Warszawa. “Wesela Figara” premierowo w WOK 25 kwietnia 2019

Premiera “Wesela Figara” Wolfganga Amadeusza Mozarta w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza odbędzie się w sobotę w Warszawskiej Operze Kameralnej. Recytatywy zostaną wykonane w języku polskim, w przekładzie Stanisława Barańczaka.

W przedstawieniu wystąpią m.in. Tomasz Kumięga, Łukasz Hajduczenia, Bożena Bujnicka, Aleksandra Orłowska, Michał Sławecki. Solistom i Zespołowi Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense przewodniczyć będzie Piotr Sułkowski.

Libretto “Wesela Figara” autorstwa Lorenza Da Ponte napisano po włosku, w inscenizacji Chrapkiewicza recytatywy zostaną wykonane w języku polskim, w przekładzie Stanisława Barańczaka.

“Katalog ludzkich dramatów, miłosnych uniesień, lapsusów, opis ludzkich słabości, ale i pochwała klarownego jak źródlana woda porywu serca. To wszystko opisał Lorenzo da Ponte, dając Mozartowi libretto odwołujące się wprost do sztuki Pierre’a Beaumarchais z 1781 roku” – napisano w programie spektaklu.

Spektakl wyreżyserował Grzegorz Chrapkiewicz, kierownictwo muzyczne objął Piotr Sułkowski, scenografię przygotował Wojciech Stefaniak, a kostiumy Katarzyna Szczurowska i Anna Skupień. Choreografię ułożyli Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka.

Dyrygent Piotr Sułkowski na czwartkowej konferencji zdradził, że “ze względu na pomysł reżyserski zrezygnowano z chóru”. Dodał również, że ze względu na zmiany dekoracji “niektóre fragmenty są skracane”.

Premiera odbędzie się 27 kwietnia. Kolejne spektakle 28 i 30 kwietnia.

Źródło:
https://operakameralna.pl/wp-admin/post-new.php
Skip to content