osobowości w świecie operowym – przyjął zaproszenie do pracy w WOK” – Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej.

Premiera 26 marca, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

Skip to content