Festiwal Moniuszkowski w Operze Kameralnej. Posłuchamy utworów wybitnego kompozytora 4 maja 2019

5 maja 2019 roku minie 200 lat od daty urodzin Moniuszki – kompozytora, dyrygenta, organisty, twórcy polskiej opery narodowej. Aby oddać hołd tej wybitnej postaci, Senat Rzeczpospolitej ogłosił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. W obchody tego szczególnego jubileuszu włączyła się Warszawska Opera Kameralna, która z tej okazji swój majowy repertuar poświęciła słynnemu kompozytorowi. Co będzie grane?

”Litanie Ostrobramskie”

”Litanie ostrobramskie” zostały skomponowane przez Stanisława Moniuszkę na cześć Najświętszej Marii Panny Ostrobramskiej. Są to cztery utwory religijne, które powstawały w latach 1843-55. Na koncercie Warszawskiej Opery Kameralnej, który odbędzie się 5 maja w Kościele Świętego Krzyża, będzie można usłyszeć tylko ,,I Litanię ostrobramską F-dur” na solistów, chór i orkiestrę. Wstęp wolny.

”Die Schweizerhütte”

”Die Schweizerhütte” to nieznana szerszej publiczności niemieckojęzyczna opera Stanisława Moniuszki. Do niedawna dzieło to nie było wymieniane w poświęconych kompozytorowi monografiach i hasłach encyklopedycznych. Stało się tak ze względu na uznanie ”Die Schweizerhütte” jako nieudanej przeróbki operetki ”Bettly”. Dopiero teraz, dzięki Maciejowi Prochasce, który dokonał instrumentacji i rekonstrukcji sztuki na podstawie odnalezionego przez Grzegorza Zieziulę rękopiśmiennego wyciągu fortepianowego, możemy podziwiać tę wyjątkową operę komiczną.

”Die Schweizerhütte” będzie można posłuchać w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej już 9 maja. Ceny biletów zaczynają się od 60 zł.

”Nocleg w Apeninach”

”Nocleg w Apeninach” to jednoaktowa operetka z tekstem mistrza polskiej komedii, Aleksandra Fredry. Jak przypomina Grzegorz Zieziula, po raz pierwszy dzieło wystawiono jesienią 1839 r. w Wilnie, w czasie, gdy kompozytor przebywał na akademickich wakacjach u swoich rodziców. Operetka zrobiła wówczas ogromne wrażenie na wileńskiej elicie, a niedługo potem – w 1841 roku – wystawiła ją scena lwowska. 10 maja ”Nocleg w Apeninach” będzie można podziwiać w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej. Najtańsze bilety kosztują 60 zł.

”Halka wileńska”

”Halka wileńska” wraca na scenę Warszawskiej Opery Kameralnej z nową wersją muzyczną. Została ona oparta na oryginalnym zapisie z roku 1848 oraz na pierwodrukach wersji warszawskiej. Spektakl w inscenizacji Kazimierza Dejmka będzie można zobaczyć 19 maja w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej. Ceny biletów zaczynają się od 100 zł.

Źródło:

http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/festiwal-moniuszkowski-w-operze-kameralnej-posluchamy,5106765,artgal,t,id,tm.html

Skip to content