Warszawa. Otwarcie Basenu Artystycznego WOK 7 maja 2019

26 maja o godz. 17.00 odbędzie się uroczyste otwarcie nowej sceny Warszawskiej Opery Kameralnej – Basenu Artystycznego.

Znakomitym koncertem Leszka Możdzera z towarzyszeniem Orkiestry Warszawskiej Opery Kameralnej – Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, Warszawska Opera Kameralna otwiera nowa scenę – BASEN ARTYSTYCZNY.

BASEN ARTYSTYCZNY to nowe miejsce na kulturalnej mapie Warszawy, miejsce znane od dawna, ale odmienione nie do poznania, wraca do Państwa i otwiera swoją scenę na najbardziej prestiżowe wydarzenia stolicy. Zapraszamy serdecznie.

Szczegóły o kolejnych wydarzeniach już wkrótce, a dziś zapraszamy na Leszek Możdzer + Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej “Musicae Antiquae Collegium Varsoviense” pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego.

***

Wszechstronność i nieograniczone horyzonty stylistyczne, muzyczna elastyczność i elokwencja sprawiają, że jednoznaczne określenie Leszka Możdżera, wpisanie w konkretny nurt muzyki, ot formalne zaszufladkowanie jest niemożliwe.

Dla jednych współtwórca nurtu w polskim jazzie, zwanego yassem, będącego pięknym wykwitem naszego nonkonformizmu muzycznego ostatnich dwóch dekad XX wieku, filar legendarnej formacji Miłość. Dla innych uczestnik rozmaitych muzycznych projektów u boku gigantów jazzu, rocka i muzyki klasycznej, którymi potwierdza swoją wszechstronność. Dla kolejnych, Leszek Możdżer to natchniony improwizator, człowiek, który z jednakową swobodę dokonuje rekompozycji dzieł Fryderyka Chopina, George’a Gershwina, co tworzy własne dźwiękowe krajobrazy.

Ostatnim, bardzo ważnym etapem artysty są poszukiwania w obrębie tzw. stroju naturalnego czyli a=432 Hz. I nie jest to tylko powierzchowne zmierzanie z nurtem mód, ale wnikliwe, poparte wręcz naukowym podejściem potraktowanie kwestii. Owocem tego jest wybitny album nagrany z orkiestrą Holland Baroque “Earth Particles”, gdzie kompozytorska wizja Możdżera otrzymuje oprawę w postaci orkiestry instrumentów dawnych. Jak mówi sam twórca, wyzwanie było duże – historyczne instrumenty, inny rodzaj gry, techniki oraz inny strój – łagodniejszy, bardziej przyjazny dla ucha i dający poczucie ukojenia.

W oprawie orkiestry Musiace Antiquae Collegium Varsoviense muzyka ta zabrzmi w sposób, w jaki kompozytor tworzył ją pierwotnie. Czeka nas uczta muzyczna, wejście do świata emocji i zaklętego w nutach i dźwiękach piękna, czyli to, co uczyniło z Możdzera gwiazdę światowego formatu.

Źródło:

http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/274890.html

Skip to content